Hospodársky denník
USD43,463 Sk
EUR41,568 Sk
CHF26,096 Sk
CZK1,166 Sk
  Piatok  31.Marca 2000

Usporiadanie majetkov


V súčasnosti by už mali mať všetci urbárnici svoje pozemky vo vlastnej držbe, mali by ich mať riadne zavedené do evidencie s tým, že ide o nedelené podielové spoluvlastníctvo menovite všetkých urbárnikov-spoluvlastníkov. Takto majú byť vymedzené a označené hranice spoločných lesov i pasienkov. Užívanie nehnuteľností
Zatiaľ však nie všetky pozemky sú vysporiadané. Pasienky urbárnikov prešli totiž do vlastníctva Jednotných roľníckych družstiev a lesné pozemky prešli do užívania organizácie štátnych lesov. Zákony z roku 1991 túto krivdu napravili. Bolo však potrebné, aby sa urbárnici o svoje majetky prihlásili a aby ich získali späť do svojej dispozície. Takto organizácie štátnych lesov vydali lesy ich skutočným majiteľom a poľnohospodárske družstvá vrátili pozemky ich vlastníkom. V niektorých prípadoch však prebiehajú súdne spory o vlastníctvo, najmä vtedy, ak pozemky už prešli do užívania nejakej inej nástupníckej organizácie alebo urbárnici nedoložili svoje nároky. V súčasnosti urbárnici zabezpečujú užívanie lesných pozemkov i pasienkov, najmä formou zmluvy s užívateľom, ktorý platí urbárnikom nájomné. Užívanie lesov i pasienkov môžu zabezpečovať priamo aj urbárnici, a to vytvorením dobrovoľnej organizácie a pozemkového spoločenstva. Reštitúciou sa môžu získať urbárske nehnuteľnosti:
- obnovou vlastníckeho práva alebo
- reštitúciou vlastníctva.
Obnova vlastníctva
Pri obnove vlastníckych práv išlo o nové zákonné úpravy, najmä zákonom č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku. Týmto zákonom sa zrušili socialistické užívacie pozemkové inštitúty, podľa ktorých vlastník pozemku nemal okrem holého vlastníctva nijaký nárok. Bolo to najmä pri lesoch, kde vlastnícke právo urbárnika nezaniklo, ale nemohol les ani odpredať, ani prenajať. Les bol zo zákona v užívaní, a to bezplatnom, štátnej lesnej organizácie. Organizácie štátnych lesov vydali tieto lesy priamo do rúk urbárnikov, a to tak, že urbárnici si vytvorili urbárske spoločenstvo, zvolili predsedu a prostredníctvom spoločných funkcionárov prevzali lesy a určili spôsob ich využívania a hospodárenia v nich. Napríklad:

Pri stavbe Oravskej priehrady vyvlastnil štát urbársky les. Štát urbárnikov vyplatil - okrem dvanástich. Títo dvanásti dostali obnovu vlastníctva reštitúciou a sú naďalej spoluvlastníkmi lesa, ktorý nebol pre potreby priehrady využitý. Avšak veľká časť podielov bola vtedy riadne vyplatená a prešla na štát. Štát odkúpil značný počet urbárskych podielov z lesa, ktorý je aj naďalej ako celok (ale bez zastavanej plochy) urbárskym. Urbárnici, ktorí sú podielnikmi k nemu, dnes chcú vytvoriť pozemkové spoločenstvo s vlastnou právnou subjektivitou, vybudovať pílu a využívať drevnú hmotu z urbárskeho lesa. Avšak veľkú časť urbárskych podielov vlastní štát, teda pôvodne Slovenský pozemkový fond, dnes štátna lesná organizácia. Táto organizácia ako vlastník urbárskych podielov má aj väčšinu hlasov v spoločenstve. Táto väčšina rozhodla, že sa celý urbársky les ponechá v nájme aj naďalej štátnej lesnej organizácii (formou nájomnej zmluvy za každoročné nájomné). O osude lesa sa rozhoduje väčšinou hlasov podielnikov, rátaných podľa veľkosti podielov. Títo dvanásti občania majú právo hlasovať, ale nemôžu prehlasovať podiely štátnej lesnej organizácie ako vlastníka značnej časti týchto podielov. Samozrejme, občania dostanú vyplatené nájomné.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.