Hospodársky denník
USD43,18 Sk
EUR41,861 Sk
CHF26,047 Sk
CZK1,173 Sk
  Štvrtok  2.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vrchní velitelia sa skrývajú


Partizánsku vojnu Rusko nebude môcť vyhrať
Moskva (TASR) - Čečenský prezident Aslan Maschadov a traja najvplyvnejší poľní velitelia sa deň po dobytí poslednej čečenskej bašty - dediny Šatoj - ruskými vojskami, zdržujú na neznámom mieste, ktoré ruská rozviedka nepozná. Maschadov, Ruslan, Gilajev, Šamiľ Basajev a Chattáb podľa ruskej rozviedky prežili útok ruských jednotiek na Šatoj v Argunskom údolí, poslednú baštu separatistov na juhu republiky. Spolu s nimi Šatoj opustilo aj niekoľko desiatok ozbrojencov, s ktorými sa ukryli v horách. „Nevieme, kde sú, ale je jasné, že sa celý čas presúvajú a nikdy nestrávia noc na tom istom mieste,“ povedal Nikolaj Staškov, zástupca veliteľa ruských leteckých síl. V horách Argunskej doliny operuje približne 1500 povstalcov, priznal včera poradca prezidenta Sergej Jastržembskij, podľa ktorého sú však títo zo všetkých strán blokovaní. Je však možné, že Čečeni majú ešte k dispozícii 3000 mužov. Ruská tlač včera upozornila, že dobytím Šatoja sa vojna nekončí, lebo stovky ozbrojencov a poľných veliteľov zostali nažive a nikto nevie, kde sú. Podľa denníka Izvestija existuje riziko, že čečenská vojenská elita prejde cez hory do Gruzínska alebo Dagestanu. Denník Kommersant prichádza s dohadom, že Čečeni nebudú z hôr podnikať zatiaľ žiadne aktívne operácie, zostanú tam kým sa neroztopí sneh, potom zídu do republík susediacich s Čečenskom, kde sa „pokúsia splynúť s davom“. Viacerí však zostanú v horách a budú klásť ozbrojený odpor. Denník pripomína, že sovietske vedenie po deportáciách Čečenov v roku 1944 muselo bojovať proti čečenským povstalcom desiatky rokov. Posledného partizána sovietske jednotky na Kaukaze zadržali v roku 1974. Väzenie a cenzúra vo vlastnom vnútri
Známy ruský obhajca ľudských práv Sergej Kovaľov, ktorý strávil v časoch Sovietskeho zväzu niekoľko rokov vo väzenských táboroch, označovaný aj za svedomie Ruska, sa obáva návratu svojej krajiny k diktatúre, ktorá v nej vládla v minulosti. Kovaľov, ktorý počas prvej rusko-čečenskej vojny pôsobil v komisii dohliadajúcej na dodržiavanie ľudských práv v Čečensku, považuje najnovšiu operáciu na severnom Kaukaze za najbrutálnejší príklad všeobecného odklonu od demokracie. „Nemyslím si, že niekto má moc na to, aby oživil gulagy, to však vôbec nie je potrebné. V Rusku absentuje občianska spoločnosť, a to znamená, že väzenský dozorca a cenzúra sú v našom vnútri,“ povedal Kovaľov. Dodal, že prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa úspešne darí pripomínať Rusom túto cenzúru. Kovaľov vyjadril pesimizmus v súvislosti s Putinovým politickým smerovaním a poznamenal, že úradujúci prezident ako výkonný pracovník sovietskej tajnej služby KGB hľadí iba dva alebo tri dni dopredu. Kovaľov je jedným z mála domácich kritikov vojenského zásahu v Čečensku. „Táto vojna sa stane partizánskou vojnou, ktorú jednoducho je nemožné vyhrať,“ domnieva sa. Zabitý reportér
Čečenskí separatisti zastrelili 51-ročného fotoreportéra ruskej agentúry ITAR-TASS Vladimira Jacinu, ktorý sa v ich rukách nachádzal od vlaňajšieho júla. Správu o jeho zavraždení potvrdil jeden z ďalších rukojemníkov, ktorému sa podarilo dostať na slobodu. Podľa výpovede 22-ročného občana Kazachstanu Ališera Orazalijeva, ktorého Čečeni zadržiavali spolu s Vladimirom Jacinom, fotoreportér mal byť zastrelený ešte 20. februára pri presune do Šatoja - a to len preto, že pre bolesti nôh nebol schopný udržiavať tempo spolu s ostatnými.

Počasie

Dnes budú na väčšine územia prevládať zväčša priaznivé účinky počasia najmä na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia sa. U meteosenzitívnych, vegetatívne labilných ľudí s nízkym tlakom krvi môže byť zvýšený sklon k migrénam a pocitom závratu. Na východe predpokladáme prevládanie viac nepriaznivých účinkov počasia. Vyššia je záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, môže sa zhoršiť zdravotný stav pacientov pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Mierne sa znižuje fyzická a psychická výkonnosť a koncentrácia, a tým aj riziko úrazov a nehôd. Potrebná je zvýšená opatrnosť najmä v doprave. n Zajtra očakávame častejší výskyt reumatických bolestí, bolestí hlavy a sklonu k depresii. (zč)

n Dnes bude premenlivá, občas zmenšená oblačnosť a miestami prehánky, na horách snehové. Najvyššia denná teplota 2 až 6, na juhozápade okolo 8 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m klesne na -2 stupne. Severozápadný až severný vietor 5 až 10 m/s, v nárazoch na juhozápade okolo 15 m/s. n V piatok bude prevažne polojasno. Popoludní na severozápade pribúdanie oblačnosti a neskôr slabé občasné zrážky. V sobotu bude prevažne veľká oblačnosť a prehánky, postupne aj v nížinách snehové. Na severe aj trvalejšie sneženie. Najnižšia nočná teplota -1 až -5, v údoliach pri prechodne zmenšenej oblačnosti okolo -7 stupňov. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov, na severe miestami aj chladnejšie. n Slnko vyjde zajtra o 6.30 a zapadne o 17.38 hod.

Amsterdampolojasno7
Atényoblačno14
Belehraddážď11
Berlínpolojasno5
Bratislavapolojasno9
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno10
Bukurešťdážď11
Frankfurtpolojasno7
Helsinkisnehové prehánky3
Istanbuloblačno13
Kodaňprehánky5
Kyjevdážď8
Lisabonjasno17
Londýndážď9
Madridskoro jasno18
Moskvaoblačno5
Oslo prehánky4
Parížpolojasno8
Prahapolojasno7
Rímprehánky13
Sofiazamračené10
Štokholm oblačno4
Varšavaprehánky5
Viedeňpolojasno8
Záhrebdážď10
Ženevaoblačno6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.