Hospodársky denník
USD42,614 Sk
EUR41,598 Sk
CHF26,184 Sk
CZK1,165 Sk
  Utorok  28.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Aktivity ZMOS pred schvaľovaním reformy


Po viacerých verejných vystúpeniach a vyhláseniach predstaviteľov spoločenského a politického života vyzvala Rada ZMOS 24. februára v Ružomberku všetky parlamentné strany a hnutia, aby zvolili zodpovedný prístup a podporili reformu verejnej správy. Vyzvala ich zároveň k tomu, aby nesledovali svoje politické ciele, pretože hlavným cieľom reformy je uľahčiť život občanovi pri jeho kontakte s verejnou správou. Táto výzva nebola v poslednom čase jedinou formou komunikácie; ZMOS inicioval aj rokovania so všetkými parlamentnými subjektmi. Ich obsah rámcujú očakávané zásadné politické rozhodnutia vlády a NR SR. Začiatkom marca sa uskutočnilo pracovné rokovanie ZMOS a SDĽ, minulý týždeň pokračovala aktivita ZMOS stretnutím s predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom (21. marca) a s predstaviteľmi SOP, SZS a SDSS (22. marca).

ZMOS – predseda vlády SR
Stanoviská ZMOS k reforme verejnej správy zhrnul Michal Sýkora, ktorý za kľúčovú označil požiadavku, aby vláda a NR SR prijali čo najskôr zásadné politické rozhodnutia o presune kompetencií z orgánov štátnej správy na orgány územnej samosprávy. Bez tohto rozhodnutia nie je možné pokračovať v procese reformy. Mikuláš Dzurinda ocenil jednoznačne a jednomyseľne prijímané nadstranícke stanoviská ZMOS a jeho podporu reforme, ktorú ako zavŕšenie procesu z roku 1989 označil za veľmi potrebnú. Na začiatku praktických krokov musí byť aj podľa neho jasné politické rozhodnutie o tom, ktoré kompetencie chce štát presunúť na samosprávu. Predseda vlády je odhodlaný nedovoliť, aby sa z reformy verejnej správy stalo politikum a nepredpokladá ani zásadnejšie problémy pri jej schvaľovaní vo vláde. V čase konania stretnutia so ZMOS uviedol, že predpokladá rýchle prerokovanie reformy verejnej správy v Koaličnej rade a vo vláde SR do konca marca. (Poznámka: Ako je známe, Koaličná rada rieši momentálne otázky svojho vlastného fungovania a dátum, kedy sa bude zaoberať koncepciou reformy verejnej správy, predbežne nemožno odhadnúť.) Minister vnútra upozornil na dva možné okruhy ťažkostí – na prípadné odmietavé postoje pracovníkov orgánov štátnej správy a na silnejúci tlak na zavedenie ďalších špecializovaných sietí na miestnej úrovni. Zaujímal sa aj o pripravenosť obcí a miest na prebratie kompetencií, o potenciál kvalifikovaných odborníkov a o vybavenosť miest a obcí počítačovou technikou. Ďalšia diskusia sa dotkla otázok kontroly, pripravovaného zákona o štátnej službe a zákona o verejnej službe, transformácie podniku vodární a kanalizácií. ZMOS – SOP Podpredseda SOP Igor Presperín na stretnutí ocenil aktivitu ZMOS a úsilie o dosiahnutie širšieho konsenzu. SOP podporuje reformu, predovšetkým presun kompetencií spolu s finančnými prostriedkami a považuje za osožné, aby sa pri schvaľovaní reformy brali do úvahy aj hlasy opozície. SOP nebude namietať proti navrhovanému počtu 11+1 vyšších územných celkov, avšak rozhodne by sa postavila proti jeho prípadnému zvyšovaniu. Navrhuje hľadať možnosti, aby sa odborníci v štátnej správe nemuseli obávať o stratu svojho pracovného miesta. Zástupcovia SOP vyjadrili isté obavy z možného tlaku na vyšší počet špecializovaných sietí na miestnej úrovni. Pri vzniku spoločných obecných úradovní bude SOP podporovať v prvej etape dobrovoľný princíp, ale v prípade, že sa obce nedohodnú, musí byť nahradený jednoznačným zákonom. Zástupcovia SOP navrhli aj jednotný prístup k umiestňovaniu orgánov krajskej štátnej správy a VÚC, pričom by NR SR nemala riešiť konkrétne prípady, ale zásady. Podporuje myšlienku, aby čo najväčší rozsah kompetencií mal charakter originálnych kompetencií a prikláňa sa aj k požiadavke na prijatie niektorých rozhodnutí v NR SR ústavným zákonom, a to v záujme dosiahnutia stability na dlhšie obdobie. ZMOS – SZS
Strana zelených na Slovensku podporuje ako súčasť vládnej koalície napĺňanie Programového vyhlásenia vlády SR. Reformu verejnej správy pokladá – spoločne s reformou jej financovania – za dôležitú otázku, ktorej riešenie možno síce oddialiť, ale nie úplne zastaviť. Diskusia sa podrobnejšie venovala otázkam finančnej náročnosti reformy, riešeniu zadlženosti, možným etapám v jej zavádzaní, ale aj organizácii miestnej štátnej správy. Za mimoriadne dôležitú považuje SZS otázku regionálneho rozvoja a činnosti regiónov vo vzťahu k EÚ. Jej zástupcovia sa zaujímali okrem iného o názory ZMOS na miestne aktivity, navrhujúce iné hranice územno-správneho členenia. ZMOS – SDSS
Sociálnodemokratická strana Slovenska podporuje jednoznačne reformu verejnej správy a je pripravená podporiť ju aj pri hlasovaní v NR SR. Zastáva názor, že reforma musí byť komplexná, nie čiastočná.

Za jej hlavnú prednosť nemožno podľa SDSS považovať ekonomický prínos, ale prínos v oblasti demokratizácie a decentralizácie riadenia verejných vecí. SDSS podporuje dvojkomorový parlament a doriešenie právneho postavenia reprezentatívnej organizácie obcí a miest. Pri súčasnom posunutí schvaľovacieho procesu považuje za jediný možný čas začiatku reformy rok 2001. SDSS zároveň považuje za dôležité, aby vláda SR nevzala Koncepciu decentralizácie a modernizácie verejnej správy v SR iba na vedomie, ale ju aj schválila. Diskusia sa dotkla otázok správneho súdnictva, finančného vyrovnávania, umiestňovania sídel VÚC, ale aj sídel spoločných obecných úradovní, špecializovaných sietí a vôbec organizácie miestnej štátnej správy. Na stretnutí sa zrodila aj myšlienka iniciovať spoločné výjazdové rokovanie Výboru NR SR pre verejnú správu a Predsedníctva ZMOS, s cieľom hľadať spoločné postoje v gestorskom výbore, ktorý bude zohrávať pri schvaľovaní reformy dôležitú úlohu. (ol)

počasie

Predpokladáme prevládanie intenzívnejších zdravotných ťažkostí u osôb s ochoreniami pohybového systému, výraznejšie môžu byť reumatické bolesti, prípadne bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zdravotné ťažkosti podmienené počasím sa môžu znižovať u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pre týchto ľudí je prevládajúci typ počasia zväčša pozitívny (vegetatívne stabilná klíma). U psychicky labilných jednotlivcov sa môže prejaviť mierne zvýšená náchylnosť k depresívnym stavom. n Zajtra budú naďalej pretrvávať uvedené vplyvy počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude veľká, cez deň časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teploty 11 až 15, na severe okolo 9 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupňov.n V stredu a vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené. Na väčšine územia občasný dážď alebo prehánky, od nadmorskej výšky približne 1200 m snehové. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, najvyššia denná 9 až 13 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.37 a zapadne o 19.16 hod.

Amsterdamprehánky8
Atényoblačno19
Belehradobčasný dážď15
Berlínobčasný dážď13
Bratislavaoblačno13
Bruselprehánky9
Budapešťpolooblačno16
Bukurešťoblačno16
Frankfurtzamračené8
Helsinkioblačno2
Istanbulpolojasno18
Kodaňobčasný dážď5
Kyjevdážď8
Lisabonjasno18
Londýnoblačno10
Madridslnečno15
Moskvazamračené2
Oslooblačno4
Parížoblačno12
Prahaoblačno9
Rímprehánky13
Sofiaoblačno15
Štokholmpolojasno6
Varšavadážď9
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.