Hospodársky denník
USD42,614 Sk
EUR41,598 Sk
CHF26,184 Sk
CZK1,165 Sk
  Utorok  28.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Verejná správa v zahraničí


Pád Berlínskeho múru v roku 1989 vytvoril možnosť reintegrácie krajín strednej a východnej Európy do hlavného prúdu politického a ekonomického vývoja v Európe. V tomto procese bolo dôležitým krokom uzavretie asociačných dohôd EÚ s krajinami strednej a východnej Európy začiatkom 90. rokov. Reformy sa stali vážnou výzvou postkomunistickým krajinám. Aká je úloha verejnej správy v procese integrácie? Efektívny systém verejnej správy je nevyhnutný pre rozvoj komplexného rámca eko-nomických aktivít a v nadväznosti na to aj základným predpokladom ekonomickej prosperity. Mnohé krajiny strednej a východnej Európy začali reformu svojich systémov verejnej správy s cieľom znovu definovať jej úlohy. Tento proces bol v mnohých krajinách pro -blematický najmä preto, lebo výskum verejnej správy ako vednej disciplíny bol v týchto krajinách počas bývalého režimu obmedzený. Západné školy, univerzity a inštitúty podporované EÚ, Radou Európy, OECD poskytovali cennú pomoc. Avšak bolo čoraz zrej- mejšie, že západné modely verejnej správy sa nedajú aplikovať v krajinách strednej a východnej Európy bez toho, aby sa nezohľadnila vlastná história, tradícia a najmä konkrétny proces transformácie. Uvedená problematika je zložitá a aj v západnej Európe jestvuje mnoho rôznych modelov a stratégií. Stratégie reformy verejnej správy, aplikované v západnej Európe počas posledných dvoch desaťročí, možno rozdeliť do troch skupín: a) radikálna reforma, založená najmä na novej teórii New Public Management (NPM). Táto stratégia sa ujala najmä v krajinách hovoriacich po anglicky, kde je verejná správa organizovaná podľa britského modelu. Vo všeobecnosti teória NPM predpokladá, že súkromný manažment je nadradený verejnému, a teda metódy zo súkromného sektora by sa mali „importovať“ do verejnej správy; b) postupná reforma, založená na tradičnom prístupe k verejnej správe. Podľa tohto modelu sa verejná správa a súkromný manažment považujú za podstatne rozdielne; c) skupinu, ktorá sa nazýva umiernený manažerizmus. Reformné stratégie nie sú založené na výslovnom odmietnutí klasického modelu verejnej správy, hoci jeho relevantnosť pre niektoré časti verejného sektora môže byť sporná. Územná samospráva tvorí spolu s miestnymi štátnymi orgánmi tzv. miestnu (verejnú) správu. V praxi sa rozlišujú tri základné formy usporiadania miestnej správy, a to: a) systém anglo-americký - miestna správa je chápaná výlučne ako samospráva, tzn., že nedochádza k rozlišovaniu samosprávy a štátnej správy; b)/ systém francúzsky - na miestnej úrovni existujú vedľa seba oddelene orgány samosprávy a štátnej správy; c) systém zmiešaný (stredoeurópsky) - samospráva i štátna správa sa na miestnej úrovni vykonáva spoločne, tzn. rovnakými orgánmi (spravidla sa hovorí o samostatnej a prenesenej pôsobnosti). Zo štúdie Vladimíra Moravčíka Verejná správa v Európe, spracovanej v minulom roku

počasie

Predpokladáme prevládanie intenzívnejších zdravotných ťažkostí u osôb s ochoreniami pohybového systému, výraznejšie môžu byť reumatické bolesti, prípadne bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zdravotné ťažkosti podmienené počasím sa môžu znižovať u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pre týchto ľudí je prevládajúci typ počasia zväčša pozitívny (vegetatívne stabilná klíma). U psychicky labilných jednotlivcov sa môže prejaviť mierne zvýšená náchylnosť k depresívnym stavom. n Zajtra budú naďalej pretrvávať uvedené vplyvy počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude veľká, cez deň časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teploty 11 až 15, na severe okolo 9 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupňov.n V stredu a vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené. Na väčšine územia občasný dážď alebo prehánky, od nadmorskej výšky približne 1200 m snehové. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, najvyššia denná 9 až 13 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.37 a zapadne o 19.16 hod.

Amsterdamprehánky8
Atényoblačno19
Belehradobčasný dážď15
Berlínobčasný dážď13
Bratislavaoblačno13
Bruselprehánky9
Budapešťpolooblačno16
Bukurešťoblačno16
Frankfurtzamračené8
Helsinkioblačno2
Istanbulpolojasno18
Kodaňobčasný dážď5
Kyjevdážď8
Lisabonjasno18
Londýnoblačno10
Madridslnečno15
Moskvazamračené2
Oslooblačno4
Parížoblačno12
Prahaoblačno9
Rímprehánky13
Sofiaoblačno15
Štokholmpolojasno6
Varšavadážď9
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.