Hospodársky denník
USD43,463 Sk
EUR41,568 Sk
CHF26,096 Sk
CZK1,166 Sk
  Piatok  31.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ropa hlboko v červených číslach


Konečný verdikt Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) o zvýšení dennej produkcie členských krajín o 1,45 mil. barelov zapôsobil v stredu na pozície čierneho zlata ako poriadna ľadová sprcha. Podľa analytikov rope neprispela ani prekvapivá neochota Iránu podieľať sa na koordinovanom náraste ťažby, ktorá je výbornou živnou pôdou pre pochybnosti týkajúce sa dodržiavania stanovených kvót jednotlivými krajinami. Poukazujú najmä na Venezuelu, pre ktorú OPEC stanovil dennú produkciu približne 125 tis. barelov, čo však určite nebude stačiť na záchranu jej slabej ekonomiky. Podobne vyznelo aj vyjadrenie Mexika, ktoré nie je členom tejto nadnárodnej organizácie. Táto krajina totiž od 1. apríla plánuje zvýšiť export ropy na svetové trhy o 150 tis. barelov denne. Medvedí trend
Pod týmto vplyvom sa počas prelomovej obchodnej seansy tohto týždňa na NYMEX-e rozhostila medvedia nálada, ktorá pripravila májový kontrakt čierneho zlata o 64 centov na 26,45 USD za barel. Za posledné 3 dni tak prišiel o takmer 5 %. V stredu sa nedarilo ani rovnako datovanej londýnskej rope Brent. Tá prepadla o 1,11 dolára na 24,4 USD/b. Klesajúcemu trendu sa neubránili ani ropné deriváty. Aprílový benzín prišiel o 3,88 centa na 91,3 USc za galón. Vykurovací olej s dodávkou v štvrtom mesiaci tohto roku finišoval bez 1,65 centa na 72,51 USc/g. Zdesenie zavládlo na prelome tohto týždňa aj na COMEX-e. V centre pozornosti dominovalo zlato, ktoré za výraznej „pomoci“ špekulácií o predaji francúzskeho žltého kovu razantne strácalo pozície. Obchodníci teda vôbec nebrali do úvahy utorňajšie vyjadrenie francúzskej centrálnej banky, ktorá sa snažila tieto špekulácie dementovať. „Investičné fondy, ktoré sa neskôr výpredajmi prihlásili o slovo, dokonali dielo skazy,“ priblížil stredajšie obchodovanie James Steel zo spoločnosti Refco Inc. Aprílové zlato stratilo 3,5 dolára na 278,7 USD za troyskú uncu, čo predstavuje najnižšiu hodnotu za posledných 6 mesiacov. Prepadu sa však nevyhli ani ostatné drahé kovy. Aktívne májové striebro po prvý raz od 28. mája 1999 sa prepadlo cez psychologickú 5-dolárovú hranicu. Celkovo sa oslabilo o 2,4 % na 4,98 USD/oz. Júnové paládium prišlo o 5,55 dolára na 610 USD/oz. Aprílová platina sa pokĺzla o 4,6 doláru na 474,7 USD/oz. Pod 800 USD
Ďalšou newyorskou komoditou, ktorá v stredu finišovala v červených číslach, bolo kakao. Obchodovanie sa totiž odvíjalo pod taktovkou špekulatívneho uzatvárania krátkych pozícií. V kombinácií s nedostatočným nákupným záujmom však investori v žiadnom prípade nemohli očakávať rast cien kontraktov tejto komodity. Karty na trhu poriadne zamiešal aj jeden z najväčších svetových exportérov kakaových bôbov - Pobrežie Slonoviny, kde sú farmári rozhodnutí vstúpiť do štrajku na podporu svetových cien kakaa. Ani táto správa však nezabránila májovému hnedému zlatu v prepade cez 800-dolárovú hranicu. Celkovo prišlo o 19 dolárov na 796 USD za tonu. Vyššiu stratu vykázal jeho júlový kontrakt, ktorý sa pokĺzol o 20 dolárov na 826 USD/t. (REUTERS/nm)

počasie

Na našom území očakávame relatívne pozitívny vplyv počasia na pacientov so srdcovo-cievnym postihnutím. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Je sklon k depresívnym stavom a k zvýšeniu krvného tlaku. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení. n Zajtra predpokladáme ústup väčšiny zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, iba mierne podráždenie vplyvom počasia, ktoré má skôr pozitívny vplyv na organizmus. Zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia môžu reagovať náchylnosťou k migrénam. Večer a v noci možnosť zvýšenia nepriaznivých vplyvov počasia. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami, najmä na severe prehánky alebo občasný dážď, od výšky 600 m sneženie, na niektorých miestach prechodne polooblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na Orave, Liptove a na Spiši okolo 4 st. Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 m na poludnie -3 st. Celzia. Juhozápadný až západný vietor 2 až 5, na západe postupne okolo 7 m/s. n V sobotu bude premenlivá, časom veľká, na juhu časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky, vo vysokých horských polohách sneženie. V nedeľu polooblačno až oblačno, ojedinelé prehánky. Najnižšia nočná teplota 4 až 0 st. Celzia. Najvyššia denná teplota 5 až 9, na juhu okolo 11 st., v nedeľu 11 až 15, na severe okolo 9 st. Celzia. n Slnko vyjde zajtra o 6.31 a zapadne o 19.21h.

Amsterdamprehánky8
Atényslnečno20
Belehradpolooblačno18
Berlínoblačno9
Bratislavaprehánky11
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno15
Bukurešťslnečno17
Frankfurtoblačno10
Helsinkipolooblačno5
Istanbuloblačno17
Kodaňoblačno9
Kyjevdážď7
Lisabonpolooblačno15
Londýnpolooblačno9
Madridpolooblačno13
Moskvaoblačno3
Osloprehánky7
Parížoblačno9
Prahadážď9
Rímoblačno18
Sofiaoblačno17
Štokholmpolooblačno8
Varšavadážď7
Viedeňprehánky11
Záhreboblačno12
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.