Hospodársky denník
USD49,217 Sk
EUR43,542 Sk
CHF28,777 Sk
CZK1,25 Sk
  Štvrtok  7.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Viac vyrobia, menej dostanú

Garantované ceny musia byť aspoň na úrovni nákladov

Polovica slovenských poľnohospodárskych podnikov hospodári so stratou. Sú však aj také. . .

Kto má ,,zálusk“ na 130 hektárov?

Keď toto sprivatizujeme, viac zaťažíme štátny rozpočet

Agrokomplex -Výstavníctvo Nitra aj pri všetkých možných výhradách, patrí medzi špičkové agrovýstavnícke . . .

Hosťami Vinice

Novohradsko-gemerský Hk so sídlom v Lučenci bude na Luciu hosťom a. s. Vinica. Táto spoločnosť patrí medzi najvýznamnejších výrobcov a spracovateľov zeleniny a mrazených polotovarov. . .

Platca musí určiť, za čo daň platíme

Všeobecne platí, že dane sa platia v slovenskej mene príslušnému správcovi dane (daňovému úradu, obci). Dôležité je, aby bola každá platba označená a aby v nej . . .

Ubytovacie zaradenia a cestovné kancelárie

V týchto dňoch začali oficiálne rokovania medzi Slovenskou asociáciou cestovných kancelárií (SACK) a Zväzom hotelov a reštaurácií SR (ZHR SR) o novelizáci. . .

Pre poisťovne

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) plánuje poskytnúť finančný balík holandskej skupine TBI Holdings pôsobiacej v oblasti poistenia. Prostredníctvom tejto spoločnosti EBOR podpo. . .

Vedie Holandsko

Priame zahraničné investície v Rumunsku dosiahli v októbri 7,8 mil. USD a výrazne sa tak zvýšili oproti septembrovým 3,28 mil. USD. Najväčším zahraničným investorom je Holandsko, kt. . .

Diskusii kraľujú slovné súboje

Národná rada odštartovala diskusiu o štátnom rozpočte

„Štátny rozpočet odráža úroveň reforiem, ale môže si do určitej miery reformy aj vynucovať,“ povedala včera v. . .

Estónsky HDP

Estónsko v treťom štvrťroku podľa predbežných údajov medziročne zvýšilo HDP o 6,9 %. V rovnakom období minulého roka sa pritom HDP znížil o 0,5 %. Druhý kvartál znamenal rast estónskej. . .

Pomoc Turecku

S MMF sa včera turecká vláda dohodla na poskytnutí pôžičky 10,4 mld. USD, určenej na prekonanie finančnej krízy. Úver bude zložený zo 7,5 mld. USD zvláštnej krátkodobej úverovej pôž. . .

Už nakupujú

Približne 7300 štvorcových metrov predajnej plochy pribudlo včera obyvateľom Košíc. V južnej časti mesta otvorila prvý hypermarket na Slovensku Jednota, SD Považská Bystrica. Spotreb. . .

Viac cukru

Takmer 135-tisíc ton cukrovej repy nakúpil rimavskosobotský cukrovar Gemercukor počas tohtoročnej repnej kampane. Zatiaľ z nej vyrobil 17,1-tisíca ton cukru. V porovnaní s minulým roko. . .

Ocenili letcov

Šesťdesiate výročie príchodu československých dobrovoľných jednotiek do Anglicka a ich účasť na oslobodzovaní Európy si včera pripomenuli zástupcovia SR a ČR v Londýne za účasti vo. . .

Trúfajú si

Tržby strojárskeho priemyslu by mohli v roku 2004 dosiahnuť 270 mld. Sk, čo by oproti roku 1999 znamenalo 80-percentný nárast. Ide o optimistickejší odhad MH SR z materiálu Rozpracovan. . .

Bez garancie

Tepelné hospodárstvo mesta Vráble bude od začiatku roka spravovať spoločnosť Dalkia Vráble. Nový prevádzkovateľ plánuje ročne predať 75-tisíc GJ tepla, ktorého cena by sa mala pohybo. . .

Aj o vízach

O problémoch, ktoré vznikli po zavedení víz pre občanov Ukrajiny, hovoril včera prezident R. Schuster s ukrajinským premiérom V. Juščenkom. Vyjadril presvedčenie, že sa podarí nájsť s. . .

Sľubný rast

Podniky Zväzu elektrotechnického priemyslu dosiahli za deväť mesiacov zisk 2 mld. Sk, celkové tržby odvetvia sa oproti rovnakému obdobiu minulého roka zvýšili o 9,6 %.

(SITA). . .

Komu štátne vyznamenanie?

Pri ôsmom výročí samostatnosti Slovenska

Kandidátov na štátne vyznamenania, ktoré budú udelené pri príležitosti 8. výročia vzniku samostatnej SR, schválila včera vláda. . .

SAD bilancuje

Za desať mesiacov dosiahlo 17 štátnych podnikov SAD hrubý zisk vo výške 64 mil. Sk, keď z dopravných činností vykázali stratu 19 mil. Sk a z ostatných činností zisk 83 mil. Sk. Z ce. . .

Pomôže nová kategorizácia?

Zoznam liekov a zdravotníckych pomôcok

Vláda SR prijala včera nariadenie na základe ktorého zvyšuje počet liekov, za ktoré nebudú musieť pacienti platiť. Zoznam lieč. . .

Niekomu nestačil ani Haag

Vláda vypúšťa akcie Bane Dolina

„Nevylučujem možnosť, že spor o dostavbu Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros sa opäť dostane na pôdu medzinárodného súdneho dvora. . .

Nováčik v stavebnom sporení

Vyššia nezamestnanosť nie je prekážkou

Stredoslovenský región považuje ČSOB stavebná sporiteľňa za jeden z najvýznamnejších, pričom vyššia nezamestnanosť nie je pre . . .

Dlžníci domáci aj zahraniční

Pohľadávky v celkovom objeme 3,6 mld. Sk

Slovenská konsolidačná vyhlásila včera verejnú obchodnú súťaž na odplatné postúpenie časti klasifikovaných pohľadávok v cel. . .

Tripartita o cene

Návrhy na zvyšovanie cien energií od 1. januára 2001 by mala tripartita prebrať na mimoriadnom zasadnutí v pondelok. Predmetom rokovania sociálnych partnerov budú aj návrhy na z. . .

Kúpele Dudince

Vyše 6500 pacientov sa odliečilo od začiatku tohto roka v dudinských kúpeľoch Honttherma neďaleko Krupiny, z toho bolo 600 zahraničných. Liečili 4792 pacientov Sociálnej poisťovne. . .

Slová z praxe

Na Ekonomickej univerzite v Bratislave sa dnes začína medzinárodná vedecká konferencia Ekonomika, financie a manažment podniku - rok 2000. Na konferencii vystúpia so svojimi prís. . .

Veslujú, druhí kormidlujú

Komentuje Zuzana Krútka

Pred deviatimi rokmi mal slovenský textilný, odevný, kožiarsky a obuvnícky priemysel vyše 108-tisíc pracovníkov, dnes ich je asi 75-tisíc. Nap. . .

Odstrániť napätie v makrosfére

Komentuje Eleonóra Bujačková

Keď sme začínali s transformáciou, mala slovenská ekonomika solídnu ekonomickú úroveň, primeranú súhrnnú produktivitu práce a nízku z. . .

S vareškou do sveta

Naše skúsenosti z olympiády

Keď pred rokom vo sviatočnej predvianočnej atmosfére podpisoval Slovenský zväz kuchárov a cukrárov (SZKC) zmluvu o spolupráci a sponzorstve s fi. . .

Ročné zúčtovanie - semináre

Na tému Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2000 (podľa nových podmienok) s diskusiou bude mať tento rok autorka prednášky na nasl. . .

Ročná sadzba dane z príjmov fyzických osôb za rok 2000:

Príjem (základ dane znížený)

nad Sk do Sk sadzba

___________________________________________________________________

- 90 000 . . .

Povinnosť podať priznanie

Peňažný aj nepeňažný príjem

Podľa ustanovenia § 38 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov bude daňové priznanie za rok 2000 povinný podať daňovník (fyzická osoba. . .

Osobitná sadzba dane

Ktoré príjmy sa zdaňovali v roku 2000 osobitnou sadzbou dane sú uvedené v ustanovení § 36 zákona č. 366/1999 Z. z. Podrobne sme sa tejto téme venovali v osobitnej prílohe v p. . .

Čo sa nepovažuje za predmet dane

Na ktoré plnenia sa nevzťahuje zákon o daniach z príjmov?

Príjmy, ktoré nie sú predmetom dane z príjmov fyzických osôb sú uvedené v ustanovení § 3 ods. 4 a § 6 . . .

Príjmy, ktoré sa ďalej nezdaňujú

Kto nemá žiadne povinnosti n Zamestnanci n Živnostníci

Najjednoduchším spôsobom, a aj najprijateľnejším, je prípad, ak fyzická osoba (ktorú ďalej označíme ako „. . .

Daň z príjmov za rok 2000

Postup fyzických osôb pri vyrovnaní daňových povinností

S nekompromisne blížiacim sa koncom roka začíname uverejňovať seriál, týkajúci sa našich daňových povinností s . . .

Príjmy oslobodené od dane

Ktoré príjmy sú od dane oslobodené vyplýva z ustanovení § 4, § 6 ods. 8 a § 10 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z. Patria sem príjmy:

Výpočet dane

Uvádzame veľmi zjednodušenú schému, ako sa vypočíta za rok 2000 daň z príjmov fyzických osôb. Nezáleží na tom, či ide o výpočet v rámci ročného zúčtovania alebo pri podaní daňového. . .

Komu možno vykonať ročné zúčtovanie

Jeden zo spôsobov vyrovnania daňovej povinnosti fyzických osôb

Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov (ďalej . . .

Pocta priateľovi

Veľvyslanec SR vo Francúzsku V. Valach, laureát Zlatého biateca aj Prominent ekonomiky 1995, odovzdal honorárnemu konzulovi SR pre oblasť Bretónska MUDr. Yanovi Melenecovi ako vý. . .

drobničky

Asi 245 miliónov domácností by malo byť do roku 2005 pripojených na internet - hovoria výsledky výskumu spoločnosti Jupiter Media Metrix.

Americká skupina Arrested Development, ktorá. . .

Krajina mu odhalila tajomstvá

Stáva sa, že čítame báseň a cítime, že autor pocity vypovedal za nás, lebo to vie. Pri pohľade na farebné fotografie Ing. arch. Rastislava Bera (1935) s jedinou témo. . .

Mozog mužov a žien

„Ty ma však vôbec nepočúvaš!“ lamentujú ženy, manželky, priateľky a matky na adresu svojich mužských náprotivkov. Možno však majú väčšiu pravdu, než vôbec tušia, dodávajú ameri. . .

Pokožka a rezistentné zárodky

Ľudský pot je živnou pôdou pre nemocničné choroboplodné zárodky, ktoré sú odolné voči antibiotikám. Ak je imunitný systém pacienta oslabený, môžu takéto baktér. . .

Platinum Christmas

Vianočné pesničky sú špeciálna kategória, ktorej životnosť je ohraničená približne šiestimi týždňami v závere kalendárneho roka, avšak ich popularita a spotreba je neuveriteľná. . .

Daň z príjmov zo závislej činnosti

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Máme zamestnanca - bývalého vojaka, ktorý poberá výslu. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Ambróz

v piatok Marína

V Českej republike

dnes Ambrož

v piatok Květoslava. . .

Zmena Klasifikácie produkcie

V týchto dňoch vyšlo v Zbierke zákonov SR opatrenie Štatistického úradu Slovenskej republiky č. 407/2000 Z. z., ktorým sa vyhlasuje Prvý doplnok Klasifikácie produkc. . .

Rádio Slovensko

00.00-05.00 Nočná pyramída

05.05 Dobré ráno

08.30 Pozvete nás ďalej? Rodinný magazín

09.30 Folklór trochu inak

10.00 Minižurnál

10.30 Vincent Ši. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 5. 12. 2000: Bratislava . . .

. . .

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto, miestami mrholenie. Na horách od nadmorskej výšky 800 m, na severe a východe cez deň miestami aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 5 až 9, pri celodennej hmle okolo 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 8 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s, na horách 10 až 15 m/s. V piatok a sobotu bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, ojedinele s mrholením. Na horách a ojedinele aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 4 až 0, najvyššia denná teplota 4 až 8, pri vyjasnení okolo 10 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.31 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno11
Atényslnečno16
Belehradhmla5
Berlínoblačno9
Bratislavamrholenie5
Bruseloblačno10
Budapešťhmla6
Bukurešťhmla3
Frankfurtpolooblačno11
Helsinkioblačno6
Istanbulpolooblačno14
Kodaňoblačno8
Kyjevhmla5
Lisabonprehánky17
Londýndážď10
Madriddážď9
Milánoslnečno10
Moskvahmla1
Oslooblačno8
Parížoblačno10
Prahapolooblačno5
Rímslnečno18
Sofiahmla5
Štokholmdážď6
Varšavaoblačno6
Viedeňmrholenie5
Záhrebhmla5
Ženevaoblačno6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.