Hospodársky denník
USD49,217 Sk
EUR43,542 Sk
CHF28,777 Sk
CZK1,25 Sk
  Štvrtok  7.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Diskusii kraľujú slovné súboje

Národná rada odštartovala diskusiu o štátnom rozpočte

„Štátny rozpočet odráža úroveň reforiem, ale môže si do určitej miery reformy aj vynucovať,“ povedala včera v Národnej rade SR pri uvádzaní návrhu štátneho rozpočtu na rok 2001 ministerka financií Brigita Schmögnerová. Poukázala najmä na oddlžovanie zdravotníctva, ktoré bude podmienené dodržiavaním harmonogramu reformných krokov. Železnice SR a Slovenské elektrárne dostanú vládne garancie na úvery takisto iba vtedy, ak dodržia projekty transformácie. Vo svojom úvodnom slove odmietla kritikov návrhu rozpočtu, ktorí poukazujú na nízky rast hrubého domáceho produktu. Podľa nej netreba tento parameter preceňovať, pretože v ekonomike SR je ešte veľa vedľajších faktorov, ktoré tieto väzby oslabujú, ide najmä o legislatívne úpravy v tejto oblasti. Tým chcela vyraziť argument z ruky tým, ktorí poukazujú na nižší rast HDP v tomto roku oproti pôvodným vládnym predpokladom (2,5 %). Tieto dve epizódy z vystúpenia ministerky financií v parlamente charakterizujú návrh štátneho rozpočtu. Jeho slabinami sú nadhodnotené makroekonomické ukazovatele, s ktorými počíta (rast HDP 3,2 %, nezamestnanosť 16,3 %, inflácia 7 % a pomalé napredovanie reforiem, čo zvyšuje výdavkovú časť rozpočtu (216,5 mld. Sk oproti tomuto roku - 201,8 mld. Sk). To všetko sa deje v atmosfére poklesu jeho príjmov (179,3 mld. Sk, čo znamená medziročný pokles o 4,5 mld. Sk). Toto otváranie nožníc robí rozpočet vysoko rizikový. Okrem toho vláda má v § 12 (štátny dlh) a v § 10 (štátne záruky) oprávnenia zvýšiť schodok tak, že môže prekročiť požadovanú hranicu 4 % vo vzťahu k HDP až na 6 %. Tento fakt nezakryje ani to, že štátny dlh môže zvýšiť okrem iného o 114 mld. Sk emisia štátnych dlhopisov určená na krytie nákladov reštrukturalizácie bánk, na ktorú návrh zákona vládu oprávňuje. Do rozpravy o návrhu štátneho rozpočtu sa prihlásilo 54 poslancov a je predpoklad, že diskusia potrvá zhruba do piatka. Predsedajúci Pavol Hrušovský nevylúčil ani nočné rokovanie, aby sa tento termín stihol.

So správou o návrhu rozpočtu vystúpil aj predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Jozef Stahl. Upozornil na nedostatočnú kontrolu a nehospodárne nakladanie s prostriedkami vo viacerých inštitúciách, najmä na napätie rozpočtov Sociálnej poisťovne a v štátnych zdravotných poisťovniach. Spoločná správa výborov k návrhu rozpočtu obsahuje vyše 50 pozmeňujúcich návrhov. Z nich sa viaceré týkajú zvýšenia podielu obcí miest na daniach, no gestorský finančný výbor navrhuje všetky zamietnuť. V tejto súvislosti udivuje jeho odmietnutie návrhu výboru pre životné prostredie a ochranu prírody zapracovať do zákona povinnosť štátu uhradiť jeho záväzky voči miestnej samospráve, ktoré dosahujú výšku desiatok miliónov korún. Okrem toho poslanecké návrhy riešia otázky zvýšenia výdavkov pre jednotlivé kapitoly, ale aj investície na konkrétne projekty v rôznych kútoch Slovenska. Tým akoby poslanci chceli riešiť niektoré problémy vo svojich domovských regiónoch. Diskusia je poznamenaná tým, že novela zákona o rozpočtových pravidlách neurčuje poslancom pri návrhu na zvýšenie výdavkov zadefinovať zdroj príjmov.

Atmosféra, v ktorej sa včera začalo prerokúvanie návrhu rozpočtu, bola uvoľnená. Členovia vlády síce zaujali svoje miesto v rokovacej sále, ale o rokovanie neprejavili ani najmenší záujem, keď sa bavili medzi sebou alebo s poslancami. Tým akoby chceli dokázať, že sú si istí výsledkom hlasovania, ktorému predchádzali zákulisné dohody. Priebeh diskusie bol však už doslova čítankový, niesol sa v znamení súboja koalícia - opozícia. Jedni kritizovali, druhí chválili, akoby za všetkým ani nebol občan, iba akási vzájomná nevraživosť oboch táborov. Na adresu tohto slovného súboja sa žiada povedať iba toľko, že v treťom roku vládnutia ešte stále argumentovať chybami svojich predchodcov nie je úplne v poriadku. Rokovanie o rozpočte dnes pokračuje rozpravou.

Peter Višváder

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto, miestami mrholenie. Na horách od nadmorskej výšky 800 m, na severe a východe cez deň miestami aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 5 až 9, pri celodennej hmle okolo 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 8 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s, na horách 10 až 15 m/s. V piatok a sobotu bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, ojedinele s mrholením. Na horách a ojedinele aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 4 až 0, najvyššia denná teplota 4 až 8, pri vyjasnení okolo 10 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.31 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno11
Atényslnečno16
Belehradhmla5
Berlínoblačno9
Bratislavamrholenie5
Bruseloblačno10
Budapešťhmla6
Bukurešťhmla3
Frankfurtpolooblačno11
Helsinkioblačno6
Istanbulpolooblačno14
Kodaňoblačno8
Kyjevhmla5
Lisabonprehánky17
Londýndážď10
Madriddážď9
Milánoslnečno10
Moskvahmla1
Oslooblačno8
Parížoblačno10
Prahapolooblačno5
Rímslnečno18
Sofiahmla5
Štokholmdážď6
Varšavaoblačno6
Viedeňmrholenie5
Záhrebhmla5
Ženevaoblačno6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.