Hospodársky denník
USD43,463 Sk
EUR41,568 Sk
CHF26,096 Sk
CZK1,166 Sk
  Piatok  31.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Clá, dovozný a vývozný režim

Dovozný a vývozný režim Spojených štátov amerických je závislý od kvality a rozsahu obchodných vzťahov s príslušnou krajinou a jej príslušnosťou k medzinárodných ekonomickým a obchodným organizáciám. USA poskytujú členským krajinám WTO automaticky doložku najvyšších výhod. Tieto vzťahy sú v súčasnosti označované ako trvalé normálne obchodné vzťahy. To je aj prípad SR.

Colný režim USA sa riadi zákonom (Tariff Act) z roku 1930, ktorý stanovuje pravidlá vypočítavania dovozných ciel. Clá sa vypočítavajú z cien tovaru, nákladov na balenie, honorárov, provízií a príjmov z ďalšieho predaja. Preprava, montáž a technická pomoc sa do výpočtu nezahŕňa. Priemerná colná sadzba je v súčasnosti asi 4,5 %, avšak každoročne je znižovaná v súlade so záväzkami USA vo WTO. Harmonizovaný colný sadzobník USA je dostupný na internetovej stránke Komisie Spojených štátov pre medzinárodný obchod (United States International Trade Commission na: http://dataweb.usitc.gov/SCRIPTS/tariff/toc.html

Americkým colným orgánom musia byť predložené nasledujúce doklady do piatich dní po prekročení hraníc USA:

1. Obchodná faktúra vývozcu, ktorá obsahuje:

- prístav, cez ktorý tovar prichádza do Spojených štátov,

- podrobný opis tovaru (názov každého druhu dovážaného tovaru, označenie jednotlivých časti zásielok, množstvo a hmotnosť, cena, spôsob platenia),

- náklady spojené so zásielkou – obal, poistenie, dopravné, provízie a zľavy,

- krajinu pôvodu tovaru, miesto určenia, mena kupujúcich, predávajúcich a dopravcov;

- faktúra musí byť v anglickom jazyku alebo s priloženým anglickým prekladom,

- váhy a miery môžu byť vyjadrené v systéme mier krajiny vývozcu alebo v systéme mier a váh USA.

2. Baliace listy;

3. Letecký nákladný list, konosament alebo iný doklad o vlastníctve tovaru;

4. Vstupný colný manifest (formulár č. 7533);

5. Príp. ďalšie dokumenty požadované podľa druhu tovaru.

Všetky údaje musia byť napísané strojom, nie ručne. Po splnení všetkých požiadaviek prepustí Colná služba tovar na územie USA, dovozca vyplní formulár č. 7501 a zaplatí colné poplatky do 10 pracovných dní od prevzatia tovaru. V praxi si americké dovozné firmy najímajú na prevedenie dovozných colných transakcií tzv. colných agentov (brokerov), ktorí sú špecialisti a majú skúsenosti s vyplňovaním komplikovaných tlačív. Poplatky za využívanie ich služieb sú primerané.

Pozn.: Tovar slovenského pôvodu dovážaný do USA sa musí označiť v jednom z nasledujúcich troch variantov: Slovak Republic, Slovakia, Slovak Rep.

Zóny voľného obchodu (ZVO) v USA: V každom z 50 štátov Únie existuje niekoľko zón voľného obchodu. ZVO sú oblasti na americkej pôde, do ktorých môže byť dodávaný dovážaný alebo americký tovar s cieľom rôznych aktivít, od skladovania až po jeho kompletizovanie alebo výrobu. Vzhľadom na veľký počet ZVO odporúčame navštíviť príslušnú internetovú adresu, na ktorej je ich kompletný zoznam: www.ia.ita.doc.gov/ftzpage

Peter Ľach

Vedúci OBEO Veľvyslanectva SR v USA

počasie

Na našom území očakávame relatívne pozitívny vplyv počasia na pacientov so srdcovo-cievnym postihnutím. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Je sklon k depresívnym stavom a k zvýšeniu krvného tlaku. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení. n Zajtra predpokladáme ústup väčšiny zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, iba mierne podráždenie vplyvom počasia, ktoré má skôr pozitívny vplyv na organizmus. Zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia môžu reagovať náchylnosťou k migrénam. Večer a v noci možnosť zvýšenia nepriaznivých vplyvov počasia. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami, najmä na severe prehánky alebo občasný dážď, od výšky 600 m sneženie, na niektorých miestach prechodne polooblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na Orave, Liptove a na Spiši okolo 4 st. Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 m na poludnie -3 st. Celzia. Juhozápadný až západný vietor 2 až 5, na západe postupne okolo 7 m/s. n V sobotu bude premenlivá, časom veľká, na juhu časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky, vo vysokých horských polohách sneženie. V nedeľu polooblačno až oblačno, ojedinelé prehánky. Najnižšia nočná teplota 4 až 0 st. Celzia. Najvyššia denná teplota 5 až 9, na juhu okolo 11 st., v nedeľu 11 až 15, na severe okolo 9 st. Celzia. n Slnko vyjde zajtra o 6.31 a zapadne o 19.21h.

Amsterdamprehánky8
Atényslnečno20
Belehradpolooblačno18
Berlínoblačno9
Bratislavaprehánky11
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno15
Bukurešťslnečno17
Frankfurtoblačno10
Helsinkipolooblačno5
Istanbuloblačno17
Kodaňoblačno9
Kyjevdážď7
Lisabonpolooblačno15
Londýnpolooblačno9
Madridpolooblačno13
Moskvaoblačno3
Osloprehánky7
Parížoblačno9
Prahadážď9
Rímoblačno18
Sofiaoblačno17
Štokholmpolooblačno8
Varšavadážď7
Viedeňprehánky11
Záhreboblačno12
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.