Hospodársky denník
USD48,679 Sk
EUR43,597 Sk
CHF28,75 Sk
CZK1,247 Sk
  Piatok  8.Decembra 2000

Spor o novelu sa nekončí

Včera s konečnou platnosťou česká snemovňa schválila novelu zákona o Českej národnej banke (ČNB), ktorú jej najskôr vrátil Senát (začiatkom augusta) a potom (30. októbra) aj prezident republiky V. Havel. Nesúhlas Senátu, ale aj prezidenta s novelou po prvý raz schválenou v snemovni už v prvej polovici júla jej odporcom nepomohol. Väčšina vládnej ČSSD a zmluvne opozičnej ODS v snemovni, obe vetá prevalcovala. Napriek tomu, že spor okolo tejto novely sa ťahá už pomerne dlho, zrejme neskončí. Prezident Havel sa totiž mieni obrátiť na Ústavný súd ČR pre rozpor s Ústavou ČR.

V snemovni po tretí raz schválená novela zákona o ČNB mení predovšetkým hlavný cieľ centrálnej banky. Doteraz to bola menová stabilita, podľa novely to bude cenová stabilita. Upravuje tiež voľbu guvernéra, viceguvernérov a členov Bankovej rady (BR) ČNB, ktorých má vymenovať prezident na návrh vlády. V podstate rovnako je táto časť sformulovaná aj v zákone o NBS. Ak uvážime približne deväťmesačné, nazvime to váhanie vlády pri vymenovaní viceguvernérky NBS a ešte dlhšie otáľanie súvisiace s doplnením Bankovej rady NBS, tak ťažko rozhodnúť ktorý z uvedených modelov je lepší. Doteraz bolo vymenovanie uvedených funkcionárov ČNB v nedeliteľnej právomoci prezidenta ČR, čo napokon viedlo k nedávnym sporom okolo vymenovania Z. Tůmu do funkcie guvernéra ČNB a ďalších dvoch nových členov Bankovej rady ČNB. Novela mení aj platové podmienky guvernéra a jeho zástupcov. Na hospodárenie ČNB bude dohliadať Najvyšší kontrolný úrad ČR. Rozpočet banky bude podľa schválenej novely rozdelený na dve časti. Banková rada BR ČNB bude schvaľovať tú časť rozpočtu, ktorá bude zabezpečovať hlavný cieľ banky, a to cenovú stabilitu. Poslanecká snemovňa bude schvaľovať prevádzkový a investičný rozpočet ČNB. Napokon, podľa schválenej novely musí centrálna banka všetky kľúčové rozhodnutia povinne konzultovať s vládou.

Domáci odporcovia novely zákona o ČNB sa opierajú aj o argumenty Európskej komisie, ktorá poukazuje najmä na to, že nová zákonná úprava významne obmedzuje nezávislosť ČNB. Odporcov novely najviac znepokojuje rozdelenie rozpočtu na dve časti a nevyhnutnosť dohodnúť sa s vládou na cieľovej inflácii. S týmito argumentmi sa stotožňuje aj Ministerstvo financií ČR. (V tejto súvislosti treba povedať, že kontroverzná novela pochádza z poslaneckej dielne a s niektorými návrhmi poslancov nesúhlasil ani minister financií ČR V. Mertlík.)

Výhrady k novele majú aj viacerí českí ekonómi, ktorí tvrdia, že schválené znenie zákona o ČNB skomplikuje integráciu ČR do Európskej únie, takže ešte pred vstupom do únie bude treba tento zákon nevyhnutne novelizovať a uviesť ho tak do súladu s legislatívou Európskej únie.

Spor okolo novely zákona o ČNB je zaujímavý aj preto, že je pripravený návrh novely zákona o NBS, ktorý je však spoločným dielom centrálnej banky a Ministerstva financií SR. Aj to dáva nádej, že u nás sa podobným sporom vyhneme. Iba ak by aj naši poslanci prejavili - v tomto prípade určite neželanú aktivitu.

Anton Legéň

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.