Hospodársky denník
USD49,122 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,789 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  6.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Pripravujeme si problémy?

Presun daňových úradov sa pripravuje od 1. januára

Od 1. januára budúceho roka má nadobudnúť účinnosť vládny návrh zákona o daňových orgánoch. Ten má zrušiť, či nahradiť teraz platný zákon č. 254/1993 Z. z. o územných finančných orgánoch a vyhlášku MF SR č. 640/1992 Zb., ktorou sa ustanovujú sídla a obvody pôsobnosti územných finančných orgánov. Účelom zákona je upraviť postavenie, organizáciu a pôsobnosť daňových orgánov, napríklad vo veciach poplatkov, ktoré sú príjmom štátneho rozpočtu v rozsahu podľa osobitných predpisov a štátneho dozoru nad prevádzkovaním lotérií a iných podobných hier. Tzv. daňovými orgánmi budú Daňové riaditeľstvo SR (teraz Ústredné daňové riaditeľstvo SR) a daňové úrady. Daňové riaditeľstvo SR bude pre územné obvody všetkých daňových úradov, jeho sídlom zostáva Banská Bystrica. Daňové úrady budú vykonávať svoju pôsobnosť v územnom obvode obce alebo viacerých obcí. V súčasnosti je 108 daňových úradov a od začiatku roka by ich malo byť podľa návrhu 98. Napriek tomu však má dôjsť k ich nárastu asi o 30 zamestnancov. Dôvodom je, že majú zabezpečovať nové činnosti. Tieto zmeny predstavujú len prvú etapu zlučovania daňových úradov. Druhá sa predpokladá s účinnosťou od 1. januára 2002, kedy by malo dôjsť k ďalšiemu zníženiu počtu daňových úradov (o 25).

Novelizáciou zákona by malo dôjsť k zefektívneniu činnosti daňových úradov, k rozšíreniu činností daňovej správy (napríklad službami daňovníkom) a k presunu niektorých činností z daňovej správy na správy finančnej kontroly. Dôvody na zmeny vyzerajú správne, avšak nešťastne je stanovená ich účinnosť na začiatok kalendárneho roka. Vtedy začnú finišovať práce na skončení predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia. Daňovníci začnú podávať priznania a niektorí nebudú vedieť kam. Dajú sa preto predpokladať zmätky. Logickejšie by bolo, keby zákon nadobudol účinnosť po najväčšom nápore na tieto inštitúcie a to nielen z hľadiska daňovníkov a poplatníkov, ale aj zamestnancov týchto úradov.

Dagmar Piršelová

počasie

Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Na mnohých miestach mrholenie. Na horách a v poludňajších hodinách na severe a východe miestami jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 5 až 9 stupňov, na miestach s hmlou 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m na poludnie okolo 8 stupňov. Slabý juhovýchodný vietor. Vo štvrtok a v piatok bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, ojedinele s mrholením. Na horách a miestami aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 4 až 0 stupňov. Najvyššia denná teplota 4 až 8, pri vyjasnení okolo 10 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno9
Aténypolooblačno18
Belehradhmla5
Berlínoblačno7
Bratislavazamračené5
Bruseloblačno8
Budapešťhmla6
Bukurešťzamračené3
Frankfurtobčasný dážď8
Helsinkizamračené7
Istanbuloblačno12
Kodaňobčasný dážď7
Kyjevzamračené2
Lisabonpolooblačno16
Londýnpolooblačno12
Madridpolooblačno14
Milánopolooblačno12
Moskvazamračené2
Oslodážď5
Paríždážď11
Prahaoblačno5
Rímpolojasno14
Sofiapolooblačno9
Štokholmoblačno9
Varšavazamračené4
Viedeňzamračené5
Záhrebhmla5
Ženevahmlisto8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.