Hospodársky denník
USD48,679 Sk
EUR43,597 Sk
CHF28,75 Sk
CZK1,247 Sk
  Piatok  8.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













K oslabeniu podpory Slovenska nedošlo

Georges Vaugier o slovensko-francúzskych vzťahoch

Politické, ekonomické, ba aj kultúrne vzťahy medzi Slovenskom a Francúzskom každoročne silnejú a krajina patrí medzi stálych zástancov slovenských integračných ambícií. O dôvody, ako aj spôsoby podpory sme sa opýtali veľvyslanca Francúzska na Slovensku Georgesa Vaugiera.

Francúzsko už pri vzniku samostatnej Slovenskej republiky bolo jedným z jej advokátov pri snahe ukázať únii záujem o integráciu. Aký je terajší vzťah Francúzska k Slovensku?

- Nerozdeľoval by som naše vzťahy na minulé a súčasné. Naša spolupráca a pomoc sa predsa od začiatku existencie Slovenska rozvíjala vo všetkých oblastiach. Počas predsedníctva Francúzska, po Helsinkách, sme sa snažili naďalej favorizovať program slovenskej vlády, v ktorom si predsavzala otvoriť rokovania v pätnástich kapitolách. Sme na konci tohto obdobia. Slovensko otvorilo 16 negociačných kapitol, čo je lepšie, ako sa predpokladalo. Uzavrelo už desať, čo je vynikajúci výsledok. Nedávno v Bruseli francúzsky minister poverený európskymi záležitosťami oboznámil ministra Kukana o šanciach Slovenska dobehnúť partnerov zo strednej Európy, ktorí začali rokovania skôr.

Vrátil by som sa teda k vašej otázke. Podľa mňa nedošlo vôbec k oslabeniu podpory Francúzska Slovensku. Považujeme Slovensko za veľmi dôležitý prvok v strednej Európe a želáme si, aby Slovensko splnilo čo najskôr všetky podmienky na vstup do únie.

Kapitoly uzatvárame skutočne rýchlo. Neobráti sa to proti nám v tom, že pri minimálnych prechodných obdobiach síce aproximujeme právo, ale nebudeme ho schopní následne aplikovať v našom právnom poriadku?

- Ale základom je, aby sa akceptoval acquis communitaire a s ním harmonizovali všetky právne poriadky. V tejto fáze nejde o to, aby sa acquis vyjednávaním menilo. To je problém všetkých kandidátskych krajín. Najprv sa musí akceptovať legislatíva EÚ, a potom hľadať spôsob, ako byť schopní ju aplikovať. Môžem povedať, že kvalita rokovaní a vzťahu únie a Slovenska je porovnateľná so vzťahmi EÚ s Poľskom, Maďarskom či Českou republikou.

Posledná správa EK bola pozitívna, napriek tomu sa nám vytýkajú nedostatky. Ktoré by sme mali odstrániť čo najskôr?

- Z hľadiska Francúzska treba zlepšiť verejnú administratívu, územnosprávne delenie Slovenska, ako aj životné prostredie a otázku rómskej menšiny. Snažíme sa pomáhať v týchto oblastiach napríklad aj tým, že posielame na základe programov PHARE na Slovensko svojich odborníkov, a to na dva roky, aby pracovali v slovenskej administratíve.

Slovensko rozvíja v rámci predvstupovej stratégie mnohé projekty s krajinami EÚ, resp. v prípade prihraničnej spolupráce aj s kandidátskymi krajinami. Rozvíja takéto projekty zamerané na výmenu know-how, zvýšenia miery investícií na Slovensku, podnikateľských skúseností v potravinárskom priemysle, poľnohospodárstve, bytovej a sociálnej oblasti či turizme aj Francúzsko?

- Keďže neexistuje žiadny problém politického charakteru, dokonca aj vzájomná obchodná výmena sa od roku 1993 zvýšila šesťnásobne, keďže máme vynikajúcu spoluprácu od vojenskej oblasti po kultúru, naše vzťahy sa rozvíjajú skutočne harmonicky. Každoročne sem prichádza čoraz viac francúzskych investícií a pokiaľ ide o špeciálne projekty, práve tým, že väčšina francúzskych firiem investuje do slovenského poľnohospodárskeho či potravinárskeho trhu, prináša aj know-how do tejto oblasti. Veď až 20 % celkovej mliekarenskej produkcie je s francúzskou účasťou.

Vláda deklaruje snahu zatraktívniť investičné prostredie napr. daňovými prázdninami. Americkí investori tvrdia, že pokiaľ nebude v poriadku legislatíva, nepomôžu ani takéto kroky. Ako sa na to pozerajú francúzski investori?

- Niektorým aj takéto kroky pomohli implantovať sa na slovenskom trhu. Ak však porovnávame podmienky na Slovensku a v Poľsku či Maďarsku, skutočne sú tam podmienky lepšie. Avšak to, čo ste spomenuli v súvislosti s americkými investormi, to zaujíma aj francúzskych.

Vrátim sa ešte k rozšíreniu EÚ. Nespomalí sa sporom ako vlastne viesť proces jej reformovania?

- EÚ predpokladá prijatie nových členov od 1. 1. 2003. Aby sa toto mohlo uskutočniť, je potrebné už v tomto roku zreformovať jej inštitúcie. Dúfam, že sa tak stane už počas summitu v Nice, čím by sa nové štáty integrovali do únie, ktorá bude dobre fungovať. Treba mať na zreteli či už zo strednodobého alebo z dlhodobého hľadiska fungovanie únie po rozšírení. Viacerí európski predstavitelia vyjadrili svoje myšlienky, nielen nemecký minister Joschka Fischer či britský premiér Tony Blair, ale aj francúzsky prezident Jacques Chirac.

Nestroskotá však Nice práve na tom, že každý má iné predstavy o budúcnosti reformy?

- V Nice sa musia dať hlavy dokopy, aby sa našiel spôsob reformy, aby mohlo dôjsť k rozšíreniu. V deklaráciách spomínaných predstaviteľov sú vízie jednotlivcov, nie daných krajín, ktoré zastupujú. Spúšťajú tým len diskusiu o tejto otázke, a to je dobre.

Aký osud dávate V4 po vstupe jej členov do EÚ?

- Môže posilniť úniu, prečo by nie. Pozrite sa na severské krajiny, ktoré úzko spolupracujú. Je na krajinách V4, aký zmysel vlastnému zoskupeniu dajú. Spolupráca Francúzska s týmito krajinami sa však bude vyvíjať harmonicky bez rozdielu toho, či vstúpia do EÚ spolu alebo diferencovane. Na vývoj našich vzťahov to nemá nijaký vplyv.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude naďalej zamračené a hmlisto, miestami s mrholením. Od nadmorskej výšky 700 m a ojedinele aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 2 až 6 stupňov, pri vyjasnení okolo 8 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápade cez deň okolo 7 m/s. V sobotu a nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené, hmlisto. V stredných horských polohách v sobotu polojasno. V sobotu a miestami aj v nedeľu na väčšine územia občasný dážď. Najnižšia nočná teplota 2 až -2 stupne. Najvyššia denná teplota 2 až 6, v sobotu pri zmenšenej oblačnosti okolo 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.32 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno9
Aténypolooblačno15
Belehradzamračené5
Berlínoblačno7
Bratislavazamračené5
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno6
Bukurešťzamračené7
Frankfurtzamračené6
Helsinkizamračené6
Istanbuloblačno12
Kodaňoblačno5
Kyjevzamračené4
Lisabonpolooblačno16
Londýnoblačno9
Madridpolooblačno14
Milánopolooblačno11
Moskvazamračené0
Osloobčasný dážď5
Parížoblačno10
Prahaoblačno4
Rímpolojasno14
Sofiaoblačno7
Štokholmoblačno5
Varšavazamračené4
Viedeňzamračené5
Záhreboblačno6
Ženevahmlisto8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.