Hospodársky denník
USD49,122 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,789 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  6.Decembra 2000

Summit v Nice do nedele?

Kandidáti optimistami, členovia EÚ skôr naopak

Paríž (TASR) - Práce na vrcholnej schôdzke EÚ v Nice „sa môžu v prípade potreby predĺžiť až do nedeľňajšieho poludnia, aby sme poskytli čas na dokončenie rokovania v najlepších podmienkach,“ napísal včera francúzsky prezident Jacques Chirac členom Európskej rady. Reforma európskych inštitúcií „predstavuje, samozrejme, jeden z hlavných predmetov našich rozhovorov“, píše francúzsky prezident, ktorého krajina v súčasnosti predsedá EÚ, svojim partnerom v európskom spoločenstve. V pozývacom liste im Chirac spresňuje aj program summitu, ktorý sa začína vo štvrtok a na ktorom by sa mali štáty dohodnúť na reforme európskych inštitúcií s cieľom pripraviť úniu na rozšírenie o štáty strednej a východnej Európy, ako aj Maltu a Cyprus. Kľúčovými oblasťami reformy sú zloženie Európskej komisie, prerozdelenie hlasov v Rade ministrov, obmedzenie práva veta a posilnená spolupráca.

Európska únia a šesť kandidátskych krajín tzv. luxemburskej skupiny absolvovali včera v Bruseli záverečné kolo prístupových rokovaní v tomto roku. Po takmer troch rokoch negociačného procesu, ktorý sa začal v marci 1998, uzatvoril Cyprus 17 z celkového počtu 29 kapitol legislatívy EÚ, Estónsko 16, Maďarsko a Slovinsko 14 a Česká republika s Poľskom 13. „V posledných mesiacoch sme dosiahli výrazný pokrok v rokovaniach, dostali sme sa už k ťažkým, podstatným problémom,“ hodnotil výsledky rokovaní francúzsky minister zahraničných vecí Hubert Védrine. Pripomenul, že práve počas francúzskeho predsedníctva EÚ prvýkrát akceptovala aj žiadosti o prechodné obdobia.

Predsedovia talianskej a maďarskej vlády, Giuliano Amato a Viktor Orbán, včera v Ríme zhodne vyjadrili nádej, že blížiaci sa summit EÚ v Nice bude úspešný. „Dúfame, že v Nice sa podarí nájsť pri transformácii inštitúcií EÚ také riešenie, ktoré umožní organizácii pripraviť sa na prijatie nových členov,“ vyhlásil po rokovaniach Giuliano Amato.

Postoj EÚ k rozširovaniu vyjadrili ministri zahraničných veci európskej pätnástky, ktorí vyhlásili, že kandidátskym krajinám na členstvo by mala byť ponúknutá jasná perspektíva na vstup. Britská delegácia bola s týmto vyhlásením spokojná a európsky komisár pre rozšírenie dokonca povedal, že pondelok bol najlepším dňom v jeho terajšej funkcii. V skutočnosti je však toto vyhlásenie len vyhýbaním sa solídnemu politickému záväzku, pokračuje londýnsky denník Times. Dá sa povedať, že opozícia voči rozšíreniu sa v niektorých krajinách EÚ zosilňuje. Ide najmä o tie štáty, ktoré najviac profitujú zo spoločnej politiky v oblasti poľnohospodárstva, alebo - ako je to v prípade Španielska - dostávajú obrovské sumy v podobe štrukturálnej a regionálnej pomoci.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.