Hospodársky denník
USD43,35 Sk
EUR41,512 Sk
CHF26,115 Sk
CZK1,167 Sk
  Štvrtok  30.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nekompromisná Európa


Dohoda medzi JAR a EÚ o voľnom obchode
Juhoafrická republika (JAR) a EÚ sa konečne dohodli na podmienkach zmluvy o voľnom obchode. Kontrakt v hodnote 17 mld. USD sa v Pretórii považuje za mimoriadne dôležitý, keďže zahŕňa aj dvoch najväčších obchodných partnerov JAR - Nemecko a Veľkú Britániu. Rokovania sa neoficiálne vliekli od polovice osemdesiatych rokov, keď vtedajšie Európske hospodárske spoločenstvo (EHS) juhoafrickej vláde ponúklo dohodu o voľnom obchode výmenou za všerasové voľby. Výsledkom bola neochota v Pretórii, potrestaná hospodárskymi sankciami zo strany EHS. Tie sa skončili až v roku 1994 po definitívnom páde apartheidu. Odhodlanie EÚ „všemožne podporiť“ nový režim v JAR sa vyparilo, keď sa od slov prešlo k činom. Bruselskej administratíve sa dlho nedarilo skoordinovať záujmy 15 členov únie, ktorí v juhoafrickom exporte vidia tvrdú konkurenciu. Ide predovšetkým o potravinárske výrobky a alkoholické nápoje. Podpisu zmluvy predchádzali drastické požiadavky z tábora EÚ. V prvom štádiu rokovaní musela únia zohľadniť žiadosť Veľkej Británie a Portugalska o postupné premenovanie juhoafrických značiek „sherry“ a „portské“. Neskôr na naliehanie Talianska a Grécka sa obmedzenie dotklo aj nápojov „grappa“ a „ouzo“. Juhoafrickí vývozcovia musia tieto liehoviny premenovať do roku 2005 aj napriek storočnej tradícii výroby sherry a portského v okolí Kapského Mesta. Nekonečné rokovania niekoľkokrát vyústili do otvorenej konfrontácie medzi juhoafrickým prezidentom Thabom Mbekim a veľvyslancom EÚ Michaelom Laidlerom. Juhoafričania obvinili úniu zo skostnatenosti a protekcionizmu. Rokovania podľa Mbekiho narazili na slepú ochranu trhu a predražené pracovné sily EÚ. Prezident neskrýval frustráciu ani v interview pre BBC, keď sa Britov opýtal: „Čo z toho vlastne máme my?“ EÚ po skúsenostiach s podobnými konfliktmi s USA, Kanadou a Japonskom však neustúpila ani o krok. Juhoafrická tlač podmienky únie označila za „menej ako férové“. Viacerí komentátori ukázali na rozdiely medzi štedrou rétorikou z osemdesiatych rokov a realitou čerstvo podpísanej zmluvy. Našli sa aj paralely so štrajkmi počas zasadania Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v Seattli, ktoré podčiarkli priepasť medzi požiadavkami globálneho obchodu a tendenciami jednotlivých vlád chrániť vlastné trhy. Napriek nepriaznivým podmienkam má zmluva ďalekosiahle výhody. Už na budúci rok umožní JAR vývoz 32 miliónov litrov vína do krajín EÚ bez dovoznej prirážky. Zmluva ďalej predpokladá beztarifný vývoz 95 % juhoafrických výrobkov do EÚ počas 10 rokov. Na opačnom fronte ide o 86 % výrobkov z únie, ktoré sa počas nasledujúcich 12 rokov do JAR dovezú bez colných poplatkov. Zmluva o voľnom obchode medzi EÚ a JAR je prvou dohodou svojho druhu medzi úniou a africkou krajinou. Juhoafričania preto kandidátom na podobné rokovania s EÚ odkazujú, že v Európanoch môžu očakávať nekompromisných partnerov. Roman Lipták
Johannesburg

počasie

Dnes môžu byť intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy (výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice), jaziev a fantómové bolesti. Zvýšiť sa môžu ťažkosti u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím. Je možnosť zhoršenia priebehu ochorenia dýchacieho systému (zvýšená frekvencia dýchavičnosti, astmatických záchvatov), klesá telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia. Zvýšená je náchylnosť k nervozite, predráždenosti, depresii a k celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom. Je sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (obličkové, žlčníkové). Popoludní predpokladáme postupný ústup niektorých zdravotných ťažkostí, výraznejší pri ochoreniach pohybového systému. Pretrvávajú najmä reumatické bolesti, náchylnosť k depresii a k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení. n Zajtra očakávame čiastočný ústup nepriaznivých vplyvov počasia na citlivých ľudí. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Popoludní miestami zmenšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na severe okolo 9 stupňov. Východný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m na poludnie 2 stupne. n V piatok a v sobotu bude premenlivá veľká, na juhu časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky, vo vysokých horských polohách sneženie. Najnižšia nočná teplota 5 až 1, najvyššia denná 7 až 11, na juhu okolo 13 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.33 a zapadne o 19.19 hod.

Amsterdamprehánky7
Atényoblačno19
Belehradoblačno19
Berlínprehánky9
Bratislavaoblačno11
Bruselprehánky7
Budapešťdážď12
Bukurešťoblačno20
Frankfurtprehánky9
Helsinkioblačno4
Istanbulpolojasno20
Kodaňoblačno7
Kyjevprehánky9
Lisabonpolooblačno16
Londýnoblačno11
Madridpolooblačno13
Moskvapolooblačno6
Osloprehánky4
Paríždážď10
Prahadážď9
Rímpolooblačno16
Sofiapolooblačno17
Štokholmprehánky5
Varšavaprehánky10
Viedeňdážď11
Záhreboblačno15
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.