Hospodársky denník
USD49,217 Sk
EUR43,542 Sk
CHF28,777 Sk
CZK1,25 Sk
  Štvrtok  7.Decembra 2000

Dolár začal strácať dych

Slovenská mena sa v ostatných týždňoch obchodovala v pomerne nezvyčajnom širokom rozpätí. Jej kurz neosciloval výraznejšie len oproti doláru, ale aj oproti mene, na ktorú je naviazaná, oproti euru.

Prvé novembrové týždne priali korune, keďže výsledky referenda o predčasných voľbách v našej krajine motivovali najmä zahraničné banky, aby začali opätovne veriť SKK. Pomerne rýchlo jej kurz oproti jednotnej európskej mene spevnel až k úrovni 42,5 SKK za 1 EUR, čo predstavovalo asi 2,5-percentné zhodnotenie.

Miestami sa zdalo, že rýchly rast hodnoty koruny vyvolá protireakciu Národnej banky Slovenska v podobe jej priamej intervencie, avšak so záchrannou brzdou skôr prišli inštitucionálni klienti komerčných bánk. Tí, vidiac možnosť kupovať cudzie meny za výhodné kurzy, v tom čase totiž výrazne “zlacnel” aj dolár, začali intenzívnejšie vykonávať menové konverzie zo slovenských korún do devíz.

Niektoré firmy platili „tvrdú“ menu do zahraničia z dôvodu predvianočného zásobovania sa tovarom z dovozu. Iné sa prostredníctvom výhodných aktuálnych kurzov snažili zabezpečiť sa proti kurzovému riziku z devízových záväzkov splatných koncom tohto roka. Koruna sa začala oslabovať, pričom nepochybne zhoršujúcimi faktormi boli aj faktický rozpad jedného z vládnych poslaneckých klubov a sťahovanie svojich špekulačných investičných pozícií zahraničných bánk zo Slovenska v súvislosti s blížiacim sa koncom roka. Negatívny vývoj v posledných dňoch tak úplne vymazal zisky SKK zo začiatku predchádzajúceho mesiaca, pričom sa jej kurz oproti EUR ustálil okolo hranice 43,5 koruny.

Veľké zmeny prekonal aj vzťah koruny oproti doláru. Americkej mene sa na finančných trhoch prestalo pod ťarchou zhoršujúcich sa makroekonomických podmienok v USA dariť. Začala strácať pôdu pod nohami oproti euru, pričom rovnaký osud ju stihol aj oproti menám, ktoré sú na euro naviazané. V porovnaní s koncom októbra sa dolár znehodnotil približne o 4 koruny (z 53 na 49 SKK/1 USD), čo predstavuje vyše 7 %. Za príčinami zakolísania zelenej bankovky stáli najmä „nepresvedčivé“ voľby amerického prezidenta, výrazné poklesy kurzov na akciových trhoch, ako aj zvyšujúce sa presvedčenie investorov, že ekonomika USA sa výraznejšie ochladzuje. Ak sa signály spomaľovania dynamiky rastu hospodárstva definitívne potvrdia, možno podľa analýz popredných bankových domov očakávať, že vo vývoji výmenného kurzu USD postupne dôjde k jeho dlhodobému poklesu oproti všetkým hlavným svetovým menám.

Marek Senkovič

Istrobanka, a. s.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.