Hospodársky denník
USD43,18 Sk
EUR41,861 Sk
CHF26,047 Sk
CZK1,173 Sk
  Štvrtok  2.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rozhlas a Marconi


Dnes si už nikto nevie predstaviť život bez rozhlasového prijímača. Tento bežný a každodenne používaný prístroje je dielom talianskeho fyzika Guglielma Marconiho. Začiatky výskumu, ktorý viedol k jeho vynálezu, sa však datujú do roku 1888, keď nemecký fyzik Heinrich Hertz svojimi pokusmi dokázal existenciu rádiových elektromagnetických vĺn, ktoré umožňovali bezdrôtové spojenie. Zistil, že medzi dvoma špirálami drôtu umiestneného vo vzdialenosti jedného metra od oscilátora preskakujú iskry. O rok neskôr sa britsky fyzik Oliver Lodge pokúsil jeden elektrický obvod rozkmitať a frekvenciu druhého, umiestneného neďaleko, naladiť tak, aby na tento kmitajúci systém rezonoval. Mal úspech. Marconi, ktorý robil pokusy v sýpke prestavanej na laboratórium, bol však napokon prvý, ktorý toto vlnenie prakticky využil v rádiotelegrafii, ktorá najskôr našla uplatnenie pri výmene správ medzi loďami na mori a majákmi na pevnine.

Keď boli vyvinuté výkonnejšie vysielače a citlivejšie prijímače, prišiel Marconi na to, ako Lodgeovu myšlienku vyžiť v praxi. To bol posledný krok k ladeniu frekvencií a k modernej rádiovej komunikácii. V dvadsiatich dvoch rokoch mal už Marconi za sebou pokusy s rezonujúcimi obvodmi, na ktoré získal 26. apríla 1900 svetovo preslávený patent číslo 7777. O rok neskôr dosiahol historický úspech, keď sa mu podarilo vyslať posolstvo cez Atlantik. Mnoho ľudí bolo týmto objavom zaskočených a prekvapených, pretože si nedokázali vysvetliť, ako je možné, že rádiové vlny prekročia horizont a sledujú zahnutie zemského povrchu, namiesto toho, aby pokračovali v priamom smere. V roku 1910, už ako nositeľ Nobelovej ceny za fyziku, prijímal Marconi v Buenos Aires správy z Írska, v roku 1918 prekonal rádiový signál dokonca vzdialenosť medzi Anglickom a Austráliou.

Vtedy ešte neexistovalo skutočné rozhlasové vysielanie a služby bezdrôtovej telegrafie využívali predovšetkým posádky lodí, ktoré sa pre ňu dokázali spojiť s prístavmi. V roku 1906 vynašiel Lee De Forest triódu, ktorá umožňovala ľahký prenos slova i hudby. Do roku 1917 sa robili pokusy a rádiovysielanie bolo prevažne doménou fanúšikov. Po skončení prvej svetovej vojny sa rozhlasové vysielanie začalo rozvíjať, ale rozmach dosiahlo až v tridsiatych rokoch. K vývoju prispelo v tých rokoch mnoho vynálezcov, najdôležitejším však bol nepochybne Talian Guglielmo Marconi. V deň jeho smrti v roku 1937 prerušili všetky vysielače sveta na dve minúty svoje vysielanie. Zalistujme trochu v histórii a pripomeňme si historické medzníky. Dňa 12. decembra 1901 Marconi prvýkrát bezdrôtovo vyslal z Poldhu (Anglicko) do Signal Hillu (Saint Johns, Terranova) písmeno S v morzeovke (tri bodky). Bolo to po prvý raz, keď ľudská správa vo forme elektromagnetických vĺn prekročila Atlantik. Na Štedrý deň roku 1906 vysielal Reginald Fessenden program v americkom Brant Rocku na kmitočte 42 kHz o výkone 1 kw. Program zahŕňal koledu spievanú jeho ženou a krátku reč, v ktorej žiadal, aby ho ľudia informovali o kvalite príjmu. Lee De Forest, priekopník ďalších rádiových vysielaní (napr. prejavu svojej švagrinej, ktorá žiadala hlasovacie práva pre ženy), uskutočnil 13. januára 1910 prenos opery Sedliak gavalier z newyorskej Metropolitnej opery, v ktorej účinkoval taliansky tenorista Enrico Caruso. 15. apríla 1912 narazil Titanic na ľadovec a potopil sa. Rádiové volanie SOS zachytila vo vzdialenosti 58 námorných míľ loď Carpathia, ktorá dorazila na miesto zrážky za tri a pol hodiny a vyslobodila 705 osôb zo záchranných člnov. Magická sila rozhlasového vysielania sa potvrdila 30. októbra 1938, keď poslucháči stanice CBS uverili inscenácii Orsona Wellesa a mysleli si, že Zem napadli Marťania. Stalo sa tak napriek tomu, že sa počas inscenácie niekoľkokrát ozvalo upozornenie, že ide o fikciu. Dňa 23. novembra 1919 sa uskutočnil prvý športový rozhlasový prenos. Vysielal sa ragbyový zápas z Texasu. (mb, zatl)

Počasie

Dnes budú na väčšine územia prevládať zväčša priaznivé účinky počasia najmä na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia sa. U meteosenzitívnych, vegetatívne labilných ľudí s nízkym tlakom krvi môže byť zvýšený sklon k migrénam a pocitom závratu. Na východe predpokladáme prevládanie viac nepriaznivých účinkov počasia. Vyššia je záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, môže sa zhoršiť zdravotný stav pacientov pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Mierne sa znižuje fyzická a psychická výkonnosť a koncentrácia, a tým aj riziko úrazov a nehôd. Potrebná je zvýšená opatrnosť najmä v doprave. n Zajtra očakávame častejší výskyt reumatických bolestí, bolestí hlavy a sklonu k depresii. (zč)

n Dnes bude premenlivá, občas zmenšená oblačnosť a miestami prehánky, na horách snehové. Najvyššia denná teplota 2 až 6, na juhozápade okolo 8 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m klesne na -2 stupne. Severozápadný až severný vietor 5 až 10 m/s, v nárazoch na juhozápade okolo 15 m/s. n V piatok bude prevažne polojasno. Popoludní na severozápade pribúdanie oblačnosti a neskôr slabé občasné zrážky. V sobotu bude prevažne veľká oblačnosť a prehánky, postupne aj v nížinách snehové. Na severe aj trvalejšie sneženie. Najnižšia nočná teplota -1 až -5, v údoliach pri prechodne zmenšenej oblačnosti okolo -7 stupňov. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov, na severe miestami aj chladnejšie. n Slnko vyjde zajtra o 6.30 a zapadne o 17.38 hod.

Amsterdampolojasno7
Atényoblačno14
Belehraddážď11
Berlínpolojasno5
Bratislavapolojasno9
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno10
Bukurešťdážď11
Frankfurtpolojasno7
Helsinkisnehové prehánky3
Istanbuloblačno13
Kodaňprehánky5
Kyjevdážď8
Lisabonjasno17
Londýndážď9
Madridskoro jasno18
Moskvaoblačno5
Oslo prehánky4
Parížpolojasno8
Prahapolojasno7
Rímprehánky13
Sofiazamračené10
Štokholm oblačno4
Varšavaprehánky5
Viedeňpolojasno8
Záhrebdážď10
Ženevaoblačno6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.