Hospodársky denník
USD43,136 Sk
EUR41,523 Sk
CHF26,372 Sk
CZK1,143 Sk
  Streda  12.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Lepšie je byť úspešný a zdravý, ako...


V počte práceneschopných sú ochorenia pohybového aparátu na druhom mieste Bolesti chrbta možno v súčasnosti označiť ako jedno z najrozšírenejších ochorení slovenskej populácie. Technické výdobytky, ktoré „moderný“ človek na každom kroku využíva na zľahčenie a zrýchlenie aj tak väčšinou sedavého spôsobu života, si už vyberajú svoju daň. Z tohto hľadiska patria manažéri a väčšina ľudí zamestnaných v administratíve k najpostihnutejším skupinám. O tom, ako sa dá bolestiam chrbta predísť, prípadne o tom, ako ich možno liečiť, sme sa porozprávali s MUDr. Vierou Agnerovou, odbornou lekárkou pre myoskeletárnu medicínu z bratislavského Centra liečby chrbtice BIOTHERM. Dá sa aspoň približne povedať, aké percento obyvateľov Slovenska postihujú v súčasnosti bolesti chrbta? - Štatistické údaje, ktorými by mali byť podchytení všetci pacienti trpiaci bolesťami chrbta, bývajú nevyhnutne neúplné, takže skutočný výskyt je podstatne vyšší, ako sa uvádza. Dôvodom je to, že pacienti bývajú často registrovaní pod iným označením alebo nebývajú registrovaní vôbec. Napriek tomu sú dostupné čísla pozoruhodné. Až 80 percent obyvateľov našej republiky je aspoň raz za život postihnutých bolesťami chrbta, pričom v počte práceneschopných sú ochorenia pohybového aparátu na druhom mieste za ochoreniami dýchacích ciest. Najčastejšie sú postihnuté vekové kategórie medzi 40. a 50. rokom života, o niečo málo viac ženy ako muži. Vie sa, aké finančné prostriedky sa musia vynaložiť na ich liečbu? - Presná suma vyčíslená nebola, avšak na liečbu sa vynakladajú nemalé prostriedky, keď si uvedomíme, aká je cena liekov, hospitalizácie, kúpeľov a často aj operácií. Navyše hlavným príznakom spomínaných ochorení je bolesť znamenajúca utrpenie, ktoré sa ani vyčísliť nedá. Čo je najčastejšou príčinou vzniku bolestí chrbta?
- Bolesť v chrbte a vlastne v celej pohybovej sústave vzniká najčastejšie pri funkčných ochoreniach, pričom primárne zápalové a iné ochorenia sú ako príčina vzniku týchto bolestí až ďaleko za týmito poruchami. Prvým činiteľom vyvolávajúcim bolesť chrbta je zaťaženie pohybového aparátu alebo ešte častejšie chybný pohybový stereotyp. Moderná civilizácia vnucuje väčšine pracujúcich veľmi jednostranný pohyb, a tým aj svalovú nerovnováhu. Väčšinu dňa strávime v sede, čo predstavuje statické preťaženie chrbtice. Na druhej strane máme nedostatok pohybu. Znamená to, že sedíme priveľa a že navyše sedíme nesprávne? - Áno, od školského veku väčšinu dňa presedíme, teda staticky zaťažujeme chrbticu. Základným predpokladom ako zabrániť jednostrannému preťaženiu chrbtice je používať najmenej únavný sed a striedať ho v mikropauzách s úľavovými relaxačnými sedmi, napríklad s jogovými sedmi, so sedom s podoprenou hlavou či preloženou nohou. Toto úsilie musí byť nevyhnutne podporené správnym výberom stoličky, správnou výškou a sklonom pracovnej plochy a usporiadaním pracovného miesta. Môžete priblížiť niektoré pravidlá správneho sedenia?
- Stolička má mať sedadlo v takej výške, aby stehná boli vo vodorovnej polohe a celé chodidlá spočívali na podlahe. Je vhodné, aby stolička mala opierku na ruky. Operadlo má dávať oporu vo výške najväčšieho vyklenutia chrbtice, čo je v hrudnej chrbtici pri vzpriamenom sede. Kto sedí uvoľnene, mal by mať oporu v driekovej oblasti. Ďalšou podmienkou optimalizácie sedu je jeho dynamizácia. Kvôli nej sa začali vyrábať stoličky so špeciálnym pružením, ktoré však sú pre vysokú cenu pre väčšinu ľudí nedostupné. Preto je výhodnejšie na sedenie používať špeciálny nafukovací vankúš, ktorý zmenami tvaru stále núti reagovať chrbticu a drobné autochtónne svaly na zmeny ťažiska. Pri používaní tohto vankúša dochádza k stimulácii starých pohybových vzorcov, čo následne ovplyvňuje pohybové funkcie a svalové dysbalancie. Niektorí ľudia zvyknú na bolesti chrbta reagovať často až prehnanou športovou aktivitou. Sú však z tohto hľadiska vhodné všetky druhy športu? - Túto otázku mi často kladú aj pacienti po skončení liečby. Napriek tomu, že otázka je jasná, musím priznať, že odpoveď nebýva vždy jednoduchá. Jednotlivé druhy športu pôsobia na rôznych ľudí rôzne, navyše niekedy môžu byť aj vyslovene škodlivé. Každý druh športu preto treba analyzovať nielen vzhľadom na konštitúciu pacienta, ale aj na jeho ochorenie. Môžete uviesť aspoň jeden príklad chýb, ktoré sa pri výbere športu robia? - Napríklad plávanie sa považuje za „zdravý“ šport – pri plávaní sa predsa na pohybe zúčastňuje takmer všetko svalstvo, chrbtica je odľahčená a riziko úrazu je malé. Pri bližšej analýze však nemožno prehliadnuť, že ak človek pláva prsia alebo kraul, skracuje sa mu prsný sval, takže väčšina plavcov má guľatý chrbát. Pri plávaní štýlu prsia alebo motýlik sa zväčšuje prehnutie chrbtice v drieku, čo spôsobuje hypermobilitu a bolesti v krížoch. Plavci starších ročníkov obvykle držia hlavu vysoko nad hladinou, čo spôsobuje výrazný záklon hlavy a bolesti v krčnej chrbtici. To neznamená, že plávanie je škodlivé, ale napríklad starším ľuďom odporúčam plávať radšej znak alebo kraul. Je niektorý druh športu vhodný pre prevažnú väčšinu ľudí?
- Ako najlepšiu činnosť počas voľného času odporúčam predovšetkým pravidelnú chôdzu na mäkkej nerovnej pôde a s mäkkými podrážkami. Ide o najprirodzenejší spôsob pohybu. Podobne to isté platí o lyžovaní na bežkách. Nemali by sme však zabudnúť, že najstarším spôsobom pohybu, ktorý ľudstvo sprevádza odpradávna a ktorý mu spôsobuje radosť i relax, je tanec. Pretože pri tanci vydržíme celé hodiny, je veľmi účinný a odporúča sa aj ako prostriedok boja proti obezite. Ako často a ako dlho sa treba hýbať?
- Každý deň minimálne hodinu.
Ako postupovať, keď sú bolesti také silné, že treba vyhľadať lekára? - Predovšetkým treba vyhľadať lekára odborníka v myoskeletálnej medicíne hneď po prvých bolestiach, pretože vtedy je pomoc rýchla a efekt dlhodobý. Horšie je to v tom prípade, ak pacient skúša najprv zvládnuť bolesti sám pomocou rôznych, často zbytočne silných tabletiek a potom vyhľadá praktického lekára, ktorý mu väčšinou bez vyšetrenia predpíše ďalšie lieky. Ak ani tieto nezaberú, pošle ho na elektroliečbu alebo mu dá urobiť röntgen. Pacient sa v lepšom prípade dostane k ortopédovi, od ktorého erudície závisí ďalší postup, často však skončí na dlhodobej práceneschopnosti alebo v nemocnici. Ani toto všetko mu však nedáva záruku, že bude vyšetrený a liečený lekárom s odbornosťou v myoskeletálnej medicíne a že sa odstráni príčina jeho ťažkostí. Ako by liečebný postup mohol vyzerať a čo je vhodné pre mimoriadne zaneprázdnených ľudí? - Napríklad v našom zariadení po kompletnom vyšetrení a vyhodnotení pacientových zdravotných ťažkostí z pohľadu myoskeletálnej medicíny odstránime pomocou mobilizačných a manipulačných techník funkčné poruchy chrbtice a stanovíme terapeutický plán. V ňom je zahrnutá špeciálna fyzioterapia, reflexná masáž, elektroliečba, magnetoterapia, akupunktúra, pohybová terapia a rôzne relaxačné techniky. Dĺžka trvania liečby pritom závisí od ťažkostí pacienta a od jeho možností. Je pomoc pri takomto postupe trvalá?
- Pretože centrum vyhľadávajú najmä podnikatelia, manažéri a pacienti zo zahraničia, musí byť naša pomoc rýchla a s dlhotrvajúcim efektom. Aj preto po odstránení bolestí a chybných pohybových stereotypov a celkovom preladení psychiky venujeme veľkú pozornosť nácviku posturálnej životosprávy: ako správne sedieť, ako vstávať zo sedu a z ľahu, ako zdvíhať bremená, v akej polohe spať, akému športu sa venovať... Pacientom často odporúčam skôr relaxačné techniky ako návštevu posilňovne či iný adrenalínový šport. Teší nás, že nás naši pacienti, ktorí oceňujú zlepšenú kvalitu života po odstránení dlhoročných bolestí chrbta, pravidelne vyhľadávajú pre prevenciu či akúsi „generálnu opravu“. Jana Hyžová

počasie

Postupne predpokladáme vyššiu dráždivosť počasia, ktorá podmieňuje prevládanie - mierne zvýšeného výskytu bolestí hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a dýchacích ťažkostí u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému (napr. dušnosti, prípadne astmatických záchvatov), ako aj slabo zníženej výkonnosti a koncentrácie. Predĺžený môže byť aj reakčný čas, čo môže mať za následok vyššie riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. n Zajtra pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude prevládať veľká, len na niektorých miestach prechodne zmenšená oblačnosť a miestami, najmä na západe, sa vyskytne občasný dážď. Najvyššia denná teplota 12 až 16, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 10 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m napoludnie okolo 4 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade cez deň okolo 8 m/s. n Vo štvrtok prevažne oblačno a miestami prehánky, ojedinele i búrky. V piatok bude prevažne polooblačno a zrážky len ojedinele. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, na severe v piatok pri zmenšenej oblačnosti miestami okolo 2 stupne. Najvyššia denná teplota 12 až 16, v piatok na juhozápade okolo 18 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.07 a zapadne o 19.38 hod.

Amsterdamzamračené8
Aténydážď13
Belehradpolooblačno20
Berlínprehánky11
Bratislavaoblačno14
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno17
Frankfurtdážď8
Helsinkidážď3
Istanbuloblačno20
Kodaňoblačno10
Kyjevoblačno9
Lisabonpolooblačno13
Londýnoblačno8
Madriddážď11
Milánodážď15
Moskvapolojasno2
Oslooblačno7
Parížoblačno10
Prahadážď10
Rímpolooblačno17
Sofiaoblačno15
Štokholmdážď5
Varšavaoblačno14
Viedeňdážď13
Záhrebpolooblačno16
Ženevadážď11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.