Hospodársky denník
USD43,357 Sk
EUR41,677 Sk
CHF25,874 Sk
CZK1,172 Sk
  Štvrtok  23.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Krátka prezidentská história


Vyše 70 rokov bol Rusku Inštitút prezidentskej moci cudzí
Moskva (TASR) - Inštitút prezidentskej moci má vo vývoji ruskej štátnosti relatívne krátku históriu. Sovietskej republike, akou komunistické Rusko bolo počas vyše sedemdesiatich rokov 20. storočia, bol takýto inštitút cudzí, pretože v nej platil princíp jednoty zákonodarnej a výkonnej moci. Narušil ho až Michail Gorbačov, ktorý sa v roku 1990 nechal na Zjazde ľudových poslancov zvoliť za prvého prezidenta ZSSR. Podobne ako viaceré iné jeho predchádzajúce demokratizačné zmeny aj táto však narazila na odpor konzervatívnej časti vtedajšej nomenklatúry, čo spolu s ostatnými faktormi viedlo k násilnému pokusu o jeho zosadenie a vzápätí aj k rozpadu samého Sovietskeho zväzu. Paralelne so zriadením postu prezidenta ZSSR sa rovnaké inštitúty začali formovať aj v jednotlivých zväzových republikách vrátane Ruska. Na rozdiel od Michaila Gorbačova bol však Boris Jeľcin v júni 1991 zvolený do prezidentskej funkcie nie parlamentom, ale všeľudovým hlasovaním. Obrovské právomoci
Ústava prijatá v decembri 1993 dala do rúk najvyššieho predstaviteľa Ruska obrovské právomoci. S postom viceprezidenta ústava krajiny neráta. Prezident stojí na čele výkonnej moci, no zároveň aj nad ňou, pretože v celom systéme orgánov štátnej moci má podľa ústavy osobitné postavenie. Prezident Ruskej federácie určuje základnú líniu domácej aj zahraničnej politiky, so súhlasom Štátnej dumy vymenuje predsedu vlády, spolu s premiérom potom formuje vládny kabinet, Rade federácie (hornej komore parlamentu) predkladá kandidatúry generálneho prokurátora a predsedov troch najvyšších súdnych inštancií. Je vrchným veliteľom ozbrojených síl, vymenúva a odvoláva ich najvyššie velenie, rozhoduje o vyhlásení vojenského alebo výnimočného stavu. Môže odvolať vládu a v ústavou stanovených prípadoch rozpustiť aj Štátnu dumu. Ústavné predpisy
Prezident RF je volený v priamych voľbách a jeho funkčné obdobie je štvorročné. Hlavou štátu sa môže stať občan Ruskej federácie starší ako 35 rokov. Vrchná veková hranica nie je stanovená. Voľby sa môžu konať iba v prípade, ak sú zaregistrovaní minimálne dvaja kandidáti, pričom volebná účasť musí presiahnuť 50 %. Ak táto podmienka nie je splnená, voľby sú vyhlásené za neplatné a do štyroch mesiacov sa musia zopakovať. Za zvoleného je považovaný kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu zo všetkých právoplatne odovzdaných hlasov. Ak sa to v 1. kole volieb žiadnemu nepodarí, musí sa konať 2. kolo, v ktorom už o priazeň voličov súperia iba dvaja najúspešnejší kandidáti. Jedna a tá istá osoba môže post hlavy štátu zastávať nanajvýš dve funkčné obdobia za sebou. Novozvolený prezident je do svojej funkcie inaugurovaný na 30. deň od oficiálneho vyhlásenia výsledkov volieb, keď prednáša aj slávnostnú prísahu. Prezident disponuje nedotknuteľnosťou, no ústava ráta aj s ústavnou možnosťou jeho odstránenia od moci (tzv. procedúra impeachmentu). V prípade predčasného odchodu hlavy štátu zo svojho postu, čo je situácia, v akej sa Rusko po nečakanej Jeľcinovej abdikácii ocitlo 31. decembra 1999, sa predčasné prezidentské voľby musia konať najneskôr do troch mesiacov.

počasie

Počasie prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia sa. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia, citliví na počasie môžu reagovať sklonom k migrénam a miernym pocitom závratu. Ojedinele v ranných hodinách možnosť zvýšenia niektorých dýchacích ťažkostí. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí, prípadne slabé zníženie výkonnosti a koncentrácie. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Na severovýchode miestami oblačno. Zrána v nižších polohách miestami hmla. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na juhozápade okolo 16 stupňov. Na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Slabý premenlivý vietor.n V piatok a sobotu bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, na hrebeňoch Tatier sneženie. Najnižšia nočná teplota 4 až 0 stupňov, v údoliach miestami ešte slabý mráz. Najvyššia denná teplota 12 až 16, na severe okolo 10 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.48 a zapadne o 18.09 hod.

Amsterdamdážď8
Atényjasno16
Belehradjasno 9
Berlínpolooblačno9
Bratislavapolooblačno13
Bruseldážď 9
Budapešťpolooblačno13
Bukurešťslnečno10
Frankfurtdážď11
Helsinkipolooblačno5
Istanbuljasno10
Kodaňslnečno14
Kyjevoblačno5
Lisabonslnečno20
Londýnzamračené14
Madridslnečno15
Moskvaprehánky4
Osloslnečno10
Parížzamračené13
Prahadážď8
Rímoblačno13
Sofiaslnečno5
Štokholmpolooblačno10
Varšavapolooblačno8
Viedeňpolooblačno12
Záhrebslnečno11
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.