Hospodársky denník
USD43,463 Sk
EUR41,568 Sk
CHF26,096 Sk
CZK1,166 Sk
  Piatok  31.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Investície do regiónu SVE

Kapitálový vstup sa zvýšil o 1 miliardu USD

Príval rakúskych priamych zahraničných investícií do krajín strednej východnej Európy (KSVE) sa v roku 1999 zvýšil o jednu miliardu na 25 miliárd USD. Napriek tomu podiel východných štátov na svetových priamych investíciách klesol približne na 2 percentá, lebo v dôsledku veľkého počtu firemných fúzií v rozvojových krajinách zaznamenali globálne investície veľký boom. Uviedla to júnová analýza priamych investícií viedenského Inštitútu pre medzinárodné hospodárske porovnávanie (WIIW) a rakúskeho Inštitútu pre hospodársky výskum (WIFO).

Investície Rakúska do východoeurópskych krajín sa v roku 1999 vyšplhali na 1,1 miliardy USD. Na šilingovej báze to bola približne rovnaká suma ako v roku 1998, v dolároch to bolo o 4 percent menej. Do krajín východnej Európy putovalo asi 40 % všetkých priamych zahraničných investícií Rakúska. V roku 2000 sa očakáva ďalší rast investičných výdavkov, smerujúcich do tohto regiónu. Vlani sa Rakúsko podieľalo 4,3-percentným podielom na všetkých investíciách vo východnej Európe. Tento podiel bol však o niečo nižší ako v roku 1998, keď dosiahol 4,7 % a takisto sa znížil aj oproti roku 1997.

Rakúsky podiel na trhu východnej Európy klesol z 9,2 % v roku 1997, na 7,4 v roku 1998 a len na 5,1 % v roku 1999, čo bol druhý najnižší podiel od pádu železnej opony v roku 1989. Trhová pozícia Rakúska sa v tomto regióne zhoršila takmer vo všetkých krajinách. Z priamych investícií do 26 krajín regiónu celé dve tretiny prostriedkov skončili v piatich z nich: v Maďarsku, ČR, na Slovensku, v Poľsku a Slovinsku. Avšak viac kapitálu, než rok predtým, prišlo vlani aj do Ruska, Bulharska a Chorvátska.

Podľa správ rakúskych ekonomických ústavov WIIW a WIFO od začiatku transformácie západné firmy investovali v KSVE 124 miliárd USD (1,785 bilióna šilingov). Z analýzy týchto inštitútov vyplýva, že veľké krajiny investujú hlavne vo veľkých štátoch a malé v malých, najmä susedných. Rakúske investície v krajinách strednej a východnej Európy dosahujú 40 percent z celkových rakúskych zahraničných investícií.

Stav rakúskych investícií sa však vlani zhoršil takmer vo všetkých krajinách strednej a východnej Európy. V Maďarsku klesol podiel na trhu z 11,6 % v roku 1997, na 2,6 % v roku 1999. V ČR klesol zo 14,3 na 5,0 %, v Poľsku z 5,6 % na 3,1 %. Okrem toho priepasť medzi bývalými východoeurópskymi cieľovými krajinami a zvyškom sa výrazne zväčšila: 56 % zahraničných priamych investícií v KSVE smerovalo do Poľska (6,5 mld. USD) a ČR (5,1 mld. USD), kde zaznamenali silnejší nárast investícií. V Chorvátsku, Bulharsku a Rusku bol rast prílevu priamych investícií nižší. Všetky ostatné krajiny sa museli zmieriť s väčším alebo menším poklesom oproti roku 1998. Ak však Rakúšania v roku 1990 v tejto oblasti investovali len 500 miliónov USD, do konca minulého roka táto suma badateľne vzrástla - na 5,8 miliardy USD (79,6 miliardy šilingov). A experti očakávajú tento rok ich ďalší rast.

(jnk)

počasie

Na našom území očakávame relatívne pozitívny vplyv počasia na pacientov so srdcovo-cievnym postihnutím. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Je sklon k depresívnym stavom a k zvýšeniu krvného tlaku. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení. n Zajtra predpokladáme ústup väčšiny zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, iba mierne podráždenie vplyvom počasia, ktoré má skôr pozitívny vplyv na organizmus. Zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia môžu reagovať náchylnosťou k migrénam. Večer a v noci možnosť zvýšenia nepriaznivých vplyvov počasia. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami, najmä na severe prehánky alebo občasný dážď, od výšky 600 m sneženie, na niektorých miestach prechodne polooblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na Orave, Liptove a na Spiši okolo 4 st. Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 m na poludnie -3 st. Celzia. Juhozápadný až západný vietor 2 až 5, na západe postupne okolo 7 m/s. n V sobotu bude premenlivá, časom veľká, na juhu časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky, vo vysokých horských polohách sneženie. V nedeľu polooblačno až oblačno, ojedinelé prehánky. Najnižšia nočná teplota 4 až 0 st. Celzia. Najvyššia denná teplota 5 až 9, na juhu okolo 11 st., v nedeľu 11 až 15, na severe okolo 9 st. Celzia. n Slnko vyjde zajtra o 6.31 a zapadne o 19.21h.

Amsterdamprehánky8
Atényslnečno20
Belehradpolooblačno18
Berlínoblačno9
Bratislavaprehánky11
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno15
Bukurešťslnečno17
Frankfurtoblačno10
Helsinkipolooblačno5
Istanbuloblačno17
Kodaňoblačno9
Kyjevdážď7
Lisabonpolooblačno15
Londýnpolooblačno9
Madridpolooblačno13
Moskvaoblačno3
Osloprehánky7
Parížoblačno9
Prahadážď9
Rímoblačno18
Sofiaoblačno17
Štokholmpolooblačno8
Varšavadážď7
Viedeňprehánky11
Záhreboblačno12
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.