Hospodársky denník
USD42,687 Sk
EUR42,292 Sk
CHF26,325 Sk
CZK1,183 Sk
  Piatok  11.Februára 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prioritným cieľom je rast ekonomiky


Široký záber dôsledkov nezamestnanosti a inflácie na slovenské obyvateľstvo(Dokončenie z 10. 2.) Existuje možnosť neutralizovať účinky inflácie prostredníctvom použitia indexov, teda indexovaním. Pri hodnotení a posudzovaní národohospodárskej politiky, ktorá si ako jeden z kľúčových cieľov stanovuje stabilitu peňažnej jednotky, sú predmetom skúmania vedľa inflačných procesov tiež vplyvy a pôsobenie tejto politiky na ďalšie ekonomické a spoločensko-politické ciele, napríklad na zamestnanosť. Vzhľadom na možné konflikty jednotlivých cieľov v teoretickej polohe, ako aj v prakticko-aplikačnej polohe je podporovaná do určitej miery relativizácia stability peňažnej jednotky ako cieľa národohospodárskej politiky a pripúšťa sa politika neutralizácie negatívnych dosahov inflačných procesov prostredníctvom indexovania. Táto metóda spočíva v tom, že vývojové tendencie všetkých významných príjmových položiek sledujú príslušný cenový index. Ako konkrétny prípad možno spomenúť indexovanie miezd, teda úpravy miezd určitým cenovým indexom so zreteľom na stávajúcu skutočnú mieru inflácie. V podmienkach talianskej ekonomiky túto metóda vo forme pohyblivej stupnice (scala mobile) dlho praktizovali. Treba však povedať veľmi jasne, že indexovanie nelikviduje a nerieši problém inflácie. Ide v tomto prípade iba o snahu držať prerozdeľovacie účinky inflácie v určitých hraniciach, čím odpor proti inflácii klesá. Napriek tomu treba však povedať, že toto indexovanie pravidelne vedie k určitému evidentnému znehodnoteniu peňažnej jednotky a peňazí vôbec. Priorita č. 1
Vo vyspelých ekonomikách stabilita peňažnej jednotky, stabilita meny sa chápe ako "verejné dobro". Odhliadnuc od všetkých problémov, ktoré sa objavujú pri posudzovaní a hodnotení inflačných účinkov, dosahov a konzekvencií protiinflačnej politiky, je potrebné zdôrazniť, že stabilita cenovej úrovne v očiach obyvateľstva predstavuje vysokú, možno povedať najvyššiu prioritu a protiinflačná politika patrí k dominantnému cieľu národohospodárskej politiky. Pri koncipovaní národohospodárskej politiky stojí každý národohospodár pred dilemou: ak toleruje inflačné procesy, riskuje svoje volebné šance v nasledujúcich voľbách, ak sa zasadzuje za udržanie hodnoty peňažnej jednotky, hodnoty meny, jeho volebné šance sú iba o málo väčšie. Stabilita meny má totiž špecifickú vlastnosť „verejného dobra“, pretože stabilita cenovej hladiny je na prospech všetkým ekonomickým subjektom, ktoré vyvíjajú aktivity v podmienkach trhovej ekonomiky. Boj s infláciou si vyžaduje pravidelné a účinné opatrenia, ktoré rôzne zaťažujú jednotlivé subjekty v trhovom prostredí. V dôsledku tejto "zaťažovacej asymetrie" možno snahu o istotu a stabilitu meny iba veľmi ťažko premeniť na politický úspech. V úvode sme uviedli, že zahraničnoekonomické zabezpečenie vývoja v tuzemsku má značný vplyv na vnútroekonomické ciele. Aj tu sa však môžu objasniť negatívne účinky a dosahy inflácie dovozom inflácie zo zahraničia, konkrétne nepriaznivou zmenou pomeru vývozných a dovozných cien. Ide v tomto prípade o nepriaznivú zmenu výmenných relácií, anglický termín Terms of Trade. Nepriaznivá zmena výmenných relácií vo vzťahu ku konkrétnej ekonomike má parametrický charakter, čo vyžaduje, aby sa národné hospodárstvo na túto nepriaznivú zmenu adaptovalo po línii vnútorných väzieb. V dôsledku nepriaznivej zmeny výmenných relácií vo vzťahu k určitej ekonomike je potrebné zvýšiť export a týmto zvýšeným exportom „zaplatiť“ pôvodný objem importu, alebo opačne formulované znížiť import, ktorý možno „zaplatiť“ daným objemom exportu. Výsledná strata použitého domáceho produktu v porovnaní s domácim produktom vytvoreným bude závislá od veľkosti a intenzity tejto zmeny, ako aj od závislosti národného hospodárstva od zahraničného obchodu. Svet zmien
Aj tu pôsobia protichodné faktory, ktoré sa bezprostredne týkajú mechanizmu fungovania národného hospodárstva. Máme v tomto prípade na zreteli skutočnosť, že ak má príslušná skúmaná ekonomika plne vyťažený národohospodársky výrobný potenciál, svoje národohospodárske kapacity, potom pri nepriaznivej zmene výmenných relácií ťažko môže zabezpečiť dodatočnú produkciu na export. Naproti tomu, ak má národné hospodárstvo voľné kapacity, teda voľné výrobné potenciály, potom pri nepriaznivej zmene výmenných relácií dodatočný dopyt zahraničného sektora môže pôsobiť ako stimul ekonomického rastu, môže pôsobiť vo funkcii multiplikátora. Dôležitú úlohu v tomto smere tiež zohráva štruktúra importu. Ak v tejto štruktúre dominujú komodity komplementárneho charakteru, ktoré majú evidentnú prevahu nad komoditami zastupiteľnými, potom ak pri nepriaznivej zmene výmenných relácií nemožno vyrobiť dodatočnú produkciu na export, je nevyhnutné pristúpiť k reštrikcii importu, pričom priestor na túto reštrikciu je veľmi obmedzený. Pokiaľ nepriaznivá zmena výmenných relácií nie je aspoň čiastočne kompenzovaná zahraničnými úverovými operáciami, bezprostredne ovplyvní reálne tovarové toky, pretože v zásade redukuje importné disponibility a vyvoláva potrebu exportnej expanzie. Žiada sa preto dodať, že adaptácia ekonomiky na nepriaznivú zmenu výmenných relácií prebieha za podmienok pomerne veľkej neistoty, pretože povedané slovami Gunnara Myrdala, „svet zahraničného obchodu je svetom permanentných zmien“, čo sa vzťahuje osobitne na očakávanie ďalšieho vývoja výmenných relácií. Pri vypracúvaní a špeciálne v národohospodárskej politike je mimoriadne dôležité poznať pozitívne, ale aj potenciálne negatívne dosahy konkrétnych národohospodárskych opatrení. Je potrebné poznať a rešpektovať súvislosti makroekonomických javov a procesov navzájom. Autonómne a navyše parciálne prístupy riešenia národohospodárskych problémov nevedú spravidla k očakávaným pozitívnym výsledkom, pretože národné hospodárstvo je pretkané interdependentnými súvislosťami nielen makroekonomických, ale aj mikroekonomických procesov. Prof. Vladimír Mokrý, CSc.
Ekonomická univerzita
Bratislava

počasie

U ľudí reagujúcich na počasie sa zosilňuje pocit nespokojnosti. Môže dôjsť k narušeniu koncentrácie, k zvýšenej podráždenosti a k nervozite. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava, možné sú poruchy spánku. Zvýšená je záťaž srdcovo-cievneho systému. Výraznejšie ťažkosti sa môžu prejaviť u ľudí s nízkym tlakom krvi. Častejšie sa môžu vyskytovať reumatické bolesti a krátkodobé záťaže dýchacieho systému, prípadne tráviace ťažkosti. n Zajtra očakávame ústup nepriaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, zrána a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Popoludní v západnej polovici územia postupne veľká oblačnosť a miestami prehánky, približne od výšky 1000 m snehové. Najvyššia denná teplota 2 až 6 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -2 stupňov. Slabý vietor. n V sobotu v noci bude veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, najmäv južnej polovici územia, cez deň polojasno. V nedeľu bude zrána v nižších polohách hmlisto, cez deň od západu opäť veľká oblačnosť a neskôr na mnohých miestach dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Najnižšia nočná teplota v sobotu +2 až -2, v nedeľu 0 až - 4 stupne, v údoliach aj chladnejšie. Najvyššia denná teplota 3 až 7, v sobotu na juhu miestami okolo 9 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.07 a zapadne o 17.06 hod.

Amsterdamoblačno8
Aténydážď12
Belehradpolooblačno5
Berlínoblačno6
Bratislavapolooblačno6
Bruselprehánky8
Budapešťpolooblačno7
Bukurešťoblačno6
Frankfurtoblačno7
Helsinkiprehánky3
Istanbuldážď10
Kodaňoblačno5
Kyjevoblačno3
Lisabonoblačno13
Londýnprehánky9
Madridoblačno12
Moskvapolooblačno-4
Osloprehánky5
Parížoblačno9
Prahadážď6
Rímpolojasno14
Sofiadážď5
Štokholmprehánky4
Varšavazamračené4
Viedeňoblačno7
Záhrebpolooblačno6
Ženevadážď6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.