Hospodársky denník
USD43,015 Sk
EUR41,602 Sk
CHF25,895 Sk
CZK1,17 Sk
  Pondelok  13.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

O uhlí definitívne v utorok

Š. Košovan sa nevzdáva a argumentuje celospoločenskou výhodnosťouMinulý týždeň podpísali a. s. Slovenské elektrárne s našimi banskými spoločnosťami zmluvy na tohtoročné do. . .

Ďalší krok proti občanom a podnikateľom?

Zrušenie dohôd čiernu prácu predsa neodbúra
„Ide o ďalší reštriktívny návrh a jeho dôsledkom bude prehĺbenie ťsociálneho marazmuŤ bez splnenia cieľov, ktor. . .

Straty rastú

Podľa predsedu SPPK Pavla Magdolena minuloročná strata poľnohospodárskych podnikov v SR by sa mala zvýšiť o 500 mil. Sk v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Len 40 % podnikov vykázalo. . .

Tlak na OPEC

Americká vláda žiada OPEC, aby zvýšila ťažbu a dodávky ropy na svetový trh o 2,5 mil. barelov za deň. Medzinárodná agentúra IEA uviedla, že svet potrebuje od ďalšieho mesiaca 2,3 mil. ba. . .

Obrovské zdroje

Ruské ministerstvo prírodných zdrojov eviduje približne 20 000 ložísk hlavných druhov minerálnych látok a 15 000 ložísk ostatných zdrojov surovín. Ich hodnota sa odhaduje na 28 bilión. . .

Nižšie dane

Chorvátsko plánuje od začiatku budúceho roka znížiť daň z pridanej hodnoty zo súčasných 22 % na 17 %. Zákon, ktorý je k tomuto kroku potrebný, sa už v súčasnosti pripravuje v parlamente. . . .

Rezervy klesajú

Celkové devízové rezervy SR klesli v priebehu týždňa o 15,3 mil. USD a ich aktuálna úroveň k 8. marcu dosiahla 4,2797 mld. Devízové rezervy komerčných bánk vzrástli o nevýrazných 6,7 . . .

Aktívni Nemci

Nemecké hospodárstvo v januári tohto roka v porovnaní s výsledkom minulého roka zvýšilo vývoz o 20,5 %. V prvom mesiaci tohto roka tak smeroval do zahraničia tovar za 84,4 mld. DEM. Ešt. . .

Nech šimeľ podniká!

A. Buben o živnostiach
„Vláda pre malé podnikanie nič nerobí, ide to dolu vodou,“ vyhlásil prezident Slovenského živnostenského zväzu A. Buben. Podľa neho kabinet len politizuj. . .

Budú peniaze

Zmluvu o poskytnutí úveru vo výške 4,2 mld. Sk, ktoré sú určené na tohtoročnú výstavbu diaľnic, uzatvoria dnes Credit Suisse First Boston a ŠFCH. Zdroje použije fond na najviac ro. . .

Šanca v Grécku

SPP, š. p., podal minulý týždeň tendrovú ponuku na plynofikáciu Grécka. Ide o možnosť získania kapitálovej účasti v troch gréckych regionálnych plynárenských distribučných spoloč. . .

Aktívna bilancia

Vyše 753 mil. USD predstavoval vlaňajší vzájomný obchodný obrat medzi Maďarskom a SR. V porovnaní s rokom 1998 je to pokles o necelé percento. Maďarský export do SR bol 279 mi. . .

O päť minút dvanásť

Peter Kasalovský
Dezilúzia je u značnej časti nezamestnaných faktom. U tých, ktorí sa v práci realizovali, či bola niečo na spôsob hoby alebo takým stereotypom, za ktorý bol. . .

Zmena je potrebná

Absurdita zdravotného poistenia
Keďže sú známe nie práve „šťastné“ ustanovenia v zákone o zdravotnom poistení (č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov), verejnosť oča. . .

Spokojní sú napokon všetci

Generálna dohoda tesne pred podpisom
Za veľmi pozitívny signál v zmysle dosiahnutia sociálneho zmieru a stability označili dohodu v texte Generálnej dohody (GD) na ro. . .

Zvýšia výkonnosť

Prevádzkový zisk vo výške 4,5 mil. Sk predpokladá dosiahnuť v tomto roku Pleta-Moda, a. s., Banská Štiavnica, ktorá je známym výrobcom vrchného pleteného ošatenia. V tohtoročno. . .

Opäť Tisa

Pod stálou kontrolou je vyše päťkilometrový úsek rieky Tisy pri Veľkých Trakanoch v okrese Trebišov, v súvislosti s piatkovou ekologickou haváriou na rumunskom území. Pracovníci Povod. . .

Záplavy zatiaľ nehrozia

Situácia na tokoch v SR stabilizovaná
Celková situácia na tokoch slovenských riek bola včera stabilizovaná - vzostup hladín je len na Latorici, Bodrogu a Nitre, prechodný. . .

Čas na novelizáciu zákona

Vodovody a kanalizácia majú patriť obciam
Obce a mestá dostali schválením zákona č. 369/1990 Zb. povinnosť zabezpečovať zásobovanie obyvateľov vodou a následný odvod od. . .

Vo VSŽ majú viac šrotu

Dohoda prospela zásobovaniu
Nedostatok železného šrotu, s ktorým už dlhší čas zápasia VSŽ, a. s., je výsledkom toho, že železiarne už rok postupne menia zaužívaný systém d. . .

Finišujú záverečné práce

Volkswagen od apríla v Martine
Závod v Martine, v ktorom Volkswagen Slovakia, a. s., umiestnil produkciu komponentov pre nápravy, prevodovky, riadenie a ďalšie podvozkov. . .

strany a hnutia

HZDS - Návrhom stanov, politického programu a ďalších ťažiskových dokumentov transformujúceho sa Hnutia za demokratické Slovensko pred ich záverečnou redakciou a schvaľovaním na sn. . .

Pomohlo mesto

Vytvoriť nové pracovné príležitosti a prispieť tak k zníženiu miery nezamestnanosti sa podarilo mestu Tlmače. Získalo rozhodujúci podiel v novovytvorenej spoločnosti ITIMEX, s. r.. . .

Nižší zisk

Zisk vo výške 10,18 mil. Sk pri celkových výnosoch 333 mil. Sk dosiahla v minulom roku spoločnosť Združenie agropodnikateľov, družstvo Dvory nad Žitavou, čo v porovnaní s rokom 1. . .

Oxid vo VSŽ

V divíznych závodoch Teplá valcovňa a Oceliareň uviedli do prevádzky III. etapu projektu monitorovania nebezpečného oxidu uhoľnatého vo vnútorných priestoroch výrobných prevádzok. . .

Podporia výstavbu

Projekt Cyklotrónového laboratória, ktorý sa realizuje na základe kontraktu na kľúč v rámci deblokácií ruského dlhu, už v súčasnosti predpokladá sumu 130 miliónov USD. Výstavbu fi. . .

Rastie záujem

Záporný hospodársky výsledok vo výške 135 mil. Sk zaznamenala v uplynulom roku a. s. Nový Calex Zlaté Moravce. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je hospodársky výsledok firmy le. . .

Obnova spaľovne

Energetická divízia spoločnosti Siemens sa už v decembri minulého roka zaviazala, že zrealizuje kompletnú rekonštrukciu (tzv. na kľúč) spaľovne komunálneho odpadu v Bratislave aj . . .

Druhý blok

V piatok dosiahol 2. blok AE Mochovce pod dohľadom Úradu jadrového dozoru 100 % nominálny výkon (440 MW) a reaktor bloku súčasne odštartoval 144-hodinový preukazný chod. V prípade úspe. . .

Vládne kampane

Komentuje Ján Ivanič
Vláda sa rozhodla urobiť dve informačné kampane. Prvá sa týka vstupu do NATO, druhá kupovania slovenských výrobkov. S výnimkou SNS presadzujúcou neutralitu a. . .

Prvé plody rúcania bariér

Komentuje Zdena Rabayová
„Som až prekvapený, ako sa rozhýbali stojaté vody.“ To sú slová prezidenta Združenia priemyselných zväzov (ZPZ) SR Jozefa Uhríka pri hodnoten. . .

Výraz zúfalstva

Komentuje Ivan Sedlár
Kde sú tie časy, keď sa pravidelné tlačové besedy na ministerstve vnútra krátko po voľbách 1998 niesli v duchu radostného zvestovania. Šéfovia rezortu s op. . .

Podarí sa oddlžiť systém?

Zdravotníctvo pred ďalším pokusom
Do roku 2002 chce rezortné ministerstvo oddlžiť systém zdravotnej starostlivosti. Využije na to pohľadávky, ktoré majú poisťovne voči. . .

Ceny o 3,3 %

Vo februári tohto roka vzrástla v SR úroveň spotrebiteľských cien v porovnaní s januárom o 3,3 %. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad SR. V porovnaní s februárom 1999 tak vzrást. . .

Kľúče má v rukách vláda

Odhad ukazovateľov na 1. polrok 2000
Vzápätí po zverejnení rastu HDP za rok 1999 predstavil Štatistický úrad SR a Infostat prognózy makroekonomických ukazovateľov na najb. . .

Hoci sú viac než dobrí

Veľa nechýbalo a sú v kolapse
Stavbári prekonávajú od jesene 1998 krízové obdobie. Pokles investícií, zastavenie budovania diaľnic a nedostatok finančných zdrojov spôsob. . .

Výnimočný piliarsky stroj

Znížili energetické nároky, zvýšili produkciu
StrojCAD Michalovce, výrobca piliarskych technológií - uhlových prírezových píl - pre drevársku prvovýrobu, pôsobí už sede. . .

Rozprávkové názvy aj chuť

Liptovské syry sa už „zapísali“ na trhu
Odborníci z brandže, najmä vedúci pracovníci mliekarne tvrdia, že každá mliekareň dlhuje dnes každej, a pomáhajú si, ako sa le. . .

Umenie patrí nevedomiu

„Žiadne stvárnenie, ktoré sa usiluje o tradičné účinky, nie je úplné oslobodené od vedomých skutkov. Umenie však patrí nevedomiu!“ napísal maľujúci skladateľ Arnold Schönber. . .

V 3 dejstvách

Divadlo J. Borodáča v Košiciach pripravilo nazajtra predstavenie opery G. Verdiho La Traviata, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 1853 v Benátkach, kde sa skončila fiaskom preto, že išl. . .

Nahradí počítače?

Napriek pesimistickým predpovediam, že televízia ako médium speje k zániku, opak je pravdou. Podľa predpovedí počítačových expertov totiž predbehne v súboji o zákazníka vo svete i. . .

Francúz vo Viedni

Senzačnou umeleckou výstavou slávi viedenské Židovské múzeum desaťročie svojej existencie - „Chaim Soutine, Francúzsky expresionista“. Výstava bude od 8. marca do 4. júna prezento. . .

Vybrali sme pre vás

Po tieto dni - a naozaj právom - sa na televíznej obrazovke objavuje častejšie ako inokedy vynikajúce umelkyňa, jubilujúca Zita Furková. Jej je venovaný aj videofilm režiséra Ju. . .

Čože je to osemdesiatka!

Aj tak si to určite hovoria členovia Slovenského národného divadla, ktorí si spolu s celou kultúrnou verejnosťou v minulých dňoch slávnostne i neformálne pripomínali 80 rok. . .

Etruská záhada

Etruskovia zostávajú pre moderný svet záhadou. Dlhé stáročia sa vedelo iba to, že existovali, ale nie odkiaľ prišli, ako žili a prečo vymreli.Vynorili sa v talianskej predhistórii pr. . .

drobničky

Najnovšie bronzové nálezy dokazujúce majstrovstvo kovolejárskych dielní na východnom Slovensku v období pravekých kultúr predstavuje v. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 3. 2000: Bratislava 99,47, Sliač . . .

SRo - Slovensko 1 - 13. 3. 2000

0.05 Nočná pyramída
5.05 Dobré ráno
8.30 Pedro Calderon de la Barca: Život je sen. Španielska dráma 9.30 Pop brífing. Informačný týždenník o slovenskej popul. . .

Meniny

dnes Vlastimil
v utorok Matilda
dnes Růžena
utorok Rút, Matilda. . .

Twist 13. 3. 2000

Pondelok
5.00 RANNÝ KOLOTOČ
6.30 Prehľad tlače I.
7.00 Žurnál Rádia Twist, Šport
8.00 KALEIDOSKOP
8.47 Trendy v ekonomike
9.30 Čierna skrinka
10.00 Tém. . .

Zo Zbierky zákonov SR

Tak ako každý pondelok, aj dnes pokračujeme v pravidelnom uverejňovaní prehľadu právnych noriem, ktoré boli vyhlásené v Zbierke zákonov Slovenskej republiky. Pretože ide o vše. . .

Podnikatelia, pozor!

Termínovník povinností na tento týždeň
Do výplatného termínu úhrada poistného (zdravotného, nemocenského a dôchodkového) a príspevkov na poistenie v nezamestnanosti zrazený. . .

počasie

Na našom území prevláda zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Dobrá je telesná aj duševná výkonnosť a schopnosť koncentrácie. Na viacerých miestach, najmä ráno sú možné zhoršené podmienky pre rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší, čo môže mať za následok zhoršenie priebehu ochorení dýchacieho systému (chronického zápalu priedušiek, astmy, chronickej nádchy), preto sú vhodné preventívne opatrenia. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Citliví ľudia s nízkym tlakom krvi môžu trpieť častejšími migrénami a miernym pocitom závratu.Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených vplyvov počasia cez deň, k večeru je možnosť zvyšovania reumatických bolestí a depresií.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno, miestami prechodne oblačno. Ráno v nižších polohách ojedinele hmla. Na horách ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 3 až 8, na juhozápade okolo 10 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupne.V utorok jasno až polojasno, k večeru na západe pribúdanie oblačnosti. V stredu veľká oblačnosť a početné zrážky, cez deň prechod k premenlivej oblačnosti a snehovým prehánkam. Najnižšia nočná teplota -4 až -8, na juhozápade okolo -1, najvyššia denná teplota 5 až 9, na juhozápade okolo 11 stupňov, v stredu ochladenie na 2 až 6, na juhu miestami do 10 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.08 a zapadne o 17.54 hod.

Amsterdamoblačno8
Aténypolooblačno16
Belehradpolooblačno12
Berlínslnečno7
Bratislavaslnečno10
Bruseloblačno8
Budapešťslnečno11
Bukurešťslnečno15
Frankfurtslnečno11
Helsinkisneženie1
Istanbulpolojasno15
Kodaňoblačno8
Kyjevslnečno4
Lisabonpolooblačno25
Londýnoblačno13
Madridslnečno21
Milánoslnečno18
Moskvaoblačno-3
Oslosnehové prehánky1
Parížpolooblačno14
Prahaslnečno9
Rímslnečno16
Sofiapolojasno12
Štokholmoblačno3
Varšavapolooblačno7
Viedeňslnečno8
Záhrebpolooblačno15
Ženevaslnečno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.