Hospodársky denník
USD49,122 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,789 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  6.Decembra 2000

Je to zlá správa pre Česko

Prvá dáma zasiahla do sporu o šéfa ČNB

K ostrému ústavnému konfliktu došlo medzi prezidentom ČR a vládou v súvislosti s menovaním nového guvernéra Českej národnej banky (ČNB). Napriek vážnym upozorneniam premiéra, šéfa Poslaneckej snemovne, odstúpeného guvernéra ČNB a šéfa odborov, Václav Havel odovzdal menovací dekrét Zdeňkovi Tůmovi. Udialo sa tak bez kontrasignácie premiéra, čo sa stalo jablkom sváru, ktorý bude musieť riešiť ústavný súd. Podľa názoru vlády a časti Poslaneckej snemovne Havel môže síce menovať nových členov bankovej rady ČNB bez kontrasignácie premiérom, ale nie bez jej guvernéra a viceguvernéra. Šéf ODS Václav Klaus sebakriticky vyhlásil, že v období, keď bol premiérom, toto prehliadol a nevyžadoval preto tento postup. Teraz však zostáva otvorená otázka, že pokiaľ by ústavný súd považoval kontrasignáciu za oprávnenú, čo bude nasledovať.

Chorľavý prezident nedosiahol ani na pondelkovom zasadaní kabinetu dohodu s vládou, ktorá sa rozhodla celý problém predložiť ústavnému súdu s tým, že ho nechá do toho obdobia otvorený. Vláda zatiaľ nespochybňuje menovanie súčasných funkcionárov banky, ale ani jasne nepovedala, čo by nasledovalo, keby jej vyšiel ústavný súd v ústrety. Podľa politických pozorovateľov ide o vážny spor, ktorý sa vedie v rovine právnej i vecnej. V prvom prípade je prezident kritizovaný za to, že nepočkal na nový zákon o ČNB, ktorý vstupuje do platnosti 1. januára 2001 a podľa ktorého guvernéra, jeho zástupcu a bankovú radu môže menovať jedine na základe návrhu vlády. V druhom prípade, že tak urobil aj napriek tomu, že boli vážne výhrady k vymenovaniu Tůmu pre jeho spojenectvo s určitými finančnými a mocenskými skupinami inklinujúcimi k Hradu a štvorkoalícii (4K).

Václav Klaus označil Havlove rozhodnutie za detské. Zvlášť prekvapujúci bol ostrý konflikt bývalého guvernéra a expremiéra Josefa Tošovského s Havlom, ktorého obvinil, že keby sa pri menovaní zachoval takto kráľ, druhý deň by mu v kráľovstve vyhlásili republiku. Havel na to povedal, že Tošovský i Zeman s ním hovorili s takou agresivitou, že to malo miestami charakter vydierania a vyhrážania sa. Do celej záležitosti zasiahla aj prvá dáma republiky, ktorá odkázala premiérovi, že preto, že použil proti jej manželovi vulgárne výrazy, už mu nikdy ruku nepodá. Okrem toho vicepremiéra a ministra financií Mertlíka označila za najväčšieho klamára. Nikto ani z okolia prezidenta však nebol schopný vysvetliť, k čomu vlastne došlo a niektorí pozorovatelia to považujú za iracionálnu záležitosť spájanú so zlým zdravotným stavom hlavy štátu. Prezident a jeho stúpenci tvrdia, že postupoval s literou ústavy a naopak nový zákon o ČNB je s ňou v rozpore. Podľa nich nie je dobré predložiť celú záležitosť ústavnému súdu, pretože tým sa spochybňuje postavenie nového

Je to zlá správa, ktorú ČR vysiela do civilizovaného sveta a stáva sa to hanbou jeho politiky. Niektorí ekonomickí analytici pritom varujú, že to môže mať nielen krátkodobý vplyv na kurz českej koruny, ale i dlhodobejší dosah na rozvoj ekonomiky. Iní však poukazujú, že oveľa väčšou hrozbou je sám nový guvernér, ktorý už pred uvedením do svojej funkcie hovoril o potrebe reštriktívnej ekonomickej politiky.

Richard Seemann

Praha

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.