Hospodársky denník
USD43,304 Sk
EUR41,791 Sk
CHF26,01 Sk
CZK1,173 Sk
  Pondelok  6.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Slovensko pred bránami OECD


Komentuje Zdena Rabayová
Predstavitelia ministerstva hospodárstva informovali, že Slovensko obhájilo svoje pozície pred obchodným výborom OECD. Je to úspech, lebo práve obchodný výbor patril v minulosti k tým, ktoré nás neodporučili prijať do tejto organizácie, ktorá združuje najvyspelejšie krajiny sveta. Na osvieženie pamäti dodajme, že výhrady zaznievali najmä pokiaľ ide o transparentnosť privatizácie, vytvorenie podmienok na vstup zahraničného kapitálu a podobne. V súčasnosti sme sa v otázke vytvárania rovnoprávnych podmienok pre investorov spoza hraníc nielen „polepšili“, ale zašli sme až k druhému mantinelu. Hoci sú dnes podmienky pre zahraničných investorov oveľa výhodnejšie ako pre domácich podnikateľov, zatiaľ sa s očakávaným ohlasom nestretajú. Potvrdzuje sa tak len to, čo už roky tvrdia domáci podnikatelia, že oveľa dôležitejšia na podnikanie je stabilita a vytvorenie štandardného prostredia. Preto nečudo, že tentoraz členov obchodného výboru zaujímal nielen postup ďalšej privatizácie, ale najmä nezamestnanosť, ktorej ďalší nárast môže spôsobiť vlnobitie na politickej scéne. Aj keď slovenská delegácia presvedčila, že kroky vlády smerujú k stabilizácii makroekonomiky, predsa len bude treba postupne splniť viacero požiadaviek. Napríklad v liberalizácii obchodu. V najbližších mesiacoch Slovensko čakajú ešte obhajoby vo finančnom výbore a vo výbore pre finančné operácie a pohyb kapitálu OECD. Vzhľadom na skutočnosť, že najväčšie mínusy sme pri obhajobách v predchádzajúcich rokoch „utŕžili“ za neefektívne fungovanie kapitálového trhu, postaviť ho na nohy alebo vytvoriť aspoň účinný recept, ako ho oživiť, bude pre terajšiu vládnu garnitúru - vzhľadom na súčasný stav - veru neľahká úloha. Ak sa majú naplniť očakávania a do konca tohto roka sa Slovensko stane v poradí 30. členom klubu bohatých, nemožno si zakrývať oči pred všetkými aktivitami, ktoré vláda na rôznych úrovniach podniká, aby nevypadla z hry. Optimisti však vedia, že rozhodnutie o prijatí za člena OECD súvisí aj so situáciou v nej samej. Ako? Zo všetkých krajín, ktoré boli v posledných rokoch zaradené do procesu prijímania, zostalo len Slovensko otvorené. Pretože v najbližšom období OECD neplánuje rokovania s ďalšími uchádzačmi začínať, podľa kuloárových informácií z jej kruhov chcú jej predstavitelia aj prijatie SR už konečne uzavrieť. Podobne, ako to bolo v prípade zaradenia SR medzi krajiny, s ktorými sa otvorili rokovania o vstupe do Európskej únie. Už pred helsinským summitom totiž zainteresovaní odborníci tvrdili, že sama komisia zmenila pozíciu prístupu k jednotlivým krajinám. Nielen ona, ale aj jednotlivé štáty začali byť unavené lobingom záujemcov, a tak sa rozhodli postaviť všetkých na jednu štartovaciu čiaru. Keďže „konštelácia hviezd“, čiže vonkajšie faktory sú na prijatie Slovenska do OECD priaznivé, bola by skutočne škoda potknúť sa pred cieľom. Napríklad podľahnúť tlakom určitých skupín v avizovanej privatizácii energetiky.

Počasie

Na juhu Slovenska dnes predpokladáme zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných pacientov s nízkym tlakom krvi. Výraznejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejší môže byť výskyt depresívnych stavov. Na ostatnom území predpokladáme prevládanie všeobecne nepriaznivého vplyvu počasia. Mierne môžu byť zvýšené ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho systému (anginózne bolesti) a dýchacích ciest (astma, chronická bronchitída, nádcha). Častejšie sa vyskytujú tráviace ťažkosti. Nižšia je aj tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie.Zajtra očakávame naďalej pretrvávanie reumatických ťažkostí, bolestí hlavy a sklon k depresii.Dnes bude polooblačno, na severe až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Najvyššia denná teplota -1 až 3 stupne, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 metrov -7 stupňov. Prevažne západný vietor 2 až 5 m/s, na hrebeňoch hôr severozápadný okolo 10 m/s. V utorok bude jasno až polojasno, zrána ojedinele hmla. V stredu od západu veľká oblačnosť a ojedinele občasný dážď. Najnižšia nočná teplota 0 až -5 stupňov, v dolinách okolo -8 stupňov. Najvyššia denná teplota 1 až 6, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.22 a zapadne o 17.44 hod.

Amsterdamoblačno7
Aténypolojasno18
Belehradpolooblačno12
Berlínoblačno6
Bratislavapolooblačno6
Bruseloblačno6
Budapešťpolooblačno6
Bukurešťoblačno13
Frankfurtpolooblačno7
Helsinkiprehánky2
Istanbuloblačno10
Kodaňprehánky6
Kyjevpolooblačno5
Lisabonjasno20
Londýnoblačno11
Madridskoro jasno20
Milánopolojasno15
Moskvaoblačno4
Osloprehánky4
Parížpolojasno10
Prahaoblačno5
Rímpolooblačno16
Sofiaoblačno13
Štokholmprehánky4
Varšavaoblačno5
Viedeňpolooblačno6
Záhrebpolooblačno14
Ženevaoblačno8

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 2. 3. 2000: Bratislava 99,80, Sliač 97,51, Košice 98,41, Poprad 92,83, za 3. 3.: Bratislava 99,75, Sliač 97,75, Košice 98,73, Poprad 92,93, za 4. 3.: Bratislava 99,55, Sliač 97,36, Košice 98,22, Poprad 92,54. .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.