Hospodársky denník
USD48,679 Sk
EUR43,597 Sk
CHF28,75 Sk
CZK1,247 Sk
  Piatok  8.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Reforma inštitúcií v tieni nepokojov?

Začal sa summit EÚ v Nice: Strach zo zlyhania

Ako sa to na podobných fórach v poslednom období stáva zvykom, aj na kľúčovom summite Európskej únie v Nice sa počas prvého dňa obsah rokovaní dostal do tieňa potýčok medzi políciou a demonštrantmi najrôznejšieho druhu. Včerajší deň sa pritom niesol v znamení skôr ceremoniálneho stretnutia lídrov európskej pätnástky s najvyššími predstaviteľmi kandidátskych krajín. Inštitucionálna reforma ako najtvrdší oriešok summitu sa v plnej miere začne preberať až dnes. Európsky komisár zodpovedný za reformu Michel Barnier však stále verí v úspech.

Stretnutím s lídrami kandidátskych krajín sa včera v juhofrancúzskom Nice začal summit šéfov štátov a vlád 15 členských štátov Európskej únie, ktorý má rozhodnúť o jej inštitucionálnej reforme nevyhnutnej pre budúce rozšírenie. Na schôdzke, ktorá sa koná v rámci tzv. Európskej konferencie, diskutujú členské a kandidátske krajiny o plánovaných reformách EÚ. Slovensko zastupuje premiér Mikuláš Dzurinda. „Konferencia je užitočnou príležitosťou vymeniť si názory a je veľmi dôležité, že členovia a kandidáti majú rámec na pravidelný dialóg,“ komentoval stretnutie francúzsky minister zahraničných veci Hubert Védrine.

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda na Európskej konferencii vyjadril presvedčenie, že úspešné zavŕšenie inštitucionálnej reformy EÚ čoskoro umožní kandidátskym krajinám pristúpiť do únie bez akýchkoľvek ďalších podmienok. Na diskusnom fóre európskej pätnástky s kandidátskymi krajinami súčasne dodal, že SR ako budúci členský štát vo všeobecnosti podporuje posilnenie metód spoločenstva vo fungovaní EÚ. Pre Slovensko je vyhovujúci model, v ktorom má každý členský štát od momentu vstupu jedného komisára. SR je podľa neho za to, aby sa zrušením práva veta zjednodušilo začatie posilnenej spolupráce. Tá sa musí podľa spoločných pravidiel presadzovať aj v rámci danom Zmluvou o Európskej únii a v budúcnosti by mala byť otvorená pre všetky členské štáty, ktoré sa k nej chcú pripojiť.

Pozornosť summitu a verejnosti sa však už od začiatku summitu sústreďovala na otázku, či je únia schopná dohodnúť sa na reforme inštitúcií. Európsky komisár zodpovedný za reformu Michel Barnier verí, že lídrom 15 členských krajín Európskej únie sa na summite vo francúzskom Nice podarí dosiahnuť takú dohodu, ktorá umožní prijatie nových krajín. „Šéfovia štátov a vlád dosiahnu dohodu, ktorá bude správna a umožní únii rozšírenie,“ vyhlásil na tlačovej konferencii v dejisku vrcholnej schôdzky Barnier, ktorý od februára zastupoval na rokovaní tzv. medzivládnej konferencie o reforme Európsku komisiu. „Máme všetky nástroje potrebné pre úspech,“ ubezpečil. Komisár však priznal, že v žiadnej z kľúčových oblastí reformy, ktorými sú zloženie EK, prerozdelenie hlasov v Rade ministrov, obmedzenie práva veta a posilnená spolupráca, nie je ešte dohoda na svete. Reforma, na ktorej sa lídri EÚ pravdepodobne v Nice dohodnú, bude omnoho menej ambiciózna, ako sa predpokladalo na začiatku medzivládnej konferencie vo februári. „Nie je to však posledná reforma únie, je len posledná pred rozšírením,“ uviedol Barnier.

„Európski predstavitelia, ktorí dnes začínajú svoj najdlhší víkend na Azúrovom pobreží si uvedomujú, že nesmú zlyhať. Od Maastrichtu v roku 1991 sa od žiadneho európskeho summitu toľko neočakávalo. Zároveň však žiadnemu nehrozilo toľko potenciálnych sporov,“ konštatoval švajčiarsky denník Le Temps. Podľa britského denníka Financial Times summitu v Nice akosi chýba váha a grandióznosť jeho predchodcov. Nice nie je fundamentálny v rovnakom zmysle ako bol napríklad Maastricht, ktorý položil základy pre euro. Na francúzskej Riviére pôjde hlavne o rozdelenie moci, čo však v konečnom dôsledku nie je o nič menej dôležité, pretože v praxi pôjde o umožnenie prijatia nových členov.

No, možno ešte väčšiu pozornosť ako samotný obsah rokovaní na seba upútali demonštranti. Približne desať ľudí utrpelo zranenia pri včerajších potýčkach medzi francúzskou políciou a talianskymi demonštrantmi na francúzsko-talianskych hraniciach, kde polícia v stredu zadržala vlak s viac ako 1000 aktivistami smerujúcimi na summit EÚ v Nice. Dvadsať policajtov bolo zranených, z toho jeden vážne, pri včerajších nepokojoch priamo v dejisku summitu, kde polícia musela zasiahnuť proti asi 4000 aktivistom. Polícia v stredu popoludní zablokovala v hraničnom meste Ventimiglia taliansky vlak Global Action Express, ktorý viezol viac ako 1400 ľavicových aktivistov a niekoľkých politikov. Demonštranti strávili noc na hraniciach a dnes ráno sa snažili dostať na francúzsky konzulát. Potýčky prepukli po tom, čo im polícia zabránila v pochode a pomocou slzotvorného plynu ich zahnala naspäť na stanicu. Päť policajtov bolo hospitalizovaných po dnešných zrážkach pred dejiskom summitu EÚ - palácom Akropolis v Nice, kde polícia zasiahla proti asi 4000 demonštrantom. Zranenia utrpelo 20 príslušníkov a polícia zadržala sedem aktivistov. Demonštranti vyzbrojení bejzbalovými palicami, železnými tyčami, kameňmi a kanistrami s benzínom sa včera snažili preniknúť cez policajné zátarasy v okolí paláca, kde sa dnes začal rozhodujúci summit o reformách EÚ. Aktivisti prevolávajúci heslá Svet nie je na predaj zaútočili kameňmi a fľašami na poriadkové sily, ktoré pomocou slzotvorného plynu dav rozohnali.

Francúzsky prezident Jacques Chirac včera kategoricky odsúdil násilnosti, ktoré sa odohrávali v uliciach Nice počas otváracieho dňa summitu Európskej únie. Aktivity militantných demonštrantov označil za činy odporujúce demokratickým tradíciám všetkých krajín európskej pätnástky. Prezident na záver tzv. Európskej konferencie zároveň v mene francúzskej vlády a predsedníctva EÚ vyjadril radosť nad tým, že sa poriadkovým silám podarilo udržať kontrolu nad výtržnosťami. V rovnakom duchu sa nieslo aj vyhlásenie francúzskeho premiéra Lionela Jospina, ktorý zdôraznil, že je potrebné rozlišovať dva typy demonštrácií. Na jednej strane sú to akcie členov umiernených odborových zväzov, ktoré prebehli v Nice v stredu popoludní, na druhej strane včerajšie násilnosti príslušníkov militantných organizácií.

(TASR/by)

Počasie

Dnes bude naďalej zamračené a hmlisto, miestami s mrholením. Od nadmorskej výšky 700 m a ojedinele aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 2 až 6 stupňov, pri vyjasnení okolo 8 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápade cez deň okolo 7 m/s. V sobotu a nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené, hmlisto. V stredných horských polohách v sobotu polojasno. V sobotu a miestami aj v nedeľu na väčšine územia občasný dážď. Najnižšia nočná teplota 2 až -2 stupne. Najvyššia denná teplota 2 až 6, v sobotu pri zmenšenej oblačnosti okolo 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.32 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno9
Aténypolooblačno15
Belehradzamračené5
Berlínoblačno7
Bratislavazamračené5
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno6
Bukurešťzamračené7
Frankfurtzamračené6
Helsinkizamračené6
Istanbuloblačno12
Kodaňoblačno5
Kyjevzamračené4
Lisabonpolooblačno16
Londýnoblačno9
Madridpolooblačno14
Milánopolooblačno11
Moskvazamračené0
Osloobčasný dážď5
Parížoblačno10
Prahaoblačno4
Rímpolojasno14
Sofiaoblačno7
Štokholmoblačno5
Varšavazamračené4
Viedeňzamračené5
Záhreboblačno6
Ženevahmlisto8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.