Hospodársky denník
USD43,304 Sk
EUR41,791 Sk
CHF26,01 Sk
CZK1,173 Sk
  Pondelok  6.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Hosť prichádza za športom


Vybavenosť strediska je viac ako samozrejmosťou
Pozdĺž Cesty slobody sa v meste Vysoké Tatry nachádza 12-tisíc lôžok v ubytovacích zariadeniach všetkých typov. Celková ubytovacia kapacita na Slovensku podľa údajov ŠÚ SR dosahuje necelých 100-tisíc lôžok. Na porovnanie v Bratislave sa v roku 1998 evidovalo 7473 lôžok. Teda ubytovacia kapacita vo Vysokých Tatrách predstavuje 12 percent z celkovej ubytovacej kapacity Slovenska. Preto je na mieste otázka, ako vyzerá komplexnosť služieb cestovného ruchu v tomto regióne a možnosť násobenia príjmov z turistiky. Pohľad do územného plánu nedáva veľké šance rozvoju komplexných turistických služieb. Z troch hlavných turistických centier - Lomnica, Smokovce, Štrbské Pleso - stojí na tom práve najvyššie položené, v minulosti tak proklamované stredisko zimných športov, Štrbské Pleso najhoršie. Nie preto, že sa nachádza na jednej strane rožku - na Spiši nazývaného kiflik, ale preto, že ďalšia výstavba strediska v dôsledku jeho umiestnenia v Tatranskom národnom parku je nemožná. Vychádzajúc zo zákona č. 17/1992 Zb. o životnom prostredí v znení zákona NR SR č.287/1994 Z. z. o ochrane prírody a krajiny boli niektoré časti parku zaradené do vyšších stupňov ochrany, a práve v tých sa nachádzajú dokonca aj poniektoré ubytovacie zariadenia. Tento stav v žiadnom prípade nemôže dostatočne motivovať podnikanie. Preto sme sa spýtali Jozefa Bendžalu, riaditeľa hotela Patria na Štrbskom Plese, ako on vidí situáciu zo strany podnikateľa, ktorý je zodpovedný nielen za poskytovanie zákazníkmi požadovaného štandardu služieb, ale aj za plnenie ekonomických ukazovateľov vrátane splácania úveru banke. Podľa neho úroveň vybavenosti strediska nerieši ani problém súčasného využitia lôžkovej kapacity. Hotel musí byť využitý celoročne a finančne získať predovšetkým zo zimnej sezóny. Skutočnosť na Štrbskom Plese je však taká, že s povolením je možné postaviť iba ak lavičky s košmi, ktoré aj tak zostanú nevyhodené. Máme čistejšie Tatry ako Poliaci, hovorí Jozef Bendžala, pre plynofikáciu ešte z čias MS-70. To potvrdzuje, že do ochrany prírody treba investovať. Preto v roku 1997 združilo päť podnikateľských subjektov finančné prostriedky na výstavbu novej trafostanice, ktorá umožnila umelé zasneženie lyžiarskych svahov. Mali by nasledovať investície do sedačky, ale do územného plánu nie sú zahrnuté aktivity, ktoré by zvýšili podnikateľom príjem. Umelé zasnežovanie neznamená nič iné ako rozprášenie kvapôčok zmrznutej vody. Štrbské Pleso má tú výhodu, že je veľká pravdepodobnosť, že tento sneh vydrží a stopí sa spolu s inými vodnými zrážkami až po značnom oteplení a voda sa vráti späť do jazera, odkiaľ sa čerpá pre potreby zasnežovania. Umelé zasnežovanie zaručuje lyžovačku v konkrétnom termíne bez ohľadu na dostatok prírodného snehu. Hosť v zime príde do strediska s cieľom zimných športov. Pokiaľ nedostane príležitosť, nevráti sa. A my, hovorí Jozef Bendžala, už pomaly nemáme opakované príchody.

Počasie

Na juhu Slovenska dnes predpokladáme zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných pacientov s nízkym tlakom krvi. Výraznejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejší môže byť výskyt depresívnych stavov. Na ostatnom území predpokladáme prevládanie všeobecne nepriaznivého vplyvu počasia. Mierne môžu byť zvýšené ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho systému (anginózne bolesti) a dýchacích ciest (astma, chronická bronchitída, nádcha). Častejšie sa vyskytujú tráviace ťažkosti. Nižšia je aj tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie.Zajtra očakávame naďalej pretrvávanie reumatických ťažkostí, bolestí hlavy a sklon k depresii.Dnes bude polooblačno, na severe až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Najvyššia denná teplota -1 až 3 stupne, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 metrov -7 stupňov. Prevažne západný vietor 2 až 5 m/s, na hrebeňoch hôr severozápadný okolo 10 m/s. V utorok bude jasno až polojasno, zrána ojedinele hmla. V stredu od západu veľká oblačnosť a ojedinele občasný dážď. Najnižšia nočná teplota 0 až -5 stupňov, v dolinách okolo -8 stupňov. Najvyššia denná teplota 1 až 6, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.22 a zapadne o 17.44 hod.

Amsterdamoblačno7
Aténypolojasno18
Belehradpolooblačno12
Berlínoblačno6
Bratislavapolooblačno6
Bruseloblačno6
Budapešťpolooblačno6
Bukurešťoblačno13
Frankfurtpolooblačno7
Helsinkiprehánky2
Istanbuloblačno10
Kodaňprehánky6
Kyjevpolooblačno5
Lisabonjasno20
Londýnoblačno11
Madridskoro jasno20
Milánopolojasno15
Moskvaoblačno4
Osloprehánky4
Parížpolojasno10
Prahaoblačno5
Rímpolooblačno16
Sofiaoblačno13
Štokholmprehánky4
Varšavaoblačno5
Viedeňpolooblačno6
Záhrebpolooblačno14
Ženevaoblačno8

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 2. 3. 2000: Bratislava 99,80, Sliač 97,51, Košice 98,41, Poprad 92,83, za 3. 3.: Bratislava 99,75, Sliač 97,75, Košice 98,73, Poprad 92,93, za 4. 3.: Bratislava 99,55, Sliač 97,36, Košice 98,22, Poprad 92,54. .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.