Hospodársky denník
USD43,136 Sk
EUR41,523 Sk
CHF26,372 Sk
CZK1,143 Sk
  Streda  12.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Veľký záujem o AmCham

Najaktívnejšia obchodná komora na Slovensku

Ako členovia AmCham sa stanete členom najaktívnejšej obchodnej komory na Slovensku! Dočítate sa to v oficiálnom bulletine Americkej obchodnej komory na Slovensku. Komora vznikla v roku 1993 a oficiálne začala pôsobiť v roku 1994. Ako uviedol Jake Slegers, výkonný riaditeľ Americkej obchodnej komory (známej aj pod skratkou AmCham), v súčasnosti má komora takmer 180 členov, pričom približne 60 % členskej základne tvoria americké firmy, asi 20 % slovenské spoločnosti a zvyšných asi 20 % organizácie a podnikateľské subjekty z iných štátov. „Sme jednou z najväčších obchodných komôr na Slovensku,” uvádza Jake Slegers a dodáva: „Snažíme sa pomáhať ľuďom, ktorí hľadajú kontakty v zahraničí, ale hlavne v USA. Je dôležité umožniť ľuďom a spoločnostiam vzájomne sa stretnúť, spoznať sa a vytvoriť medzi nimi akési imaginárne mosty. Jednou z najdôležitejších aktivít sú formálne, ale aj neformálne stretnutia.”

Zo strany slovenskej verejnosti je o aktivity AmCham veľký záujem. „Naša obchodná komora poskytuje výborné podmienky na vytváranie vzájomných vzťahov medzi spoločnosťami. Tiež je vyhľadávaným miestom, pretože záujemcovia sa tu stretávajú nielen s americkými firmami, ale aj so spoločnosťami z iných krajín. Mnoho ľudí si myslí, že naša komora sa orientuje výlučne na americké firmy, ale nie je to tak. Máme v komore množstvo spoločností aj z iných krajín. Medzi našimi členmi môžete nájsť mnohé známe medzinárodné korporácie, avšak snažíme sa pomôcť aj menším slovenským firmám pri presadzovaní sa na medzinárodných trhoch a pri nadväzovaní kontaktov s veľkými zahraničnými spoločnosťami, ako sú napríklad Citibank, Johnson&Johnson, Coca-Cola, IBM a podobne,” povedal o aktivitách komory J. Slegers.

Americká obchodná komora sa koncentruje na päť hlavných činností, ktoré majú uľahčiť podnikateľský život jej členov:

- vytváranie kontaktov,

- spoločný hlas členských spoločností pri presadzovaní jednotných požiadaviek,

- zdroj informácií,

- databáza členských spoločností,

- Connection (informačný mesačník obchodnej komory).

Veľký záujem je o formálne, ale aj neformálne stretnutia, ako napríklad pracovné raňajky (raz mesačne, zvyčajne v utorok), pracovné kokteily (raz mesačne, posledný štvrtok v mesiaci), pracovné obedy alebo diskusie za okrúhlym stolom (zvyčajne raz mesačne alebo podľa potreby). Takéto stretnutia poskytujú výbornú príležitosť na výmenu poznatkov z obchodnej praxe, ako aj prezentáciu nových firiem a nadväzovanie nových kontaktov. Významným druhom aktivít AmCham je tvorba obchodnej siete a budovanie databázy spoločností. AmCham tiež získava pre svojich členov dôležité informácie z Úradu vlády, ministerstiev a iných štátnych inštitúcií. Tiež poskytuje svojim členom informácie o zahraničných vládnych a obchodných návštevách, o ich cieľoch a zámeroch v Slovenskej republike, ako aj o ich záujmoch týkajúcich sa nových obchodných kontaktov.

„Veľmi dôležitú časť našej činnosti predstavujú poradenské služby predovšetkým zahraničným investorom, ktorí prichádzajú na Slovensko. Na začiatku svojho pôsobenia sa často stretávajú s veľkými ťažkosťami a problémami a my sa im snažíme tieto problémy pomôcť vyriešiť. Netreba zabúdať, že komora hovorí takmer za 180 spoločností. Ak investori majú spoločný problém, ak bojujú s rôznymi ťažkosťami, Americká obchodná komora obhajuje ich záujmy a predkladá návrhy vláde či jednotlivým ministerstvám. Netýka sa to výlučne veľkých podnikov. Snažíme sa obhajovať aj záujmy malých a stredných firiem (napríklad z oblasti potravinárstva či ľudských zdrojov). Sledujeme platnú legislatívu a snažíme sa pred prijatím legislatívnych noriem prezentovať vlastné komentáre a stanoviská tak, aby pripravované zákony reflektovali hlavne záujmy našich členov, ako aj iných spoločností. V prípade nejakého individuálneho problému zorganizuje komora tzv. Task Forces (dočasné komisie), ktoré starostlivo preskúmajú vzniknutý problém, načrtnú hlavné príčiny problému, zadajú konkrétne úlohy pre členov komisie a pripravia odporúčanie na zlepšenie danej situácie.

Na našu otázku, aké sú najväčšie bariéry pre vstup zahraničných investícií na Slovensko, Jake Slegers uviedol: „Najväčšie bariéry vidím v tom, že väčšina potenciálnych investorov ani nevie, že SR vôbec existuje. Vidím to nielen v USA, ale stretol som sa s tým aj v Nemecku, dokonca nedávno v Rakúsku som sa od miestneho podnikateľa dozvedel, že vlastne ani nevie, že Slovensko existuje ako samostatná krajina! Okrem toho počas predchádzajúcej vlády sa tu urobilo množstvo negatívnych krokov, ktoré zabránili dôraznejšiemu prieniku zahraničného kapitálu a poškodená bola tiež medzinárodná reputácia SR v oblasti hospodárskych vzťahov. Jednou z bariér v súčasnosti je aj veľmi malá pozornosť, priam až nedostatok podpory zo strany vlády pre malých a stredných podnikateľov. Pre veľké zahraničné spoločnosti, silných investorov, je podpora štátu na dobrej úrovni. Občas mám však pocit, že sa veľkým spoločnostiam venuje až príliš veľká pozornosť, práve na úkor menších spoločností, ktoré chcú tiež vyvíjať svoje podnikateľské činnosti.

Americká obchodná komora na Slovensku je neziskovou organizáciou. Je závislá výlučne od členských poplatkov. V snahe ochrániť svoju nezávislosť komora nežiada a ani neprijíma subvencie zo strany vlády USA, Slovenskej republiky či vlád iných štátov. Americká obchodná komora bola založená, aby slúžila všetkým svojim členom, veľkým aj tým menším, nezávisle od ich druhu podnikateľskej činnosti.

Iaromír Novák

počasie

Postupne predpokladáme vyššiu dráždivosť počasia, ktorá podmieňuje prevládanie - mierne zvýšeného výskytu bolestí hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a dýchacích ťažkostí u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému (napr. dušnosti, prípadne astmatických záchvatov), ako aj slabo zníženej výkonnosti a koncentrácie. Predĺžený môže byť aj reakčný čas, čo môže mať za následok vyššie riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. n Zajtra pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude prevládať veľká, len na niektorých miestach prechodne zmenšená oblačnosť a miestami, najmä na západe, sa vyskytne občasný dážď. Najvyššia denná teplota 12 až 16, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 10 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m napoludnie okolo 4 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade cez deň okolo 8 m/s. n Vo štvrtok prevažne oblačno a miestami prehánky, ojedinele i búrky. V piatok bude prevažne polooblačno a zrážky len ojedinele. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, na severe v piatok pri zmenšenej oblačnosti miestami okolo 2 stupne. Najvyššia denná teplota 12 až 16, v piatok na juhozápade okolo 18 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.07 a zapadne o 19.38 hod.

Amsterdamzamračené8
Aténydážď13
Belehradpolooblačno20
Berlínprehánky11
Bratislavaoblačno14
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno17
Frankfurtdážď8
Helsinkidážď3
Istanbuloblačno20
Kodaňoblačno10
Kyjevoblačno9
Lisabonpolooblačno13
Londýnoblačno8
Madriddážď11
Milánodážď15
Moskvapolojasno2
Oslooblačno7
Parížoblačno10
Prahadážď10
Rímpolooblačno17
Sofiaoblačno15
Štokholmdážď5
Varšavaoblačno14
Viedeňdážď13
Záhrebpolooblačno16
Ženevadážď11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.