Hospodársky denník
USD43,609 Sk
EUR42,314 Sk
CHF26,324 Sk
CZK1,179 Sk
  Streda  2.Februára 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Štyri možnosti, ktorá je reálna?


Strednoaktívne odpady áno, vysokoaktívne nie
V posledných týždňoch, osobitne v súvislosti s vývozom vyhoretého jadrového paliva do Ruskej federácie, sa aj v odbornej verejnosti dosť diskutuje o potrebe vybudovania hlbinného úložiska vysokoaktívnych odpadov z našich jadrových elektrární. Niektorí tvrdia, že vývozom paliva Slovensko získa čas na lepšie vyhodnotenie potreby takejto obrovskej investície (išlo by o desiatky miliárd korún). Iní hovoria, že úložisko je lacnejšie ako vývoz paliva, ale nevedia zatiaľ vyhodnotiť, či by malo byť na Slovensku, alebo či by malo byť inde ako spoločné pre viaceré štáty nášho regiónu, prípadne, akého by malo byť typu. Ako sme sa dozvedeli, na Slovensku prebieha geologický prieskum na vytypovanie vhodnej lokality na takéto úložisko. V stanovisku Úradu jadrového dozoru sa jednoznačne hovorí, že „hlbinné úložisko je nevyhnutné uviesť do prevádzky v rokoch 2030 až 2040“. Prvým riešením je priame uskladnenie vyhoretého paliva do hlbín, kde by na základe mnohobariérového systému bolo bezpečne uložené na tisícky rokov. V tomto prípade sa palivo hermeticky uzavrie do dvojitého obalu z medi a uloží v hĺbke okolo 500 metrov. Nevýhodou riešenia je veľký objem ukladaných odpadov. Druhým riešením je prepracovanie paliva, z ktorého ostane len malá vysokoaktívna časť. Aj toto riešenie si podľa ÚJD vyžaduje hlbinné uloženie, pričom odpad by bol lepšie zabezpečený ako v prvom prípade. Takýto spôsob preferuje napríklad Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Veľká Británia a ďalšie štáty. Obe riešenia sú technicky zvládnuteľné, ale v prípade druhej alternatívy na prepracovanie treba zložitú technológiu, ktorú majú v súčasnosti len USA, Francúzsko, Veľká Británia, Rusko a pravdepodobne Čína. Vedci, predovšetkým v USA a vo švajčiarskom výskumnom centre CERN, pracujú na treťom a najprogresívnejšom spôsobe likvidácie rádioaktívnych odpadov. Už bolo laboratórne vyskúšané, že dlhožijúce rádioaktívne látky môžu byť zmenené na nerádioaktívne ožarovaním neutrónmi. Proces sa volá transmutácia. Na tento spôsob likvidácie odpadu v priemyselnom meradle je však treba vybudovať špeciálne zariadenia alebo reaktory. Uvidíme, ktorou cestou sa Slovensko vydá. Dodajme, že existuje aj štvrtá alternatíva, nikto však nevie v tomto momente povedať, či je reálna. Sú náznaky, že Rusko by v budúcnosti mohlo prijať vyhoreté palivo takpovediac nastálo. V súčasnosti mu to legislatíva neumožňuje. Vyhoreté palivo sa síce dá vyviezť na prepracovanie, ale po niekoľkých rokoch sa do krajiny pôvodu musí vrátiť vysoko rádioaktívny odpad, ktorý by bolo treba uložiť v podzemí. V súčasnosti je kapacita skladovania vyhoretého paliva v Mochovciach na šesť rokov. V Jaslovských Bohuniciach bude môcť byť uložené dlhšie. Vladimír Turanský

počasie

Očakávame zintenzívnenie nepriaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvýšené budú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšuje sa záťaž pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím, prípadne aj s ochoreniami dýchacích ciest. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia sa. Zvýšená je náchylnosť k nervozite, predráždenosti, depresii a celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom. n Zajtra predpokladáme ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, zrána v údoliach miestami hmla. Cez deň od západu pribúdanie oblačnosti a popoludní miestami prehánky, vo vysokých polohách snehové. Ojedinele búrky. Najvyššia denná teplota 8 až 12, na severe a východe okolo 5 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý, cez deň na západe západný vietor 3 až 6 m, na horách 10 až 15 m/s. n Vo štvrtok polooblačno až oblačno a v horských oblastiach ešte miestami prehánky. V piatok jasno až polojasno, zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Najnižšia nočná teplota vo štvrtok +1 až -3, v údoliach aj chladnejšie, v piatok -3 až -7, v horských dolinách okolo -9 stupňov. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov, na severe miestami slabo pod nulou. n Slnko vyjde zajtra o 7.20 a zapadne o 16.52 hod.

Amsterdamprehánky6
Atényslnečno16
Belehradpolojasno13
Berlíndážď5
Bratislavaoblačno7
Bruselprehánky6
Budapešťoblačno9
Bukurešťpolojasno12
Frankfurtprehánky8
Helsinkisneženie-2
Istanbulpolojasno12
Kodaňprehánky6
Kyjevpolojasno9
Lisabonpolojasno12
Londýnpolooblačno9
Madridpolojasno17
Moskvasneženie0
Oslosnehové prehánky2
Parížprehánky9
Prahaprehánky5
Rímslnečno16
Sofiapolojasno11
Štokholmoblačno1
Varšavaprehánky6
Viedeňoblačno9
Záhrebmalá oblačnosť9
Ženevadážď7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.