Hospodársky denník
USD49,122 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,789 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  6.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Štátny rozpočet si „vydýchol“

NR SR schválila novelu zákona o daniach z príjmov

Včera NR SR definitívne schválila novelu zákona o daniach z príjmov. Ide už o druhú zmenu tohto zákona, prvá bola poslaneckou iniciatívou a týkala sa najmä problematiky paušálnej dane. Zákon nadobudne účinnosť od 1. januára 2001. Až od 1. januára 2002 však nadobudne účinnosť zvýšenie nezdaniteľnej sumy na vyživované dieťa (z 11 400 Sk na 16 800 Sk). Cieľom bolo dať priestor vláde, aby na rok 2002 uvažovala v štátnom rozpočte aj s touto výdavkovou položkou. Už tradične bol zákon o daniach z príjmov novelizovaný na poslednú chvíľu v čase schvaľovania návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, hoci skorou prípravou návrhu rozpočtu si vláda urobila menší náskok. Napokon ho nevyužila.

Ide o pomerne rozsiahlu novelu zákona. K vládnemu návrhu, ktorý obsahoval vyše sto bodov zmien, pribudlo ešte viac ako 80 pozmeňujúcich návrhov. Keďže mnohé z nich išli nad rámec návrhu zákona, schôdza bola prerušená pre rokovanie Ústavnoprávneho výboru.

Medzi najdôležitejšie zmeny, ktoré sa budú týkať zdaňovacieho obdobia roku 2001, patrí spôsob zdanenia majetkových prírastkov, pri ktorých daňovník - fyzická osoba - nepreukáže ich obstaranie zo zdanených príjmov. Stanú sa samostatným základom dane so sadzbou dane vo výške 42 %, ktorú vyrubí správca dane.

Novela zákona ďalej rieši predovšetkým podporu zahraničných investícií. Vybranému okruhu daňovníkov sa pri splnení určených podmienok poskytne zníženie dane (daňový úver) vo výške 100 % na päť bezprostredne za sebou nasledujúcich zdaňovacích období. Poslanci však znížili požadovanú výšku vkladu zahraničného investora zo 75 % na 60 %. Zároveň však boli oproti pôvodnému návrhu zvýšené aj sumy peňažného vkladu do základného imania daňovníka. Oproti vládnemu návrhu sa má zvýšiť minimálny vklad z 3,5 na 4,5 mil. EUR pri výrobe tovaru, z 2 na 3 mil. EUR vo výrobe tovaru v okresoch s nezamestnanosťou nad 10 % a z 1,5 na 2 mil. EUR pri vybraných službách. Tieto podmienky platia pre subjekty, ktoré vzniknú do 31. decembra 2003. Pôvodne sa uvažovalo s 10-ročnými daňovými prázdninami, čo však vláda nakoniec neschválila.

Podľa ministerky financií sa takýmito zmenami aspoň v rámci možností majú zrovnoprávniť domáci a zahraniční investori, sumy vkladu do základného imania však bolo potrebné následne zvýšiť z dôvodu zmiernenia výpadkov z príjmovej časti štátneho rozpočtu. Daňovníci si pri splnení stanovených podmienok budú môcť čerpať aj ďalší daňový úver vo výške 50 %, a to v období ďalších piatich rokov.

Novela daňového zákona zároveň rieši problematiku možnosti súbehu príjmov zo závislej činnosti a príjmov z činností zdaňovaných podľa ustanovení o takzvanej paušálnej dani. Poslanci schválili aj daňové zvýhodnenie pre daňovníkov majúcich príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva (zníženie dane na polovicu za stanovených podmienok).

Aj od budúceho roka zostáva v platnosti, tak ako v súčasnosti, napríklad limit uznávania výdavkov na spotrebu pohonných látok pri osobných automobiloch (85 %) a limity na odpisy a výdavky na nájomné osobných automobilov. Naďalej bude platiť aj potrebná trojročná lehota medzi nadobudnutím a predajom cenných papierov, po uplynutí ktorej je možné uplatniť si daňové oslobodenie od dane z príjmov. Návrh bol na jej skrátenie na šesť mesiacov.

Vláda teda presadila všetky svoje návrhy, ministerka financií B. Schmögnerová a s ňou obrazne povedané aj štátny rozpočet si môžu vydýchnuť. Jeho príjmová stránka nijakými zmenami poslancov neutrpí.

(viš, šim, pirš)

počasie

Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Na mnohých miestach mrholenie. Na horách a v poludňajších hodinách na severe a východe miestami jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 5 až 9 stupňov, na miestach s hmlou 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m na poludnie okolo 8 stupňov. Slabý juhovýchodný vietor. Vo štvrtok a v piatok bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, ojedinele s mrholením. Na horách a miestami aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 4 až 0 stupňov. Najvyššia denná teplota 4 až 8, pri vyjasnení okolo 10 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno9
Aténypolooblačno18
Belehradhmla5
Berlínoblačno7
Bratislavazamračené5
Bruseloblačno8
Budapešťhmla6
Bukurešťzamračené3
Frankfurtobčasný dážď8
Helsinkizamračené7
Istanbuloblačno12
Kodaňobčasný dážď7
Kyjevzamračené2
Lisabonpolooblačno16
Londýnpolooblačno12
Madridpolooblačno14
Milánopolooblačno12
Moskvazamračené2
Oslodážď5
Paríždážď11
Prahaoblačno5
Rímpolojasno14
Sofiapolooblačno9
Štokholmoblačno9
Varšavazamračené4
Viedeňzamračené5
Záhrebhmla5
Ženevahmlisto8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.