Hospodársky denník
USD49,122 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,789 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  6.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Semester dokončia

Vysoké školy šetria

Minulý rok viaceré vysoké školy v SR avizovali, že budú musieť pre nedostatok financií prerušiť zimný semester. Na UK v Bratislave dokonca hrozila kolapsová situácia. Čo sa zmenilo odvtedy a ako to vyzerá so zimným semestrom tento rok, sme sa opýtali na viacerých vysokých školách. Podľa rektora UMB v Banskej Bystrici doc. Milana Murgaša, CSc., 8. decembra tohto roku končia poslucháči tejto univerzity letný semester a zimný sa začína v polovici februára – 15. 2. 2000. Tento termín podľa jeho mienky meniť nebudú, pretože práve preto začali semester o niečo skôr, aby prípadným finančným problémom zamedzili. V čase od 8. 12. do 1. 1. 2000, čo sa týka posluchární, bude UMB temperovať, a tak šetriť. "Nečakám veľké problémy. Ak sa nestane nič mimoriadne, dlžoba 8,5 mil. Sk, by sa mala vynulovať.“ Na všetkých formách štúdia v súčasnosti študuje na UMB približne 14-tisíc mladých ľudí.

„Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave podniká všetko pre to, aby sa zimný semester riadne skončil,“ konštatuje rektor prof. RNDr. Ľudovít Molnár, DrSc. Na STU študuje viac ako 15-tisíc poslucháčov.

„Kritická situácia vo financovaní univerzity nie je otázkou súčasnosti. Nielen aktuálne čísla sú hrozivé, ale predovšetkým trendy sú nepriaznivé. Kým v roku 1991 podiel prevádzkových nákladov predstavoval 52 % z celkových nákladov univerzity, v roku 2000 to bolo už len asi 20 %. Finančnú situáciu univerzity napriek čiastočnému oddlženiu naďalej nepriaznivo ovplyvňuje následok viazania z predchádzajúceho roka, ktorý, ako je všeobecne známe, spôsobil, že úhrady faktúr prešli na ťarchu tohtoročného rozpočtu. Celú situáciu komplikuje podhodnotený rozpočet vrátane miezd a zároveň zvýšenie cien vstupov. To všetko v synergickom efekte spôsobuje veľké problémy v schopnosti univerzity uhrádzať svoje záväzky a plniť úlohy vyplývajúce jej z postavenia správcu majetku štátu. Napriek tejto ťaživej finančnej situácii prijala Ekonomická univerzita v Bratislave také opatrenia, ktorých cieľom je nerušené dokončenie zimného semestra školského roku 2000/2001,“ povedala nám kvestorka EU Ing. Mária Dzuriová.

(is, eb)

počasie

Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Na mnohých miestach mrholenie. Na horách a v poludňajších hodinách na severe a východe miestami jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 5 až 9 stupňov, na miestach s hmlou 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m na poludnie okolo 8 stupňov. Slabý juhovýchodný vietor. Vo štvrtok a v piatok bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, ojedinele s mrholením. Na horách a miestami aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 4 až 0 stupňov. Najvyššia denná teplota 4 až 8, pri vyjasnení okolo 10 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno9
Aténypolooblačno18
Belehradhmla5
Berlínoblačno7
Bratislavazamračené5
Bruseloblačno8
Budapešťhmla6
Bukurešťzamračené3
Frankfurtobčasný dážď8
Helsinkizamračené7
Istanbuloblačno12
Kodaňobčasný dážď7
Kyjevzamračené2
Lisabonpolooblačno16
Londýnpolooblačno12
Madridpolooblačno14
Milánopolooblačno12
Moskvazamračené2
Oslodážď5
Paríždážď11
Prahaoblačno5
Rímpolojasno14
Sofiapolooblačno9
Štokholmoblačno9
Varšavazamračené4
Viedeňzamračené5
Záhrebhmla5
Ženevahmlisto8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.