Hospodársky denník
USD42,918 Sk
EUR41,658 Sk
CHF26,048 Sk
CZK1,169 Sk
  Pondelok  27.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nové vzťahy USA s Indiou


Clintonova návšteva a presun strategických priorít
Týždenná návšteva amerického prezidenta Billa Clintona na indickom subkontinente potvrdila presun politických priorít USA z Pakistanu na Indiu. Podpísané dokumenty v Naí Dillí korunujú Indiu ako čoraz strategickejšieho partnera Spojených štátov. V čase studenej vojny, keď politickí dediči Néhrúa udržiavali priateľské vzťahy s Moskvou, si Washington pestoval Pakistan ako protiváhu indického obra a Nixon získal Čínu ako oponenta Moskvy. Časy sa zmenili a s nimi aj americká stratégia. Najvýdatnejším ovocím Clintonovej návštevy v Indii je dohoda o „inštitucionálnom dialógu“, ktorá chce vybudovať „kvalitatívne nové vzťahy“. Popri demokratických slobodách akcentuje dohoda globalizáciu, bezpečnosť a blahobyt. Ohniskom sa majú stať hospodárske styky a „komplementárna starostlivosť o regionálnu a svetovú bezpečnosť“. Šéfovia vlád obidvoch krajín sa budú pravidelne stretávať, na jeseň pricestuje do USA indický premiér Vádžpejí. Dvakrát do roka budú rokovať šéfovia diplomacií – jedno stretnutie zasvätia zahraničnej politike, druhé bezpečnostným otázkam a nerozširovaniu jadrových zbraní. Dve ministerské komisie a fóra, doplnené zástupcami priemyslu, sa budú zaoberať ekonomikou, financiami a om. Energetika, ekológia, spoločný výskum a výmena technológií sa majú dostať do centra pozornosti. Clintonovi sa nepodarilo získať podporu Vádžpejího pre zmŕtvychvstanie miléniového kola WTO, ktoré skrachovalo vlani v Seattli. India tiež odmieta spojenie voľného obchodu s vysokými mzdovými a ekologickými štandardmi. Nie je naklonená podpísať Zmluvu o všeobecnom zákaze jadrových skúšok, hoci v nich nechce pokračovať. Bude však spolupracovať na dohode o zákaze výroby štiepnych materiálov a naďalej prísne kontrolovať vývoz nebezpečných substancií. Pre Indiu je dôležité vyjadrenie Clintona k sporu s Pakistanom o Kašmír. Hoci prezident USA nepotvrdil indický názor, že súčasná línia kontroly v Kašmíre je hranicou, priblížil sa k tomu výrokom, že línia kontroly by sa mala rešpektovať a „bez násilia nemožno očakávať pokračovanie v dialógu“ medzi Indiou a Pakistanom. V porovnaní s ťažiskovou návštevou v Indii mali Clintonove odskočenia do Bangladéša a Pakistanu len doplnkový charakter. V Bangladéši nesľúbil prezident rozšírenie vývoznej kvóty na textil do USA, oznámil len potravinovú pomoc za 97 mil. USD a plédoval za záujmy dvoch ropných koncernov USA. V Pakistane zasa vyslovil tri požiadavky: Návrat k demokracii, pokoj v Kašmíre a pomoc pri dolapení teroristu Bin Ladína v Afganistane. Jaroslav Brabec

počasie

Dnes budú v predpoludňajších hodinách ešte prevládať všeobecne priaznivé účinky počasia. Dobrá je tolerancia telesnej aj duševnej námahy, ako aj schopnosť koncentrácie. Popoludní a intenzívnejšie v nočných hodinách očakávame u meteosenzitívnych ľudí postupné zvyšovanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Zosilňujú sa reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšuje sa záťaž srdcovo-cievneho, dýchacieho aj zažívacieho systému. Znižuje sa výkonnosť a koncentrácia, preto je potrebná zvýšená opatrnosť najmä v rizikových prevádzkach a v doprave.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a časom dážď. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 3 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s.V utorok a v stredu bude veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Na väčšine územia občasný dážď alebo prehánky, vo vyšších horských polohách snehové. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, najvyššia denná teplota 9 až 13, na juhu miestami aj vyššie.Slnko vyjde zajtra o 6.40 a zapadne o 19.15 hod.

Amsterdamdážď8
Atényoblačno18
Belehraddážď15
Berlínobčasný dážď10
Bratislavaobčasný dážď12
Bruseldážď9
Budapešťdážď11
Bukurešťdážď16
Frankfurtdážď12
Helsinkimalá oblačnosť1
Istanbulpolojasno17
Kodaňveľká oblačnosť6
Kyjevdážď10
Lisabonjasno17
Londýnoblačno9
Madridslnečno15
Milánodážď14
Moskvaoblačno2
Oslooblačno3
Paríždážď9
Prahaobčasný dážď8
Rímdážď13
Sofiadážď13
Štokholmoblačno5
Varšavadážď12
Viedeňzamračené13
Záhrebdážď12
Ženevaprehánky12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.