Hospodársky denník
USD43,553 Sk
EUR42,301 Sk
CHF26,275 Sk
CZK1,181 Sk
  Štvrtok  3.Februára 2000

Rakúska koalícia pod strechou


Schüssel na post kancelára, FPÖ a ÖVP po päť ministrov

Pred negatívnymi následkami, ktoré môže mať pre Rakúsko vytvorenie koaličnej vlády za účasti Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), varoval rakúsky prezident Thomas Klestil vo včera zverejnenom rozhovore pre týždenník News. Osobne nepreferuje vymenovanie centristicko-pravicovej vlády, ktorej členom bude FPÖ lídra Jörga Haidera, no nemá na výber, pretože slobodní s ľudovcami majú v parlamente väčšinu.

Rakúsky prezident by uprednostnil, ak by si FPÖ dopriala viac času na to, aby dokázala, že je normálnou demokratickou stranou a získala medzinárodné uznanie. Rakúska hlava štátu nepovažuje FPÖ za nacistickú stranu, nanešťastie sa však jej najvyšší predstavitelia vyjadrujú takým spôsobom, ktorý ich diskvalifikuje pri snahách o akékoľvek politické pozície.

Interview bolo zverejnené práve v čase, keď sa Klestil stretol s Haiderom a lídrom konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Wofgangom Schüsselom, ktorí sa v utorok dohodli na vytvorení koaličnej vlády, čo znamená skončenie 30 rokov trvajúcej vlády sociálnych demokratov v Rakúsku.

ÖVP a FPÖ si rozdelia desať ministerských kresiel budúcej vlády presne na polovicu. Ľudovci obsadia post kancelára a okrem toho dve funkcie štátnych tajomníkov, slobodní budú mať vicekancelára a tiež dvoch štátnych tajomníkov. Štruktúra vládneho kabinetu, ktorý mal doteraz 12 ministerstiev a troch štátnych tajomníkov, sa zmení. Ľudovci získajú rezorty zahraničných vecí, vnútra, hospodárstva, poľnohospodárstva a vzdelávania. Slobodní vyšlú svojich zástupcov na čelo ministerstva spravodlivosti, financií, sociálnych vecí, obrany a infraštruktúry.

Program novej vlády podľa Schüssela kladie dôraz na proeurópsku orientáciu Rakúska, na bezpečnostné ciele EÚ, sociálnu politiku v prospech detí, vyrovnaný rozpočet, hospodársky rast a znižovanie vedľajších nákladov na pracovnú silu. Rakúsko je jednoznačne za rozšírenie EÚ, ale na prvom mieste sú jeho prvotné záujmy.

ÖVP a FPÖ sa na vytvorení koalície na štyri roky dohodli aj napriek tomu, že 14 členských štátov Európskej únie (EÚ) Rakúsku pohrozilo zmrazením vzťahov, ak budú vo vláde slobodní. Zatiaľ nie je známe, či bude Európska komisia požadovať od kandidátskych krajín na vstup do EÚ, aby sa pripojili k postoju členských krajín únie voči Rakúsku.

Schüssel na adresu postupu EÚ povedal, že 14 štátov zašlo príliš ďaleko a že situáciu v Rakúsku neposudzovali podľa rovnakých kritérií ako v iných prípadoch. Klestil však vo včerajšom rozhovore zdôraznil, že je politicky nesprávne označovať kritiku ako organizovanú zahraničnú kampaň.

Portugalsko, ktoré v súčasnosti EÚ predsedá, vzalo na vedomie dohodu medzi ÖVP a FPÖ s poľutovaním a zároveň označilo tento krok za „veľmi nebezpečný“. Portugalský premiér Antonio Guterres v tejto súvislosti vyhlásil, že normálne vzťahy s rakúskou vládou s ministrami z FPÖ nie sú možné.

Za vážnu chybu označil zapojenie FPÖ do vlády štátu EÚ aj francúzsky minister zahraničných vecí Hubert Védrine, podľa ktorého si tento krok vyžaduje konzekvencie. Zdôraznil pritom, že to bolo Rakúsko, ktoré sa za každých okolností chcelo stať členom EÚ. Teraz by malo vziať na vedomie, že únia je spoločenstvom hodnôt a nositeľkou spoločného európskeho projektu.

Ak vo Viedni vznikne vládna koalícia s FPÖ, Francúzsko zredukuje bilaterálne vzťahy s Rakúskom na najnižšiu možnú úroveň a na európskej úrovni bude nepretržite kontrolovať dodržiavanie dohôd EÚ, zdôraznil šéf francúzskej diplomacie.

Pred vyvodením patričných dôsledkov už varoval aj Izrael, ktorý v prípade účasti FPÖ v rakúskej vláde odvolá svojho veľvyslanca vo Viedni.

Problematika Rakúska v izolácii - s nedozernými politickými a hospodárskymi následkami - by mala byť na programe mimoriadneho zasadania rakúskeho parlamentu, ktorý sa na žiadosť opozičných zelených z tohto dôvodu zíde v utorok 8. februára.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.