Hospodársky denník
USD49,122 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,789 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  6.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Vízia oživenia úverového trhu čoraz reálnejšia

Nastane zlom už na začiatku budúceho roka?

Privatizácia, stagnujúci úverový trh a relatívne očistený bankový sektor - to sú hlavné charakteristiky súčasného stavu bankovníctva na Slovensku. Odchodom kapitálovo a skúsenosťami nedostatočne vybavených bánk sa uvoľnil priestor na to, aby ich klientov prebrali zdravé banky.

Celková hodnota aktív sektora komerčných bánk predstavovala k ultimu tretieho štvrťroka 2000 hodnotu 847,27 mld. Sk. Kumulatívny objem poskytnutých úverov bol k tomuto dátumu na úrovni 353,48 mld. Sk. Celkový objem vkladov dosiahol ku koncu septembra kumulatívnu hodnotu 489, 78 mld. Sk. Za posledného štvrťroka došlo k nárastu vkladov o 32,76 mld. Sk. Disproporciu medzi poskytovanými úvermi v ekonomike a prijatými vkladmi nemôžeme pripisovať výhradne len slabej disciplíne domácich subjektov v splácaní úverov, ale nedostatky musíme hľadať aj v nedostatočnej adaptabilite vývoja produktov na tieto špecifické podmienky. Jedným z faktorov hovoriacich v prospech určitej „vyčkávacej“ pozície bankových subjektov je aj očistenie podnikateľského sektora o neefektívne hospodáriace spoločnosti vzhľadom na novelizáciu zákona o konkurze a vyrovnaní. Tento zákon vstúpil do platnosti 1. augusta tohto roka a ešte sa v praxi naplno neprejavuje.

Podnikateľský sektor SR je existenčne závislý od cudzích finančných zdrojov a budúcnosť jeho rozvoja je úzko spojená s rozvojom a nie so stagnáciou domáceho úverového trhu. Aj napriek ponúkaným úverovým produktom je záujem podnikateľov, ale aj obyvateľstva stále nízky. Jednou z hlavných príčin tohto stavu je aj zdĺhavý proces realizácie úverového vzťahu banka - klient, ako aj nevyhnutnosť osoby ručiteľa. Zmena konzervatívneho prístupu bánk je však už len otázkou času, keď po skončení procesu privatizácie bánk s účasťou štátu môžeme očakávať tak potrebné oživenie úverového trhu. Ďalším pozoruhodným javom zostávajú aj úrokové miery, ktoré sú kľúčovým parametrom pri rozhodovaní pri vzatí úveru. V priebehu posledných dvoch rokov došlo k ich výraznému poklesu tak z vkladov, ako aj z úverov. Tempo ich poklesu je síce viditeľné, no problematická stále ostáva vysoká riziková prémia. Ignorácia znižovania úrokových mier najmä z vkladov v prípade niektorých bankových domov bola podmienená jedine ich hospodárskymi problémami, čo sa napokon odrazilo v ich nezastaviteľnom úpadku.

S prebiehajúcou transformáciou bankovej sféry je reálna vidina výraznejšieho zníženia úrokových sadzieb z úverov, čím dôjde k rastu ich atraktivity, a najmä prístupnosti jednotlivým ekonomickým subjektom. Tento nástroj je kľúčovým konkurenčným prostriedkom na bankovom trhu a vzhľadom na príchod kapitálovo silne vybavených zahraničných subjektov na slovenský bankový trh tento obrat sa dá očakávať už začiatkom budúceho roka. S postupným rozvojom úverového trhu v SR a nevyhnutným znížením rizikovej prémie dôjde k tzv. naštartovaniu podnikateľskej sféry hlavne v prípade malých a stredných podnikov. Vzhľadom na produkčnú schopnosť domácej ekonomiky bude práve tento segment kľúčovým motorom rozvoja celého hospodárstva a jeho už v súčasnosti potvrdená konkurencieschopnosť na zahraničných trhoch je jedinečnou príležitosťou na rýchlejší rozvoj SR.

Marcel Tirpák

počasie

Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Na mnohých miestach mrholenie. Na horách a v poludňajších hodinách na severe a východe miestami jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 5 až 9 stupňov, na miestach s hmlou 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m na poludnie okolo 8 stupňov. Slabý juhovýchodný vietor. Vo štvrtok a v piatok bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, ojedinele s mrholením. Na horách a miestami aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 4 až 0 stupňov. Najvyššia denná teplota 4 až 8, pri vyjasnení okolo 10 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno9
Aténypolooblačno18
Belehradhmla5
Berlínoblačno7
Bratislavazamračené5
Bruseloblačno8
Budapešťhmla6
Bukurešťzamračené3
Frankfurtobčasný dážď8
Helsinkizamračené7
Istanbuloblačno12
Kodaňobčasný dážď7
Kyjevzamračené2
Lisabonpolooblačno16
Londýnpolooblačno12
Madridpolooblačno14
Milánopolooblačno12
Moskvazamračené2
Oslodážď5
Paríždážď11
Prahaoblačno5
Rímpolojasno14
Sofiapolooblačno9
Štokholmoblačno9
Varšavazamračené4
Viedeňzamračené5
Záhrebhmla5
Ženevahmlisto8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.