Hospodársky denník
USD42,949 Sk
EUR41,847 Sk
CHF26,042 Sk
CZK1,173 Sk
  Streda  1.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nestabilita odrádza investorov


Ktorý štát delí podnikateľov podľa straníckeho trička?
Fiasko s paušálnymi daňami, ktoré sa rozhodlo uplatniť si len dvetisíc z 270-tisíc živnostníkov, nastolilo otázky, do akej miery sú zákonodarcovia vôbec schopní robiť zákony v súlade so svojimi volebnými programami. Podporu malého a stredného podnikania v nich mali všetky politické strany, zatiaľ v tomto smere urobili málo. Prečo je to tak, sme sa opýtali poslanca NR SR za SNS Rastislava Šeptáka. Prečo podľa vás koalícia s opozíciou nie je schopná sa dohodnúť ani na takých veciach, ktoré si žiada ekonomická logika, ako bol trebárs zákon o paušálnej dani? - Jednoznačne podporujem myšlienku paušálnej dane, ako to navrhol poslanec Pavol Prokopovič. Vidím to ako niečo revolučné a ako pomoc najmenším podnikateľom. Títo sa nemajú kedy pri svojej robote zaoberať účtovníctvom a registračnou pokladnicou. Vďaka tomuto návrhu skoro celá administratíva mohla odpadnúť. Možno jeho návrh mal nejaké malé nedostatky,
ale predsa išlo o to, aby sme ľuďom pomohli. Lenže ministerstvo financií vo svojom návrhu dalo podmienku, že paušálna daň sa dá uplatniť iba na jeden predmet podnikania. Pracoval som na živnostenskom oddelení a zo svojej praxe si nepamätám živnostníka, ktorý by mal len jeden predmet podnikania. Pre neho však nemá význam jednu činnosť zdaňovať paušálne a k zvyšku robiť štandardnú evidenciu. SNS aj HZDS by návrh Pavla Prokopoviča podporili. A to sa asi súčasnej koalícii nehodilo. Takto zákon pripravilo nakoniec ministerstvo financií, presadilo ho a zdá sa, že je v podstate nanič. Je šanca sa k tomu ešte vrátiť?

- Pokiaľ viem, uvažuje sa o novelizácii zákona o dani s tým, že by sa rozšíril okruh živností, ktorých by sa mala týkať paušálna daň. Nevidím dôvod, aby sme nepodporili všetko, čo malým podnikateľom pomôže rozvinúť podnikane. Nech to navrhne hocikto. Toto predsa aj úzko nadväzuje na nezamestnanosť. Môže pomôcť ľudom začať podnikať a starať sa sami o seba. Aby sa o nich nemusel starať štát, aby sa odpojili od sociálneho systému a aby boli zodpovední sami za seba.
To je teraz najdôležitejšia úloha tohto štátu i nás politikov zo všetkých strán. O podpore podnikania hovoria všetci, ale v praxi to stále stroskotáva. Prečo? - Táto koalícia má jednu úžasnú schopnosť, všetko, čo bolo, sa snaží deštruovať. Ja som poslanec, ktorý zažil aj celé minulé štvorročné volebné obdobie. Ani vtedy to nebolo ideálne, ale parlament si nedovolil takto sa správať, ako sa správa teraz. Táto vládna koalícia vďaka tomu, že má ústavnú väčšinu, rozobrala základné princípy parlamentarizmu. Súčasní poslanci jednoducho nemajú takú zodpovednosť, ako sme ju mali my, keď sme bol vládnou koalíciou. Oni dnes ani nechodia do parlamentu. To u nás neexistovalo. Vtedy sme v parlamentnom výbore pre financie, rozpočet a menu boli deviati z koalície proti ôsmim z vtedajšej opozície. Tam sme museli na rokovaniach sedieť ako pribití, aby nás neprehlasovali. A aj na schôdzach parlamentu sa teraz vybíjame v žabomyších vojnách, o tom, koho treba zbaviť mlčanlivosti či imunity, koho zavrieť,
akých podnikateľov treba kriminalizovať. Toto sú podľa koalície zrejme najdôležitejšie body . Prijíma sa však dosť nových zákonov.
- Keď nastupovala táto vládna koalícia, hovorili, že majú od M.E.S.A 10 program na takmer všetko. Pýtam sa, kde je ten plán, kde sú tie postupnosti krokov, ktoré by sa dali od niečoho odvíjať a na niečo nadväzovať? Ale oni žiadnu reálnu koncepciu nemajú. Vláda predložila strednodobú koncepciu hospodárskeho a sociálneho rozvoja, parlament ju zobral na vedomie. Sú prijímané zákony v súlade s týmto dokumentom? - Dvakrát som predkladal návrh, aby takáto koncepcia bola zaradená do programu schôdze. Vládna koalícia ju nemala a opozícia vytvorila veľký tlak, aby bola vytvorená. Žiaľ, je to iba množstvo slov, poukladaných vo veľmi všeobecnej rovine. Takže sa ani nedá povedať, či predloženú koncepciu vládna koalícia dodržiava, pretože ani tam nebola nijaká postupnosť krokov. Ja som len reagoval na predvolebné sľuby Mikuláša Dzurindu, ktorý, keď jazdil po Slovensku na bicykli, tvrdil, že M.E.S.A. 10 má vypracovaný ekonomický program ozdravenia slovenskej ekonomiky, že keď sa dostanú do vlády, tak ho spustia. Vidíte vôbec nejaké pozitívne výsledky tejto vlády?
- Neviem o nich. Keď chodím po Slovensku a počúvam tie ľudské príbehy, jednoducho cítim, ako sa ľuďom pohoršilo. Keď kuchárka v nemocnici má 4200 Sk a príplatok za nedeľu 52 Sk, tak je jasné, že predsa takto sa žiť nedá. Štvorčlenné rodiny, ktoré žijú z 10-tisíc Sk, tak to sú „copperfieldovia“, ktorí robia zázraky. Pritom veci z vládnych balíčkov stále dobiehajú a vyťahujú ľudom ďalšie peniaze z vrecka.
Takto sa ešte viac roztočí špirála neplatenia za rôzne služby, bankroty výrobcov spotrebného tovaru a celé hospodárstvo pôjde do pekla. Politici z vládnej koalície tvrdia, že to sú účty aj za vašu vládu. - S tým nesúhlasím. Veď sa pozrime, aké boli makroekonomické ukazovatele za predchádzajúcej vlády, ako fungovalo hospodárstvo, ako žili ľudia. Vraj sme žili na dlh...
- Povedal by som, že sme nežili na dlh v takej miere, ako si ho vyrábame teraz. Trebárs i kriminalizáciou podnikateľskej sféry. Rozdeľovanie podnikateľov podľa straníckeho trička , nie podľa toho či niečo dokážu
alebo nie, to je choré. Tieto i ďalšie kroky slovenským podnikom nepomáhajú, naopak ich likvidujú. A to, čo sa tu robí, odradilo aj serióznych zahraničných investorov. Sme v takom štádiu, že v minulom roku na Slovensko prišlo najmenej investorov. V čom to je podľa vás?
- Súčasná politická nestabilita má obrovský dosah aj na podnikateľskú sféru. Sotva sem prídu investori, pokiaľ sa to tu politicky nestabilizuje. A keď si to spočítam, tak skôr ako po nových voľbách to nebude. Jedenásť politických strán vo vládnom zoskupení nikdy nemôže dosiahnuť politickú stabilitu. Vidíte z toho východisko?
- Iba ak iba v predčasných voľbách.
Ivan Sedlár
Snímka TASR

počasie

Dnes budú vo východných oblastiach Slovenska prevládať priaznivé účinky počasia najmä na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie, len v ranných hodinách sa môžu miestami zvýšiť zdravotné ťažkosti pri ochoreniach dýchacích ciest. Na ostatnom území predpokladáme mierne zvýšenie všeobecne nepriaznivého vplyvu počasia so záťažou srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Mierne zhoršenie zdravotného stavu pacientov pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Slabo sa znižuje fyzická a psychická výkonnosť a koncentrácia, a tým aj riziká úrazov a nehôd. Potrebná je zvýšená opatrnosť najmä v doprave. n Zajtra predpokladáme prevládanie nepriaznivých vplyvov počasia. Vyššia bude záťaž srdcovo-cievneho, dýchacieho aj pohybového systému, častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti reumatické, jaziev a starších poranení. Znížená bude výkonnosť a koncentrácia. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia občasný dážď, od 1500 m sneženie. Najvyššia denná teplota 6 až 11 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 4 až 8, na hrebeňoch hôr okolo 15 m/s. n Vo štvrtok bude prevažne oblačno a miestami prehánky, najmä v horských oblastiach, od 800 m snehové. V piatok bude polooblačno až oblačno, zrána ojedinele hmla, v priebehu dňa v severnej polovici územia ďalšie pribúdanie oblačnosti a zrážok. Najnižšia nočná teplota vo štvrtok +3 až -1, v horských dolinách so snehovou pokrývkou okolo -3 stupne, v piatok 0 až -4, v údoliach okolo -7 stupňov. Najvyššia denná teplota 5 až 9 stupňov, na severe miestami aj chladnejšie. n Slnko vyjde zajtra o 6.32 a zapadne o 17.36 hod.

Amsterdamprehánky7
Aténypolojasno17
Belehradpolojasno13
Berlínprehánky8
Bratislavaoblačno10
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno12
Bukurešťpolojasno14
Frankfurtprehánky10
Helsinkioblačno4
Istanbulpolooblačno9
Kodaňoblačno7
Kyjevoblačno7
Lisabonpolooblačno18
Londýnoblačno11
Madridoblačno18
Moskvaoblačno5
Oslo oblačno6
Parížprehánky11
Prahaprehánky8
Rímpolojasno17
Sofiapolojasno10
Štokholm oblačno5
Varšavaprehánky9
Viedeňprehánky10
Záhrebpolojasno14
Ženevaprehánky10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.