Hospodársky denník
USD43,463 Sk
EUR41,568 Sk
CHF26,096 Sk
CZK1,166 Sk
  Piatok  31.Marca 2000

Ostrý tón medzi Poľskom a EÚ


Rozšírenie bez Varšavy je prakticky nemožné
Viedeň (TASR) - Tón rozširovania EÚ smerom na východ sa stáva „drsnejším“, konštatuje vo včerajšom vydaní rakúsky denník Die Presse. V centre rastúceho napätia pritom stojí Poľsko, najväčšia kandidátska krajina, ktorá vyvoláva znepokojenie tak v samej únii, ako aj v radoch svojich spolukandidátov - favoritov: Maďarska, Česka, Slovinska, Estónska a Cypru. Tieto štáty sa totiž obávajú, že tvrdý štýl Poľska na rokovaniach by mohol členské krajiny únie negatívne naladiť aj voči iným kandidátom. Najnovšie nezrovnalosti medzi úniou a Poľskom sa začali vyhlásením predsedu EK Romana Prodiho v britskom denníku Financial Times. Podľa jeho názoru EÚ nebude zmenu vlády v Rakúsku považovať za podnet, aby bola na integračných rokovaniach mimoriadne veľkorysá - naopak, únia určí tvrdé kritériá. Poľský prezident Aleksander Kwašniewski následne členským štátom únie vytkol, že trpia rozširujúcim sa "„vírusom egoizmu“. Dvojitý meter?
Poľsko sa však sťažuje aj na skutočnosť, že v integračných rozhovoroch s ním zaobchádzajú inak ako s ostatnými. Analýza návrhov poľských zákonov je vždy mimoriadne dôkladná a intenzívna - podľa poľského veľvyslanca pri únii Jana Truszczynského to však môže súvisieť s tým, že Poľsko je celkovo osobitým prípadom: je najväčším kandidátom, má najväčší trh s najväčším potenciálom rastu. Poľsko má však aj najväčšie problémy, uzatvára rakúsky denník. Na prvom mieste je tu jeho poľnohospodárstvo a na druhom životné prostredie. Okrem toho Poliaci tušia, že v októbri tohto roka nemôžu očakávať dobré „vysvedčenie“ o svojich pokrokoch. Mimoriadne starosti Poliakom však spôsobuje aj čoraz zreteľnejšie prikláňanie sa únie k zdržiavaniu rokovaní. Pätnásť členských krajín sa napríklad podľa komisára pre rozširovanie Güntera Verheugena až v roku 2001 dohodne na spoločných pozíciách k agrárnej kapitole - rokovania sa však majú začať už v najbližších mesiacoch. Aj skutočnosť, že od 15. februára sa začali rokovania s ďalšími krajinami, spomaľuje podľa mienky Varšavy poľské pokroky. Ostatné kandidátske krajiny sledujú toto vyčíňanie so zmiešanými pocitmi. „Poliaci sa topia, preto hlasno kričia,“ vyhlásil napríklad nemenovaný pozorovateľ únie v Českej republike. Predovšetkým Maďarsko, zrejme najlepšie pripravený kandidát, má obavy, že Poliaci by sa mohli stať kameňom, ťahajúcim ostatných ku dnu. Jedno je totiž isté: prvá vlna rozširovania bez Poľska je z politických dôvodov prakticky nemožná, uzatvárajú rakúske noviny. Kalkulácia
Neskoré prijatie Poľska do EÚ môže ročne pripraviť súčasné členské krajiny o hospodársky rast vo výške až jedného percenta HDP. Podľa denníka Financial Times to v Bruseli uviedol poľský veľvyslanec pri EÚ Jan Truszczynski. Okrem poškodenia ekonomík európskej pätnástky môže odkladanie vstupu Poľska do EÚ až za Varšavou stanovený cieľový termín v roku 2003 stáť jednopercentný hospodársky rast aj poľskú ekonomiku a navyše môže medzi občanmi krajiny spôsobiť sklamanie. Výroky poľského veľvyslanca sú reakciou na čoraz častejšie názory bruselských expertov, že EÚ by mohla počkať s rozšírením a prvé krajiny prizvať najskôr v rokoch 2005 alebo 2006.
Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.