Hospodársky denník
USD42,687 Sk
EUR42,292 Sk
CHF26,325 Sk
CZK1,183 Sk
  Piatok  11.Februára 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zlato sa udržalo nad hranicou 300 USD


Stredajšie obchodovanie na NYMEX-e znovu oživilo nádeje obchodníkov s ropou, ktorí tajne dúfajú, že táto priemyselne dôležitá komodita v najbližších dňoch prekoná 29-dolárovú hranicu. Analytici sa však snažia schladiť ich nadšenie, poukazujúc na hojdačkový vývoj jej cien. Keďže ropa reaguje aj na tie najmenšie „závany vetra“, typickým príkladom sú špekulácie o zasadnutí OPEC-u, je veľmi ťažké odhadnúť trend nasledujúcich dní. Streda priniesla marcovej rope 75 centov, čím sa posilnila na 28,55 USD za barel. No hoci finišovala v pozitívnej oblasti, nepodarilo sa jej zmazať straty predchádzajúcich dvoch dní. Podobný scenár sa v stredu zopakoval aj v Londýne, kde marcová ropa Brent zinkasovala 51 centov na 26,88 USD/b. Nové maximum
Radosti sa na prelome týždňa neubránili ani majitelia kontraktov ropných derivátov. V centre záujmu dominoval marcový benzín, ktorý počas dňa atakoval nové 9-ročné maximum 80,2 USc za galón. Tým sa de facto dostal na úrovne spred vojny v Perzskom zálive. „Silu čerpal zo správy The American Petroleum Institute, ktorá zrevidovala smerom dole minulotýždňový vývoj jeho zásob,“ priblížil obchodovanie Michael Busby z Northville Industries. Benzín sa však z dosiahnutej pozície dlho netešil, no aj tak finišoval s 2,18 centa k dobru na 79,66 USc/g. Ziskom sa mohol pochváliť aj rovnako datovaný vykurovací olej, ktorý zinkasoval 1,76 centa na 74,6 USc/g. Ďalšou komoditou, ktorá sa v stredu mohla v New Yorku pochváliť ziskom, bolo zlato. Pokojnú atmosféru na COMEX-e však narušila spoločnosť Ashanti, ktorá je v súčasnosti treťou najväčšou africkou firmou produkujúcou tento drahý kov. Oznámila, že plánuje spätne odkupovať svoje hedgingové pozície. Investorov zachvátila panika... Ashanti totiž nie je prvou lastovičkou, ktorá sa pohráva so spomínanou alternatívou. Napriek tomu sa aprílový žltý kov v stredu udržal nad psychologickou 300-dolárovou hranicou, keď si pripísal takmer 7 dolárov a usadil sa na 308,6 USD za troyskú uncu. Darilo sa aj jeho spotovému kontraktu, ktorý sa posilnil na 305,0/306,0 USD/oz. Nezostali v úzadí
Na prelome týždňa sa nedali zahanbiť ani ostatné drahé kovy. Marcové striebro zinkasovalo 9 centov na 5,43 USD/oz. Rovnako datované paládium počas dňa atakovalo nové životné maximum 598 USD/oz, no napokon finišovalo len s viac ako 10 dolármi k dobru na 590,15 USD/oz. Aprílová platina si pripísala pekných 31,1 dolára na 529,6 USD/oz, čo predstavuje najvyššiu hodnotu za posledných 10 rokov. Dominantou stredajšieho obchodovania na CSCE s kávou sa stali predajné fondy, ktoré spolu so špekulatívnym uzatváraním pozícií zo strany lokálnych investorov opätovne stiahli kontrakty tejto aromatickej plodiny dole. Svoju úlohu však zohrala aj Kolumbia, ktorá zverejnila dva diametrálne odlišné odhady úrody v hospodárskom roku 1999/2000. Trhová neistota ubrala marcovej arabike 0,85 centa, v dôsledku čoho sa oslabila na 107,7 USc za libru. Približne rovnakú stratu vykázal aj jej májový kontrakt, keď finišoval bez 0,75 centa na 110,5 USc/lb. (REUTERS/nm)

počasie

U ľudí reagujúcich na počasie sa zosilňuje pocit nespokojnosti. Môže dôjsť k narušeniu koncentrácie, k zvýšenej podráždenosti a k nervozite. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava, možné sú poruchy spánku. Zvýšená je záťaž srdcovo-cievneho systému. Výraznejšie ťažkosti sa môžu prejaviť u ľudí s nízkym tlakom krvi. Častejšie sa môžu vyskytovať reumatické bolesti a krátkodobé záťaže dýchacieho systému, prípadne tráviace ťažkosti. n Zajtra očakávame ústup nepriaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, zrána a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Popoludní v západnej polovici územia postupne veľká oblačnosť a miestami prehánky, približne od výšky 1000 m snehové. Najvyššia denná teplota 2 až 6 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -2 stupňov. Slabý vietor. n V sobotu v noci bude veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, najmäv južnej polovici územia, cez deň polojasno. V nedeľu bude zrána v nižších polohách hmlisto, cez deň od západu opäť veľká oblačnosť a neskôr na mnohých miestach dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Najnižšia nočná teplota v sobotu +2 až -2, v nedeľu 0 až - 4 stupne, v údoliach aj chladnejšie. Najvyššia denná teplota 3 až 7, v sobotu na juhu miestami okolo 9 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.07 a zapadne o 17.06 hod.

Amsterdamoblačno8
Aténydážď12
Belehradpolooblačno5
Berlínoblačno6
Bratislavapolooblačno6
Bruselprehánky8
Budapešťpolooblačno7
Bukurešťoblačno6
Frankfurtoblačno7
Helsinkiprehánky3
Istanbuldážď10
Kodaňoblačno5
Kyjevoblačno3
Lisabonoblačno13
Londýnprehánky9
Madridoblačno12
Moskvapolooblačno-4
Osloprehánky5
Parížoblačno9
Prahadážď6
Rímpolojasno14
Sofiadážď5
Štokholmprehánky4
Varšavazamračené4
Viedeňoblačno7
Záhrebpolooblačno6
Ženevadážď6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.