Hospodársky denník
USD43,322 Sk
EUR41,515 Sk
CHF25,845 Sk
CZK1,168 Sk
  Štvrtok  9.Marca 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Tvrdý oriešok značky TANAP


Komentuje Zdena Rabayová
Zákon o ochrane prírody, ktorý nadobudol účinnosť od 1. januára 1995, jasne stanovuje, že ochrana a správa národných parkov na Slovensku patrí pod rezort životného prostredia. No po viac ako piatich rokoch sa litera zákona nenaplnila práve v prípade nášho najznámejšieho a najstaršieho - Tatranského národného parku (TANAP). Prečo? Integrovanú ochranu a starostlivosť oň zabezpečovala Správa TANAP-u takmer 50 rokov. Vykonávala lesoochranársku činnosť, aj ochranu prírody a pôsobila pod rezortom zastrešujúcim odvetvie lesného hospodárstva. To znamená pod pôdohospodárstvom. Za obdobie svojej existencie Správa TANAP-u vybudovala viaceré lukratívne objekty a zariadenia, aj vďaka tomu, že každoročne dostávala od štátu značné finančné prostriedky na ochranu prírody. Dokonca často boli príspevky pre Správu TANAP-u väčšie ako na celú ochranu prírody na území SR, čiže ako pre ostatné národné parky a chránené územia. TANAP sa totiž vždy chápal ako symbol prírodných krás Slovenska. Ministerstvo životného prostredia k 1. januáru 1996 zriadilo Správu národných parkov - TANAP aj PIENAP (Pieninského národného parku) , ale k delimitácii majetku na novovytvorenú organizáciu dodnes nedošlo. Ten stále vlastnia Štátne lesy TANAP, ktoré vznikli po vstupe nového zákona o ochrane prírody do platnosti. Hoci pôvodne táto organizácia mala len do vzniku Správy národných parkov (SNP) vykonávať aj odborné úlohy ochrany prírody, dosiaľ na ňu dostáva prostriedky. Vzhľadom na uvedený stav Správa národných parkov doslova živorí. Veď v súčasnosti zamestnáva sedem (!!!) pracovníkov. Tí stíhajú vykonávať len najdôležitejšie úlohy smerom k štátnej správe. Navyše, SNP nevlastní žiadny majetok, ani odborný dokumentačný materiál, ten ostal v užívaní Štátnych lesov TANAP. Pritom tie obhospodarujú iba 54 % územia národných parkov (TANAP-u a PIENAP-u). Zo štátneho rozpočtu na tento rok však získali až 65 mil. Sk, hoci sú určené predovšetkým na ochranu prírody, pracovníci z ministerstva životného prostredia tvrdia, že v skutočnosti sa tieto prostriedky využívajú najmä na podporu hospodárskych aktivít. Dôsledkom nedostatočnej a neodbornej ochrany je nielen katastrofálny úbytok tatranských kamzíkov, ale aj iných chránených rastlín a živočíchov. Napríklad počet kamzíkov klesol z 900 kusov v roku 1991 na 173 a ochranári nevylučujú ich úplné vyhynutie. Keďže pre nedotiahnutú delimitáciu majetku, ako aj toku peňazí do organizácie Štátne lesy TANAP, nemôže Správa národných parkov v praxi napĺňať platný zákon. Na mieste je otázka, či existuje vôbec šanca vycúvať zo slepej uličky. Nedotiahnutie sporu o TANAP považoval za svoj najväčší neúspech už bývalý minister životného prostredia Jozef Zlocha. Terajší minister Ladislav Miklós síce hneď po nástupe do funkcie s optimizmom tvrdil, že uzavretie kauzy patrí k prioritám rezortu, ale dosiaľ sa mu to nepodarilo.

počasie

Dnes predpokladáme na našom území prevládanie nepriaznivých vplyvov počasia. U ľudí citlivých na počasie sa môžu zvýšiť ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy (výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice), jaziev a fantómové bolesti. Zvýšiť sa môžu ťažkosti u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím (anginózne bolesti). Očakávame zhoršený priebeh ochorení dýchacieho systému (zvýšená frekvencia dýchavičnosti, astmatických záchvatov), ako aj pokles telesnej a duševnej výkonnosti a koncentrácie. Zvýšená je náchylnosť k nervozite, predráždenosti, depresii a k celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom. Je sklon k výskytu tráviacich ťažkostí. n Zajtra očakávame čiastočný ústup uvedených zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí. Pretrvávať môžu reumatické bolesti, bolesti hlavy a sklon k depresii. (zč)

n Dnes bude zamračené a na mnohých miestach dážď, na západe miestami intenzívnejší. Vo vysokých horských polohách sneženie. Popoludní na východe prechod k premenlivej oblačnosti a prehánkam. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 4 stupňov. Západný až severozápadný vietor 5 až 9, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. n V piatok bude od západu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. V sobotu bude premenlivá oblačnosť a miestami prehánky, v stredných horských polohách snehové. Najnižšia nočná teplota 5 až 1 stupeň. Najvyššia denná teplota 7 až 11, v sobotu na severe okolo 5 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.16 a zapadne o 17.49 hod.

Amsterdam dážď11
Atényjasno15
Belehraddážď13
Berlíndážď10
Bratislavadážď12
Bruseldážď10
Budapešťprehánky13
Bukurešťoblačno12
Frankfurtdážď10
Helsinkisnehové prehánky0
Istanbuloblačno13
Kodaňoblačno6
Kyjevdážď6
Lisabonoblačno23
Londýnzamračené15
Madridpolojasno21
Moskvadážď1
Oslo polojasno3
Parížpolooblačno15
Prahadážď10
Rímpolooblačno16
Sofiaoblačno10
Štokholmpolooblačno2
Varšavaprehánky8
Viedeňzamračené12
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.