Hospodársky denník
USD43,463 Sk
EUR41,568 Sk
CHF26,096 Sk
CZK1,166 Sk
  Piatok  31.Marca 2000

Jospinove rošády


Blížiace sa voľby v pozadí vládnych zmien
Paríž (TASR) - Po necelých troch rokoch od nástupu k moci sa v pondelok zmenila zostava ľavicovej vlády vo Francúzsku. Niektoré rošády na postoch kľúčových ministerstiev, ku ktorým sa uchýlil premiér Lionel Jospin, majú širší význam. Uskutočnená obmena sa nesie v znamení blížiacich sa komunálnych volieb v roku 2001, ako aj blížiacich sa parlamentných, ale najmä prezidentských volieb v roku 2002. Hlavnou témou vo francúzskej spoločnosti v posledných mesiacoch bolo zníženie týždenného pracovného času z 39 na 35 hodín. Po tom, ako sa pomocou zákona podarilo normu zaviesť do praxe v súkromných podnikoch, štátny sektor, resp. štátni úradníci a ich odbory nedospeli ku konkrétnej dohode. Štátni úradníci sú v poslednom čase tradičnými ľavicovými voličmi. Emile Zuccarelli, minister, ktorý má túto agendu na starosti, teda zlyhal a bol odvolaný.

Druhými tradične ľavicovými voličmi sú učitelia. Ďalším na zozname je Jospinov osobný priateľ a bývalý minister národného vzdelania Claude Allegre, ktorý sa pokúšal presadiť reformu školského systému. Avšak on sám nebol nikdy veľmi populárny a pripravovanú reformu navyše nedostatočne konzultoval s odbornou verejnosťou, čo spôsobilo neutíchajúce štrajky a manifestácie. Jospin sa ho rozhodol odvolať. Po demisii bývalého ministra financií a hospodárstva Dominique Strauss-Kahna nastúpil na toto ministerstvo úradník bez veľkého politického vplyvu Christian Sautter. Jeho príprava reformy vyberania daní sa stretla s odporom zamestnancov daňovej správy, a tak bolo pre Jospina logické odvolať pri rekonštrukcii vlády aj tohto človeka. K trom odvolaným mužom sa pridala aj ministerka kultúry Catherine Trautmannová.

Jospinovu pozíciu oslabovali aj rozpory vo vnútri jeho Socialistickej strany. Preto sa podľa analytikov rozhodol obohatiť svoju vládu svojimi oponentmi z vlastných radov. Prvou „ťažkou váhou“ v novom kabinete je bývalý francúzsky premiér Laurent Fabius, úhlavný vnútrostranícky oponent Lionela Jospina a doteraz predseda Národného zhromaždenia. Jeho nominácia na post ministra financií a hospodárstva je veľkým prekvapením, keďže sa jeho ekonomické predstavy značne líšia od Jospinových. Sú liberálnejšie. Fabius sa hierarchicky dostal na pozíciu číslo dva vo vláde, čím posunul na tretie miesto ministerku práce a solidarity Martine Aubryovú, predstaviteľku klasickej ľavice. Jospin si účasťou vo vláde hlavného lídra opozičnej frakcie vo vnútri strany zaručil určitú poslušnosť tohto Mitterrandovho nasledovníka.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.