Hospodársky denník
USD42,888 Sk
EUR41,625 Sk
CHF25,862 Sk
CZK1,17 Sk
  Utorok  14.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nezáujem o výnimku


O pripravenosti Poľska do EÚ
Štátny tajomník poľského ministerstva hospodárstva Marcin Swiecicki, ktorý zároveň zodpovedá za negociácie krajiny s EÚ o vstupe, sa včera počas návštevy Slovenska stretol so svojím slovenským rezortným kolegom, aby sa podelil o skúsenosti z vedenia rokovaní začleňovania sa Poľska do únie, ako aj trhovou transformáciou krajiny. Tá sa týka najmä poľnohospodárstva, hoci podľa Swiecického sa chce Poľsko pripojiť k spoločnej poľnohospodárskej politike bez prechodného obdobia, čo znamená „vynaloženie úsilia a hlavne financií, ako aj elimináciu niektorých výrobcov, ktorí nebudú schopní spĺňať tieto podmienky“. To naráža na problém nezamestnanosti. „Najdôležitejšie je vytvárať nové pracovné miesta a pokračovať v prijímaní takých opatrení, ako zníženie priamych daní do 22 % v nasledujúcich rokoch, resp. rozšírenie právnych foriem, ktoré umožňujú prílev zahraničnému kapitálu do Poľska, vydelenie prostriedkov na školenie pracovníkov, program podpory malých a stredných podnikov, liberalizácia procesov v pracovnom práve, kde je zatiaľ zamestnávateľ v nevýhodnom postavení, najmä pokiaľ ide o dlhé výpovedné lehoty pri porušovaní pracovnej zmluvy zamestnancom,“ uviedol Swiecicki. Na druhej strane sú tu „veľké výhody pre poľnohospodárov, ako priame dotácie a otvorenie sa európskeho trhu“. M. Swiecicki, podľa ktorého by Poľsko chcelo začať v tomto polroku negociácie v posledných šiestich kapitolách, ďalej pre Hospodársky denník uviedol: Mohli by ste konkretizovať spomínaných šesť kapitol?
- Predovšetkým by sme chceli otvoriť kapitolu poľnohospodárstva, ale zároveň aj také kapitoly, ako rozpočtové záležitosti, dane a následne štrukturálna a regionálna politika. Hoci šéf EK Romano Prodi tvrdí, že únia bude prísne skúmať a kontrolovať všetky podmienky, ktoré kandidátom predkladá, zároveň dodal, že to nie je dôvod na spomalenie negociácií. Poľské poľnohospodárstvo sa síce môže cítiť konkurencieschopné, ale po vstupe do EÚ bude čeliť oveľa väčšej konkurencii zo strany EÚ. Aká je tu podpora zo strany vlády? - Momentálne najmä v oblasti ciel. Rokujeme s úniou o takzvanú dvojitú nulu, t. j., aby sme my mohli obmedzovať clá na poľnohospodárske výrobky až do nuly, ale zároveň, aby únia prestávala podporovať vývoz ďalších poľnohospodárskych výrobkov do Poľska. Príprava poľnohospodárov na pričlenenie sa k agrárnej politike únie bez prechodného obdobia si vyžaduje nemalé finančné prostriedky, najmä v mliekarenskom priemysle. - Áno, tam sa hovorí približne o 23 mld. zlotých. Financovanie má byť rozložené asi na päť rokov, teda aj po našom vstupe do únie. Čiastočne bude pokrývané z rozpočtu, čiastočne z výpomocných prostriedkov a čiastočne z úverov pre tieto výrobné mliekarenské podniky. Poľnohospodárstvo je u nás veľmi rozdrobené. Uvediem jeden príklad. Máme 500-tisíc dodávateľov mlieka, pričom po vstupe by z nich malo zostať do 100-tisíc, avšak rovnako, resp. viac konkurencieschopných a zabezpečujúcich rovnaké množstvo výroby. Práve to si vyžaduje nemalé finančné prostriedky. A aká je dnes podpora vstupu do únie medzi poľnohospodármi? - Najviac podporujú vstup veľkopoľnohospodári. Pokiaľ ide o malých a stredných podnikateľov v oblasti poľnohospodárstva, tá je asi päťdesiatpercentná, pričom proti je 20 %. Existuje tu aj tzv. skupina Samoobrana, ktorá je tvrdo proti vstupu Poľska do EÚ. Slávka Blazseková

počasie

Bude prevládať počasie, ktoré u meteosenzitívnych ľudí zosilňuje pocit nespokojnosti. Mierne sa môže zvýšiť záťaž krvného obehu, častejšie sa môžu prejaviť zdravotné ťažkosti u osôb s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Prevládajúce počasie môže podmieniť aj vyšší psychický stres. Po telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava, možné sú poruchy spánku. Je sklon k podráždenosti, nervozite, prípadne poruchám koncentrácie. Vzhľadom na zvýšené riziko úrazov a nehôd je potrebná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. n Zajtra postupne mierne zvýšenie zdravotných ťažkostí najmä pri ochoreniach pohybového systému. (zč)

n Dnes bude prevažne oblačno. Ojedinelé zrážky. Popoludní od severozápadu zamračené a k večeru v západnej polovici územia dážď, od stredných horských polôh sneženie. Najvyššia denná teplota 3 až 7, na juhozápade okolo 9 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, v horských oblastiach 8 až 12 m/s. n V stredu a vo štvrtok bude veľká oblačnosť a početné prehánky, aj v nížinách väčšinou snehové. Najnižšia nočná teplota +2 až -2, v horských dolinách miestami okolo -5 stupňov. Najvyššia denná teplota 2 až 6, na juhu západného a stredného Slovenska ojedinele až 8 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.06 a zapadne o 17.56 hod.

Amsterdam prehánky9
Aténypolojasno19
Belehradslnečno14
Berlínprehánky7
Bratislavapolojasno12
Bruselprehánky7
Budapešťpolojasno12
Bukurešťpolojasno10
Frankfurtoblačno10
Helsinkidážď so sneh.2
Istanbulpolojasno13
Kodaňprehánky7
Kyjevpolojasno7
Lisabonpolojasno18
Londýnpolooblačno10
Madridslnečno20
Moskvapolojasno1
Oslo sneh. prehánky1
Parížprehánky10
Prahaprehánky8
Rímpolojasno18
Sofiaslnečno11
Štokholmprehánky5
Varšavapolooblačno9
Viedeňpolojasno11
Záhrebpolooblačno16
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.