Hospodársky denník
USD42,614 Sk
EUR41,598 Sk
CHF26,184 Sk
CZK1,165 Sk
  Utorok  28.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vysoko finančne náročný farmaceutický výskum


Za posledných 40 rokov 90 percent objavov
Farmaceutický priemysel patrí medzi najvýnosnejšie odvetvia. Nové výrobky pribúdajú prakticky každý deň a aj výskum a vývoj v tejto oblasti má najvyššiu dynamiku. Keďže farmaceutický výskum je vysoko finančne náročný, môžu si ho dovoliť financovať iba silné subjekty. Originálne farmaceutické firmy investujú zisk z predaja nových liekov späť do výskumu. V celosvetovom meradle až 94 percent všetkých patentov pochádza z výskumných centier, čo je 90 percent všetkých objavov nových liekov za posledných 30 - 40 rokov. Podľa výskumu Boston Consulting Group náklady na výskum a vývoj predstavujú až 500 miliónov dolárov na jednu novú molekulu. Vložené investície sa začínajú vracať späť až po 18 rokoch. Otázka efektívnej patentovanej ochrany produktov je preto pre spoločnosti orientované na výskum a vývoj veľmi dôležitá. Európska únia zaviedla v januári 1993 možnosť tzv. dodatočnej patentovanej ochrany v trvaní 5 rokov, aby farmaceutické spoločnosti mohli primerane využiť výsledky svojej práce a zabezpečiť si dostatočné prostriedky na ďalšie investície. Možnosť dodatočnej patentovej ochrany by mohla byť riešením aj v krajinách, kde sa z administratívnych dôvodov predlžuje lehota registrácie a zavedenie nových liekov do praxe. Na Slovensku tento proces od podania žiadosti až po objavenie sa lieku na pultoch lekární v súčasnosti môže trvať 2 až 4 roky. Časť nových liekov je totiž ešte stále registrovaná klasickým spôsobom. Originálny liek je výsledok 10- až 12-ročnej práce výskumníkov. Účinná látka je chránená patentom podľa platnej legislatívy v danej krajine. Prosím koláčovitý graf:
Rozdelenie výdavkov v procese výskumu a vývoja nového lieku (v %) Vývoj výrobného postupu 9 %
Predklinická fáza 40 %
Klinické skúšky 39 %
Iné 12 %
Zdroj: Pharma Business
Graf: Hd
Ingrid Stránska

počasie

Predpokladáme prevládanie intenzívnejších zdravotných ťažkostí u osôb s ochoreniami pohybového systému, výraznejšie môžu byť reumatické bolesti, prípadne bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zdravotné ťažkosti podmienené počasím sa môžu znižovať u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pre týchto ľudí je prevládajúci typ počasia zväčša pozitívny (vegetatívne stabilná klíma). U psychicky labilných jednotlivcov sa môže prejaviť mierne zvýšená náchylnosť k depresívnym stavom. n Zajtra budú naďalej pretrvávať uvedené vplyvy počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude veľká, cez deň časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teploty 11 až 15, na severe okolo 9 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupňov.n V stredu a vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené. Na väčšine územia občasný dážď alebo prehánky, od nadmorskej výšky približne 1200 m snehové. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, najvyššia denná 9 až 13 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.37 a zapadne o 19.16 hod.

Amsterdamprehánky8
Atényoblačno19
Belehradobčasný dážď15
Berlínobčasný dážď13
Bratislavaoblačno13
Bruselprehánky9
Budapešťpolooblačno16
Bukurešťoblačno16
Frankfurtzamračené8
Helsinkioblačno2
Istanbulpolojasno18
Kodaňobčasný dážď5
Kyjevdážď8
Lisabonjasno18
Londýnoblačno10
Madridslnečno15
Moskvazamračené2
Oslooblačno4
Parížoblačno12
Prahaoblačno9
Rímprehánky13
Sofiaoblačno15
Štokholmpolojasno6
Varšavadážď9
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.