Hospodársky denník
USD42,251 Sk
EUR42,169 Sk
CHF26,179 Sk
CZK1,183 Sk
  Piatok  25.Februára 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ako sa môžete vyhnúť zločinu


Jedna z rád znie: napríklad - neškriepte sa v kuchyni!
Sužuje ľudskú spoločnosť od najstarších čias. Sú historické obdobia a zemepisné oblasti, keď sa ju darí obmedziť, kontrolovať, inokedy sa rozrastá tak, akoby mala ovládnuť všetko. Súčasná kriminalita na Slovensku útočí na všetko a všetkých. Navyše sa zdá, akoby značná časť obyvateľstva vnímala drzosť a agresivitu podsvetia ako akčné divadlo, akési spestrenie v ponuke televízneho spravodajstva. Pravda len dovtedy, kým sa ich to nedotkne osobne. V cele predbežného zadržania skončila skupina vydieračov. V nedeľu podvečer na zastávke električky pod hrozbou pištole prinútili Stanislava J. zo Sniny, aby s nimi šiel do bytu Mareka F. Tu od neho žiadali 20-tisíc Sk ako dlh a pokutu za omeškanie, pretože poškodený si od Mareka F. v roku 1997 požičal 2600 Sk. V byte, kde ho držali päť hodín, sa mu vyhrážali pištoľou a bili ho. (Zo správy TASR 26. januára 2000)
Z trestného činu hrubého nátlaku obvinil vyšetrovateľ OÚV v Prešove troch mužov vo veku 32 - 35 rokov, ktorí nútili troch súkromných podnikateľov z obcí Krivany a Lipany platiť im mesačne po 5000 Sk. Vyhrážali sa im fyzickým násilím. (Zo správy TASR 1. decembra 1999)
Podobných prípadov vyhrážania sa násilím a hrubého násilia je veľa a ťažko odhadnúť, aká časť páchateľov sa dostane do rúk polície a pred súd. Obete tieto činy často neoznámia. Dokonca aj obete pokusov o vraždu odmietajú spolupracovať s policajnými orgánmi, pretože - ľudovo povedané - tiež majú maslo na hlave a boja sa, že by vyšla najavo nejaká ich nečestná činnosť alebo nie celkom „kóšer“ kontakty. Vydieranie a vyhrážanie sa násilím je produktom absolútnej nefunkčnosti bežných donucovacích a vymáhacích mechanizmov. Pritom ani nie je podstatné, či ide o vymáhanie oprávnené alebo nie. Násilie
nemožno nikdy považovať za adekvátne.
Správanie sa zločincov neraz kopírujú aj občania, ktorým by to v inej spoločenskej atmosfére asi nikdy nenapadlo. V jednu októbrovú noc sa obyvatelia Karlovej Vsi zobudili na to, že im pod oknami horia autá. Asi 30-ročný muž, ich sused, podpálil starú škodovku svojej manželky, s ktorou sa rozvádzal. - Keď nemá byť moja, nech ju nemá ani ona! - To bol motív jeho činu, pri ktorom zhorelo aj ďalšie auto a jeden obytný príves a boli poškodené ešte ďalšie štyri vozidlá. Je zrejmé, že inšpiráciou mu boli horiace a vybuchujúce autá, o ktorých takmer denne čítal a videl ich v televízii - nielen v spravodajstve, ale aj v množstve akčných filmov, ktoré predkladajú divákom práve takéto riešenie problémov. Deštrukcia násilím sa stala dominantnou myšlienkou konania páchateľa, mieni PhDr. Martin Gronský z Katedry kriminalistiky a forenzných disciplín Akadémie Policajného zboru v Bratislave. Kde sa v nás berie toľko agresivity? V roku 1999 sa zvýšil počet násilných trestných činov o tisíc prípadov oproti predchádzajúcemu roku, smutný rekord sme zaznamenali v počte vrážd - 141, čo je o tri viac ako dovtedajší najvyšší počet z roku 1997. Páchatelia sú ľahostajní k životu a zdraviu druhých a bezcitní voči ich bolesti a utrpeniu. Kuchynským nožom zaútočil na svojho 64-ročného starého otca v jeho byte v Rudňanoch nezamestnaný, dosiaľ netrestaný 22-ročný Ladislav A. V kuchyni vnuk zobral zo zásuvky kuchynský nôž so 17-centimetrovou čepeľou a pichol ním raz do hrudníka deda, ležiaceho na posteli. Vyšetrovateľ vzniesol proti nemu obvinenie pre trestný čin pokusu vraždy. (Zo správy TASR 10. novembra 1999)
S rastom násilných trestných činov zároveň klesá
vek páchateľov,
teda na násilnej trestnej činnosti sa podieľa vyššie percento z generácie maloletých, mladistvých a mladých ľudí vo veku blízkom mladistvým. Za posledných desať rokov možno badať výrazné zmeny v hodnotovom rebríčku občanov, pričom, pochopiteľne, viac sa to týka mladých ľudí, ktorí sú vo vývoji, než ľudí strednej generácie, ktorých hodnotový systém je predsa len viac či menej ustálený. Z trestného činu krádeže sa bude zodpovedať 15-ročný študent z Partizánskeho. Jeho matka pracuje ako pokladníčka v Topoľčianskych pekárňach a cukrárňach. Pri návštevách si zapamätal vstupný kód od trezoru a v nestrážených chvíľach z neho vybral postupne takmer 1 mil. Sk. (Zo správy TASR 7. decembra 1999)
Na Ulici 29. augusta v Martine v pondelok napoludnie traja miestni pätnásťroční školáci zastavili dvojicu rovnako starých chlapcov. Jeden zo školákov im ukázal odznak z čiapky mestskej polície a prikázal založiť ruky za hlavu. Potom ich prehľadal a ukradol 1800 Sk. (Zo správy TASR 29. decembra 1999)
Páchatelia, prakticky ešte deti, sa zmocnili cudzích peňazí. Napokon, leitmotívom výraznej väčšiny trestných činov sú peniaze, majetok, vidina mamonu.
Veď či možno zbohatnúť prácou? Na túto otázku si celý rad morálne labilných ľudí odpovedá záporne a na splnenie sna o lepšom živote - pričom predstavy o tom, aký by mal byť, sú také rôzne, ako aj ukoristené sumy a hodnoty - volí cestu krádeže, lúpeže, neraz i s ťažkým ublížením na tele. Krátko po 11.00 hod. v stredu prepadli záložňu v Prievidzi. Jeden z páchateľov požiadal 34-ročnú predavačku, aby mu ukázala šperky, ktoré majú k dispozícii. Druhý jej nastriekal do očí slzotvorný plyn a vytrhol podstavec so šperkmi v hodnote 40-tisíc Sk. Po obidvoch lupičoch pátra polícia. (Zo správy TASR 1. decembra 1999)
Nemožno si zakrývať, že značná časť kriminálnych činov vyrastá zo sociálnych problémov. U mladistvých a maloletých páchateľov je to nedostatok vhodnej náplne voľného času. Kým ešte pred desiatimi rokmi bolo takmer 80 percent detí zapojených do tzv. mimoškolskej činnosti organizovanej školou i celou sieťou ďalších centrálne riadených zariadení, ako aj detskou a mládežníckou organizáciou a športovými klubmi, pričom poplatky boli naozaj symbolické, dnes má tieto možnosti len 10 - 15 % detí a mladistvých. Inou kapitolou sú mladí nezamestnaní a fluktuanti. Je všeobecne známe, že muž nemá šancu získať zamestnanie, kým neabsolvoval základnú vojenskú službu. Avšak asi desaťtisíc mladých mužov ročne márne čaká na povolávací rozkaz, prípadne na náhradnú civilnú službu. Možno to povedať aj tak, že sú vydaní napospas
spustnutiu. Ak dodáme, že 95 % trestných činov páchajú muži, je zrejmé, že medzi týmito mládencami má kriminalita vhodných adeptov. Polícia sa obracia na občanov, ktorí môžu poskytnúť akékoľvek informácie k prípadu únosu 12-ročného Janka Krajňáka, syna ekonomického námestníka Tatravagónky Poprad, ktorého v pondelok približne o 13.30 hod. uniesol z miesta bydliska v Poprade neznámy páchateľ. Približne tri hodiny po únose sa páchateľ telefonicky ozval rodičom a požadoval výkupné 800-tisíc Sk a 20-tisíc USD. Otec chlapca však odmietol zaplatiť a prípad ohlásil polícii. Dobitého a podchladeného Janka Krajňáka našiel dnes ráno o 6.30 hod. vodič autobusu. Janko Krajňák je v súčasnosti hospitalizovaný na ARO, pričom jeho zdravotný stav je kritický. (Zo správy TASR 14. decembra 1999)
Vysvitlo, že páchateľmi boli dvaja mladí susedia, jeden z nich len 16-ročný. Ich predstava o bohatstve muža, ktorý napriek svojmu postaveniu býva v bytovke, asi nebola celkom adekvátna. Deti a mládež sa často stávajú obeťami, ak aj nie priamo únosov, ale lúpeží, ublíženia na zdraví a vydierania. Inou „rizikovou“ skupinou sú podnikatelia. V roku 1999 sa stali obeťami trestných činov (násilie proti jednotlivcovi, ublíženie na zdraví, vydieranie) takmer 500-krát. Sedemnásť podnikateľov bolo zavraždených. Pri dvoch z vrážd sa dokázali zlé podnikateľské vzťahy a pri jednej išlo o vraždu na objednávku. Odborníci z Prezídia Policajného zboru SR odhadujú, že až v polovici prípadov, v ktorých boli obeťami podnikatelia, bola obeť a páchateľ – eufemisticky povedané – v nekorektnom podnikateľskom vzťahu. Je tiež evidentné, že práve ľudí bohatých alebo so slušným príjmom si môžu páchatelia vytypovať a usilovať sa - spôsobov je veľa - privlastniť si časť ich majetku. Ako sa tomu možno ubrániť? Obstarať si ochranku? Existuje nejaká predispozícia
na to, že sa niekto pravdepodobnejšie môže stať obeťou?
Odpovedá PhDr. Martin Gronský:
Viktimológia, teda náuka o obetiach, je samostatnou časťou forenznej psychológie a skúma faktory, vedúce k tomu, že niekto má zvýšené predpoklady stať sa za istých okolností obeťou, teda môže ísť o nedostatočnú schopnosť vyhnúť sa situáciám, v ktorých sa môže za istých okolností stať obeťou. Sú situácie, v ktorých je potrebná schopnosť predvídať. Určite je rizikový osamotený chodec na neosvetlenej ulici v neskorých hodinách, rizikom je vytiahnuť peňaženku s vyššou sumou peňazí v reštaurácii nižšej cenovej skupiny. Dokonca existuje veľmi diskutovaný problém o podiele obete na tom, že sa trestný čin stal. Z hľadiska právneho, sociologického, psychologického, čiže do akej miery si je obeť sama vinná. Mnohokrát treba vychádzať zo vzájomnej interakcie páchateľ-obeť. Lebo páchateľ a obeť sa veľmi často poznajú, môže dokonca ísť o členov rodiny. Napokon, psychológovia oprávnene varujú pred manželskými hádkami v kuchyni, kde je množstvo najrôznejších nástrojov, medzi nimi aj bodné zbrane. Takmer milión korún vylákal od dôverčivých občanov 30-ročný Bystričan. Obvinený podvodník v druhej polovici roku 1996 pod zámienkou obstarania bytu vylákal od 36-ročného obyvateľa Banskej Bystrice dvestotisícový preddavok, ktorý mu doteraz nevrátil. Vo februári tohto roka zase uzatvoril písomnú dohodu s 39-ročným Bystričanom, v ktorej sa zaviazal sprostredkovať mu kúpu dvoch bytov. Zobral od neho preddavok 500-tisíc Sk. Poškodený dodnes nemá ani byty, ani peniaze. Koncom júna 1996 na čestné vyhlásenie vylákal od 25-ročnej ženy z Banskej Bystrice 240-tisíc Sk za predaj jeho nehnuteľností v okrese Levice. Vyšlo však najavo, že predávaný dom a k nemu priľahlý pozemok nevlastní. (Zo správy TASR 29. decembra 1999)
O tom, že diagnóza „kriminalita“ dosiahla v našej spoločnosti naozaj nebezpečné rozmery, svedčí aj to, že z nej nežijú len tzv. deklasované živly, ale aj tzv. lepší ľudia.
Podsvetie má na to, aby dobre zaplatilo fundovaných odborníkov - právnikov, informatikov, bývalých policajtov, ekonómov, účtovníkov, bankárov, špecialistov na bezpečnostné systémy... Polícia žiada občanov o pomoc pri pátraní po občanovi ČR Romanovi Millerovi. Nikto nevie, koľko závažných trestných činov v rámci celej Európy spáchal. Podľa výpovedí svedkov sa zúčastnil na viacerých prepadoch kamionistov a v troch prípadoch ich aj sám zavraždil. (Zo správy TASR 7. decembra 1999)
Medzinárodné mafie vytvárajú s naším kriminálnym podsvetím spoločné zoskupenia. Tie sú schopné páchať trestnú činnosť bez ohľadu na štátne hranice, a to s nevídaným cynizmom, brutalitou a agresivitou. V Dunajskej Strede na Ulici Ružový háj v pondelok nadránom neznámy páchateľ podpálil auto zn. Audi 100, ktoré patrí 24-ročnému Maďarovi. Oheň spôsobil škodu 100 000 Sk. (Zo správy TASR 14. decembra 1999)
Výška škody, ktorú kriminálne činy v roku 1999 spôsobili, sa oproti roku 1998 viac ako zdvojnásobila. Kým predvlani presiahli 7 mld. Sk, vlani už prekročili hranicu 16 mld. Sk. Čo ako vysoké, sú to len hmotné škody. Ťažko však niekto dokáže precítiť všetku tú bolesť i poníženie obetí a trápenie ich blízkych, ako aj traumy, ktoré ich poznačili na celý život. Zdena Mešťanová

počasie

Očakávame zintenzívnenie nepriaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvýšené budú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšuje sa záťaž pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím, prípadne aj s ochoreniami dýchacích ciest. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia sa. Zvýšená je náchylnosť k nervozite, predráždenosti, depresii a celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom. n Zajtra predpokladáme ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Pretrvávať môžu reumatické ťažkosti a sklon k depresii. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach sneženie, ktoré sa v nižších polohách západného a neskôr aj stredného Slovenska zmení na dážď. Najvyššia denná teplota 0 až 4, na juhozápade okolo 6 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Západný, na východe južný vietor 3 až 6, v horských oblastiach 10 až 15 m/s. n V sobotu bude polooblačno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Zrána v nižších polohách ojedinele hmla. V nedeľu prevažne jasno, zrána a predpoludním miestami hmla. Najnižšia nočná teplota -2 až -6, v údoliach miestami okolo -8 stupňov. Najvyššia denná teplota 2 až 6, na juhu západného a stredného Slovenska okolo 8 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.42 a zapadne o 17.29 hod.

Amsterdamdážď9
Atényoblačno8
Belehradzamračené3
Berlínzamračené6
Bratislavadážď7
Bruselzamračené6
Budapešťdážď6
Bukurešťoblačno3
Frankfurtdážď7
Helsinkisneženie-5
Istanbulslnečno6
Kodaňprehánky5
Kyjevsneženie-2
Lisabonskoro jasno19
Londýnoblačno9
Madridpolojasno18
Moskvasneženie-3
Oslosnehové prehánky0
Parížzamračené 9
Prahazamračené 6
Rímslnečno14
Sofiapolojasno3
Štokholmsneh. prehánky-1
Varšavasneženie1
Viedeňdážď7
Záhrebsneženie2
Ženevazamračené 7 

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.