CZK1,165 Sk
  Utorok  28.Marca 2000

Veľký macher opäť víťazne

VC Brazílie ďalší test pre spoľahlivosť vozidiel
Po triumfe v úvodných pretekoch šampionátu v Austrálii vyhral pilot Ferrari Michael Schumacher aj druhý diel MS, Grand Prix Brazílie a upevnil si vedenie s plným ziskom 20 bodov. Už na štarte útočil Schumacher na víťaza kvalifikácie Häkkinena (23. pole position), no ten ho zablokoval. Nájazd do druhého kola, v ktorom sa Schumacher dostal do čela a rovnako druhý pilot Ferrari, domáci miláčik Barrichello pred tretieho Coultharda, však naznačil, že vedenie talianskeho tímu vsadilo na dve zástavky v boxoch. Ako sa ukázalo v priebehu pretekov, bol to skvelý ťah a veľký macher Schumacher si postupne vybojoval náskok a bez problémov aj 37. triumf kariéry (za legendárnym Sennom zaostáva už len o štyri víťazstvá). Vrásky na tvárach vedenia Ferrari vyvolalo 26. kolo, v ktorom musel z druhého miesta odstúpiť pre poruchu Barrichello. O tri kolá neskôr však v boxoch skončil aj Häkkinen. Druhé miesto si v pretekoch vybojoval David Coulthard, zo šiestich bodov sa však netešil, keďže ho šesť hodín po pretekoch diskvalifikovali za príliš nízko umiestnené predné krídlo (nezrovnalosť oznámil stevardom komisár Jo Bauer, známy ako pôvodca minuloročnej aféry Ferrari s deflektormi v Malajzii). Podľa technických pravidiel mala byť výška minimálne 50 mm, meraním sa dokázalo, že vozidlo Coultharda bol len 43 mm, tolerancia je 5 mm. Stajňa McLarenu sa proti diskvalifikácii odvolala s odôvodnením, že povrch okruhu bol nerovný a on spôsobil poničenie krídla. Do ďalšieho prerokovania protestu platí diskvalifikácia Coultharda a odatočne sa tak miesto na stupni víťazov ušlo okrem výborne jazdiaceho Fisichellu (Benetton, bodoval už v Austrálii) aj H. H. Frentzenovi (Jordan). V šestke skončil aj jeho tímový kolega Trulli, zabodoval aj tretí z Melbourne Ralf Schumacher. Prvý bodík v kariére si na konto pripísal nováčik seriálu Jenson Button, ktorého Coulthardova diskvalifikácia posnula na 6. priečku. Opäť sklamal Jaguar, ktorého piloti zase nevideli šachovnicovú zástavku. Výsledky GP Brazílie: 1. M. Schumacher (Ferrari) 1h 31 min. 35,271 s, 2. Fisichella (Benetton Supertec) + 0.39,898 , 3. Frentzen (Jordan Mugen-Honda) + 0.42,268, 4. Trulli (Jordan Mugen-Honda) + 1,12,780, 5. R. Schumacher (Williams BMW) + 1 kolo, 6. Button (Williams BMW) + 1 kolo. Nedokončili: Herbert (Jaguar Ford, 51. kolo), Gene (Minardi Fondmetal, 31), Häkkinen (McLaren Mercedes, 30.), Barrichello (Ferrari, 26.), Irvine (Jaguar Ford, 20.), VILLENEUVE (BAR Honda, 16.), ALESI (Prost Peugeot, 11.), Heidfeld (Prost 9.), Wurz (Benetton,6.). Diskvalifikovaný: Coulthard (West McLaren Mercedes). Stav MS: 1. M. Schumacher 20, 2. Fisichella 8, 3. Barrichello 6, 3. R. Schumacher 6, 4. Frentzen 4, 5. Villeneuve a Trulli po 3, 7. Zonta a Button po 1. Text a snímka MN&P