Hospodársky denník
USD49,217 Sk
EUR43,542 Sk
CHF28,777 Sk
CZK1,25 Sk
  Štvrtok  7.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Slovensko má aktívne saldo s Francúzskom

Zajtra uverejníme ďalšiu zo špeciálnych príloh nášho denníka venovanú obchodno-ekonomickým vzťahom SR s európskymi štátmi. Tentoraz sme sa zamerali na Francúzsko, ktoré je momentálne šiestym najväčším investorom na Slovensku a ktorého záujem o SR významne stúpa. Podrobnejšie v rozhovore s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR vo Francúzsku, členom Hospodárskeho klubu-NEF Vladimírom Valachom.

Ako vníma Francúzsko a francúzske podniky ekonomické reformy na Slovensku?

- Z nášho hľadiska konštatujeme, že Francúzsko a francúzske podniky vnímajú ekonomické reformy, orientované na privatizáciu štátnych podnikov, zjednodušenie legislatívnych postupov a vytváraní vhodných príležitostí na prilákanie zahraničných investorov, veľmi pozitívne. Súčasný objem francúzskych priamych zahraničných investícií v ekonomike SR predstavuje približne 750 mil. FRF (4, 534 mld. Sk) a predstavuje 6, 8 % z celkového objemu priamych zahraničných investícií v SR. Záujmom tak francúzskej, ako aj slovenskej strany je v najbližšom období zvýšiť objem francúzskych priamych investícií v SR minimálne na 2 mld. FRF, čo by reprezentovalo výraznejší podiel Francúzska na celkovom objeme priamych zahraničných investícií v SR. Francúzsko patrí k najväčším exportérom kapitálu na svete. Doterajšie francúzske investície v SR sú síce pomerne veľké, ale menšie ako iných významných hospodárskych partnerov SR (NSR, Rakúsko, USA, Holandsko, Veľká Británia, ČR).

Francúzske investície v SR smerovali do strojárskeho priemyslu (10), chémie, do spracúvanie plastov a zdravotníctva (12 spoločností), potravinárskeho komplexu (8), spracovania dreva (3), elektroniky a telekomunikácií (16 spoločností), elektriny, plynu (6), služieb a cestovného ruchu (20).

Francúzsko uvítalo nové prvky, obsiahnuté v programovom vyhlásení súčasnej slovenskej vlády, najmä istotu zaručujúcu politickú stabilitu SR, pokračovanie ekonomickej reformy a reštrukturalizáciu priemyslu, čo sa umocnilo najmä po prijatí SR do OECD a od 2. štvrťroku 2000 začali francúzske podnikateľské subjekty prejavovať Slovensku väčšiu dôveru. Zvýšil sa záujem najmä v oblasti investícií do slovenského automobilového priemyslu – príkladom sú napríklad gigantické koncerny PLASTIC OMNIUM, FAURECIA, VALEO. Záujem je však badateľný aj na úrovni stredných a malých podnikov, kde vzrástla aktivita francúzskych podnikateľských subjektov. Ak „historicky“ rekapitulujeme francúzske investície v SR, môžeme začať vymenovaním až do roku 2000 nasledujúco: RHODIA-CHEMLON HUMENNÉ-RHONE POULENC, CREDIT LYONNAIS SLOVAKIA, BC TORSION Brezová pod Bradlom, GLOBTEL GSM, GELIMA, CARNAUDMETALBOX SLOVAKIA, SCHNEIDER ELECTRIC SLOVAKIA, CAMPERON BERNARD, CARREFOUR, DALKIA, filiálka skupiny VIVENDI, Bratislava, Čadca, BONGRAIN – MILEX Nové Mesto nad Váhom, Liptovské mliekarne, AFE METAL – MARTINMETAL, SERIBO-BUKÓZA Hencovce, FROMAGERIE DU BEL – Zemplínske mliekarne Michalovce, PLASTIC OMNIUM, TODENCO.

Osobitne bola iniciatíva v prospech vstupu francúzskych priamych zahraničných investícií do SR akcentovaná pri príležitosti najvýznamnejších obchodno-ekonomických fór, organizovaných v Paríži: v máji 1999 v rámci oficiálnej návštevy predsedu vlády SR vo Francúzsku, v októbri 1999 dvakrát - na Salóne investícií a finančníctva podpredsedom vlády SR pre ekonomiku a pri príležitosti obchodnej misie SR počas medzinárodného veľtrhu EQUIP AUTO, vo februári 2000 vo Francúzskom centre pre zahraničný obchod (CFCE) podpredsedom vlády SR pre ekonomiku, v apríli 2000 v MEDEF (Asociácia francúzskych podnikateľov) pri príležitosti návštevy prezidenta SR v teritóriu a v máji 2000 na kolokviu o bilaterálnej spolupráci v cestovnom ruchu, organizovanom v spolupráci so Senátom FR. Naň nadväzovala v októbri 2000 misia zástupcov vecne príslušných subjektov v oblasti cestovného ruchu FR na Slovensko, vedená senátorom Jolym.

Čo sa týka bilaterálnej obchodnej výmeny, od roku 1993 sa slovenský export do Francúzska zvýšil šesťnásobne a za rok 1999 a 2000 dosiahla obchodná bilancia SR aktívne saldo, ktoré za obdobie január – september 2000 predstavuje objem 6 mld. Sk. Uvedená skutočnosť je v rámci celkového slovenského vývozu veľmi pozitívna, keďže jeho obchodná bilancia je negatívna a aktívne saldo s Francúzskom výrazne pomáha znižovať prepad celkového slovenského exportu za rok 2000.

Ako by ste ohodnotili perspektívu francúzsko-slovenských ekonomických vzťahov do budúcnosti? V akých sektoroch sú perspektívy rozvoja a kde možno očakávať útlm?

- Perspektívu francúzsko-slovenských ekonomických vzťahov do budúcnosti vidíme v posune pozície Francúzska ako jedného z najvýznamnejších partnerov zo 6. miesta v celkovom kontexte obchodných partnerov SR na vyššiu priečku. K tomu by mala prispieť ďalšia dynamika bilaterálnych obchodno-ekonomických vzťahov, kde kladieme dôraz na kontinuálne zvyšovanie podielu slovenského exportu, zvýšenie prílevu francúzskych investícií do ekonomiky SR, znásobenie počtu spoločných francúzsko-slovenských podnikov, využitie francúzskych marketingových skúseností a takisto aplikáciu slovenských skúseností z obchodnej praxe s krajinami strednej a východnej Európy pri spoločnej francúzsko-slovenskej obchodnej expanzii na tretích trhoch. Počítame s postúpením Francúzska aj ako investora v SR zo 6. miesta na vyššiu pozíciu a ponúkame pre investičné zámery všetky sektory ekonomiky SR. V tejto súvislosti by sme chceli akcentovať oblasť spolupráce v turistike, kde bilaterálna francúzsko-slovenská spolupráca je perspektívna a bude sa odvíjať v troch dimenziách: vo zvýšení sektorovej účasti francúzskych turistov v SR (letná a zimná turistika, liečebné a kúpeľné pobyty, agroturistika, poľovníctvo, rybárstvo, tematické poznávacie pobyty, kultúrne dedičstvo...), v prilákaní francúzskych investorov do turistického rezortu SR (hotely, liečebno-kúpeľné zariadenia, strediská letných a zimných športov v SR a pod.) a v spolupráci medzi SR a FR pri organizovaní cestovného ruchu a aplikácii francúzskych skúseností v oblasti výchovy kádrov, know-how v turistike, koordinácii spoločných zámerov v cestovnom ruchu. Komplexne pôjde o spoluprácu na úrovni centrálnych orgánov štátnej správy oboch krajín (napr. podpis rezortnej dohody o spolupráci v cestovnom ruchu), ďalšia časť spolupráce bude prebiehať na firemnej úrovni, smerovaná na samotných výkonných aktérov cestovného ruchu – cestovné kancelárie a tiež sa bude realizovať kooperácia na úrovni regiónov obidvoch krajín. V roku 1999 sa prezentoval banskobystrický región a v roku 2001 sa plánuje s prezentáciou nitrianskeho regiónu.

Tu zohráva významnú úlohu aj spolupráca primátorov a starostov miest a obcí v SR s francúzskymi partnermi, v čom plní úlohu sprostredkovateľa zastupiteľský úrad SR v Paríži. V týchto dňoch sme tu práve mali dve skupiny primátorov a starostov zo Slovenska, ktorí hľadali možnosti bilaterálnej spolupráce s francúzskymi partnermi aj v oblasti obchodno-ekonomickej dimenzie.

Napokon je nevyhnutné spomenúť aktívnu pomoc Francúzska v prístupovom procese SR do európskych štruktúr, najmä v súčasnom období predsedníctva FR v EÚ, kde pociťujeme podporu tohto významného obchodného partnera, ktorý si nás váži ako spoľahlivého partnera nielen v obchodno-ekonomickej, ale aj v politickej a bezpečnostnej dimenzii.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto, miestami mrholenie. Na horách od nadmorskej výšky 800 m, na severe a východe cez deň miestami aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 5 až 9, pri celodennej hmle okolo 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 8 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s, na horách 10 až 15 m/s. V piatok a sobotu bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, ojedinele s mrholením. Na horách a ojedinele aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 4 až 0, najvyššia denná teplota 4 až 8, pri vyjasnení okolo 10 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.31 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno11
Atényslnečno16
Belehradhmla5
Berlínoblačno9
Bratislavamrholenie5
Bruseloblačno10
Budapešťhmla6
Bukurešťhmla3
Frankfurtpolooblačno11
Helsinkioblačno6
Istanbulpolooblačno14
Kodaňoblačno8
Kyjevhmla5
Lisabonprehánky17
Londýndážď10
Madriddážď9
Milánoslnečno10
Moskvahmla1
Oslooblačno8
Parížoblačno10
Prahapolooblačno5
Rímslnečno18
Sofiahmla5
Štokholmdážď6
Varšavaoblačno6
Viedeňmrholenie5
Záhrebhmla5
Ženevaoblačno6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.