Hospodársky denník
USD43,349 Sk
EUR41,526 Sk
CHF26,344 Sk
CZK1,141 Sk
  Štvrtok  13.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Škola, kde neplatí slovíčko nedá sa...

Do funkcie dekana Chemickotechnologickej fakulty Slovenskej technickej univerzity akademický senát fakulty zvolil prof. Ing. Vladimíra Báleša, DrSc. Publikoval . . .

Banky pre malých?

Rizikový stav živnostnícky
Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej záručnej a rozvojovej banky Ľudovíta Vitáriusa jedným z predpokladov na úspešné podnikanie živnostníka je zvládn. . .

Olej do ohňa v spore o Novoker

Komu patrí najväčší keramický výrobca?
Zdá sa, že na svete je ďalší obchodný spor. Asi to nie je nič nové v dnešnej, často neprehľadnej ekonomicko-vlastníckej situ. . .

SPP privatizovať ako celok

Diverzifikácia zdrojov plynu by zvýšila ceny
„Privatizácia Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) podporí stabilitu v preprave plynu do západnej Európy. Myšlienka ro. . .

ZMOS: Obce a mestá živoria a sú bez peňazí

Na sneme obcí a miest dominuje diskusia o reforme a financiách„Vláda síce reformu schválila, ale súčasne si ponechala priestor na ďalšiu diskusiu o zásadnýc. . .

Uvoľnenie kurzu

Poľská národná banka (PNB) v utorok úplne uvoľnila kurz domácej meny - zlotého. Podľa guvernérky PNB by to malo viesť k určitému uľahčeniu situácie v peňažnej politike, ktorá sa od i. . .

Spomalenie rastu

Rast cien dovozu do USA sa v marci výrazne spomalil z februárových 2 % na 0,3 %, čo predstavuje najnižšiu úroveň za posledných 5 mesiacov. Príčinou je vývoj cien ropných produktov, k. . .

Vypovie dohody

ČR plánuje po svojom vstupe do EÚ vypovedať colnú úniu so Slovenskom, pretože ak ČR vstúpi do EÚ v inom čase ako SR, colný režim medzi týmito krajinami nebude zodpovedať právnemu poria. . .

Konečne v pluse

Bežný účet Nemecka vo februári vykázal prebytok 1,7 mld. DEM, čím prekonal januárový deficit 15,5 mld. Februárové dáta vyznievajú pozitívne aj v porovnaní s rovnakým obdobím minulého . . .

Rusko sľubuje

Podľa oficiálnych zdrojov by hlavným cieľom novej ruskej vlády malo byť zlepšenie podmienok pre prílev zahraničných investícií. Medzinárodné finančné inštitúcie totiž už viackrát vyzv. . .

Vedci a mladí výskumníci

Výstavy Vercajch, Woodtech, Korózia
Na trenčianskom výstavisku TMM sa včera začal v poradí 8. ročník výstavy náradia, nástrojov, výrobnej techniky, zariadení pre malých . . .

Kardinálny problém

Vláda vie, že ľudí bez práce pribudne
Na svojom včerajšom zasadaní sa vláda zhodla, že nepodporuje návrh skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Mikulášovi . . .

Kŕmne obilniny ako pôžička

Prieťahy by mohli poškodiť chovateľov dobytka
Správa Štátnych hmotných rezerv je ochotná pomôcť výrobcom kŕmnych zmesí pri riešení súčasných prechodných nedostatkov k. . .

Drahý tovar?

Postreh E. Bujačkovej
Napriek tomu, že stále tvrdíme, že patríme medzi kultúrne krajiny, musí mať návštevník slovenských miest pocit, že sa ocitol v Dostojevského románe. Chodíme v. . .

K výročiu úspech

Certifikát ISO 9001 v oblasti výskumu a vývoja v textile a textilnej chémii, skúšobníckych, certifikačných a inšpekčných služieb a technicko-ekonomických a poradenských služieb. . .

Pošta skončila so ziskom

Zabezpečenie rozvojových projektov aj cudzími zdrojmi

Slovenská pošta pri výnosoch v objeme 5 mld. Sk vlani vytvorila zisk po zdanení v sume 21,35 mil. Sk. Takmer 9. . .

Pod vodou

Napriek tomu, že hladiny vodných tokov na východe SR klesajú, desiatky pivničných priestorov a dvorov v povodí Latorice a Bodrogu sú pod vodou. Poľnohospodárom a lesníkom voda zaplavila v. . .

Ľudia zomierajú zbytočne

Nová epocha betablokátorov
Vplyv stresu na srdce a cievy dokáže zablokovať liek, ktorý patrí do skupiny betablokátorov. Napriek tomu, že súčasnosť označujú odborníci za . . .

Je záujem

Slovenská pošta, š. p., začala včera v spolupráci s Poštovou bankou, a. s., vykupovať dlhopisy FNM SR. Cena sa bude meniť každý týždeň a dnes je určená na 8000 Sk. Ak chce predávajúci do. . .

O dôchodkoch

Zvýšenie dôchodkov o viac ako 19 %, ktoré navrhuje MPSVR SR, by malo podľa B. Schmögnerovej „vážne dosahy“ na schodok verejných financií, preto je potrebné ďalej hľadať riešenie. Zdôr. . .

Strany a hnutia

SMK - Pre Stranu maďarskej koalície bude nepriechodné, ak rozdelenie okresov medzi súčasným Trenčianskym a Nitrianskym krajom zostane nezmenené, pretože Žitný ostrov ako organický c. . .

Červený kohút

Za prvé tri mesiace bolo v SR 1978 požiarov, pri nich 17 osôb zahynulo, 22 sa zranilo, škody na majetku sú 85,4 mil. Sk. Pritom požiarnici včasným a účinným zásahom zachránili hodnot. . .

VSŽ predáva

Predstavenstvo VSŽ, a. s., rozhodlo o predaji spoločnosti VSŽ Keramika, ktorá má viac ako 1100 zamestnancov a zaoberá sa výrobou žiaruvzdorných materiálov a stavív, belgickej firme CARM. . .

Výber šéfa SE

Personálna agentúra Amrop Jenewein & Partners bude realizovať výber a vyhľadávanie kandidátov na post generálneho riaditeľa a zároveň predsedu predstavenstva a. s. Slovenské elektrárn. . .

Zisk klesá

Banské stavby, a. s., Prievidza skončili hospodárenie v roku 1999 so ziskom pred zdanením takmer 24 mil. Sk, o tretinu menej ako v roku 1998. Pritom výkony predstavovali 535 mil. Sk, z t. . .

Zatiaľ strata

Projektantská inžinierska s. r. o. Gas & Oil Poprad dosiahla za rok 1999 pri obrate 70 mil. Sk predbežnú stratu vo výške asi 2 mil. Sk. Firma spláca mesačne za pôžičky 700- až 900-tis. . .

Ospravedlnenie

Vydavateľ Hospodárskeho denníka spoločnosť Theben, a. s., sa ospravedlňuje spoločnosti UPC Slovensko, s. r. o., prevádzkovateľovi káblovej siete SKT za uverejnenie nepravdivých infor. . .

Boom družstevného obchodu

Cieľom je získať 17-percentný podiel na trhu
Nákupná a marketingová spoločnosť COOP CENTRUM, a. s., pôsobí na slovenskom trhu od roku 1998. Jej vznik bol prirodzeným . . .

Trh pre hazardérov

Komentuje Ivan Sedlár
Náš umŕtvený kapitálový trh vyvolal aj úvahy, čo s dvoma jeho organizátormi, BCPB a RM-Systémom. A kladú sa aj otázky, či by jeden z nich, RM-S, nemal. . .

Dlžoby sa zvyšujú

Komentuje Rudolfa Vallová
Prvý, kto musí v oblasti turistiky „vyrobiť“ do zásoby, je hotelier. Cestovná kancelária ako obchodník síce „investuje“ do propagácie, reklamy a inýc. . .

Vláda brzdou „malosektora“

Komentuje Vladimír Turanský
Malí a strední podnikatelia majú pri súčasných, pre nich enormne ťažkých podmienkach napodiv ešte stále zakódovanú poctivosť a štát má s . . .

Výbor NEF - Hospodársky klub

zvolal na 3. mája 2000 na 17.00 hod. do restaurantu Forum bratislavského hotela Forum *III. valné zhromaždenie.
Hosťom klubovej komunity bude s témou Rusko dnes a . . .

Mierne optimistický Essel

Hydraulická ruka zo Slovenskej Ľupče
Na brnianskom výstavisku sme na voľnej ploche, v blízkosti pavilónu Z našli etablovaného slovenského výrobcu, akciovú spoločnosť E. . .

Tvrdá živnosť so šijacím strojom

Načo a pre koho sú dobré nekvalifikované rozhodnutia?
Anna Pilátová z Pobedíma v okrese Nové Mesto nad Váhom bola jednou z tisícok, ktoré po rozpade štátnych po. . .

Separovaný zber nezaberá

Poprad dbá o svoj imidž brány Vysokých Tatier
Spoločnosť Tespo Poprad podniká v oblasti odpadov a vykonáva verejnoprospešné služby pre mesto, ručné a strojové čistenie . . .

Drobničky

l Úctyhodného jubilea - 25 rokov existencie a tvorby - sa v máji dožije bratislavské Tanečné divadlo Bralen. l Banskoštiavnické múzy je názov výstavy z diel miestnych umelcov a ich hos. . .

Múzeum otvorilo „tajný kabinet“

Neapolské múzeum sprístupnilo návštevníkom kabinet obsahujúci zbierku erotických predmetov pochádzajúcich z oblasti antických Pompejí. Expozícia potvrdzuje, že v Kam. . .

Čitatelia oceňovali autorov

Kniha roka je čitateľská súťaž Knižnej revue. Za minulý rok sa ňou stala publikácia Osud tak chcel, ktorej autorom je J. Leikert a M. Macková. Ide o knihu o jednom z . . .

Internet a kultúra

V súčasnosti často hovoríme o internetovej kultúre. Vyplýva to z faktu, že internet používa čoraz väčšia skupina obyvateľstva a v mnohých prípadoch sa stáva nenahraditeľn. . .

Majster koláží

Do konca apríla sa môžu návštevníci Domu kultúry v Pezinku (na snímke) pokochať na majstrovských obrázkoch kolážistu Ernesta Svrčeka. V tejto komornej expozícii 44 koláží dominuje šp. . .

Hudobné nahrávky moderne

Sony Music Entertainment (SME) plánuje predávať hudobné nahrávky cez internet a uvádza, že spotrebitelia budú schopní prostredníctvom stránok Alliance Entertainment, . . .

Projekt 100 priťahuje...

Asociácia slovenských filmových klubov a Slovenský filmový ústav, Asociace českých filmových klubů a Národní filmový archiv Praha organizujú v mesiacoch apríl - máj už ši. . .

Srdce hudbou poznačené

Vydavateľstvo IKAR siahlo opäť po bestselleri - na pulty predajní kníh sa dostal už štvrtý román anglickej autorky, novinárky píšucej pre Sunday Times, teda ženy, ktorá je ta. . .

Zberatelia bábik

Zberateľské objekty sú mnohoraké. Zberateľské zaujatie a vášne neraz v histórii viedli až k vraždám. Jedným z najrozšírenejších a najznámejších zberateľských odborov je filatelia. . . .

Dary, cestovné náhrady

Podľa § 15 ods. 8 zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov som si chcel za minulý rok uplatniť nárok na odpis na dani za darovanie krvi, plazmy a doštičiek. Žiadna transfúz. . .

SRo - Slovensko 1 - 13. 4. 2000

0.05 Nočná pyramída
5.05 Dobré ráno
8.30 Pozvete nás ďalej? Rodinný magazín
9.30 Ľudové nástroje a ich výrobcovia
10.00 Minižurnál
10.30 Vyzbro. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 11. 4. 2000: Bratislava 98,49, S. . .

Meniny

dnes Aleš
v piatok Justína
dnes Aleš
v piatok Vincenc . . .

Štvrtok 13. apríla

STV 1
*18.40*Grace to zvládne. Seriál USA
*19.05*Slovenské unikáty
*19.15*Keno 10
*19.30*Noviny STV
*20.00*Čie. . .

počasie

Zvýšená intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť u meteosenzitívnych osôb s poruchami krvného obehu zvýšenie zdravotných ťažkostí. Reakčný čas je predĺžený - znížená je schopnosť rýchlych a správnych reakcií. Zvyšuje sa frekvencia astmatických záchvatov. Na severozápadnom Slovensku sa mierne zvyšujú ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho, pohybového, prípadne zažívacieho systému. Zvýšená je bolestivosť jaziev a starších poranení. Mierne sa môže znížiť telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia. Častejšie sa vyskytuje aj pocit nervozity, podráždenosti, únavy a depresie. n Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Na severozápadnom Slovensku možnosť ústupu zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového, srdcovo-cievneho a zažívacieho systému. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť a miestami občasný dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na krajnom severe okolo 11 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m napoludnie okolo 5 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade cez deň okolo 8 m/s. n V piatok a sobotu bude prevažne polojasno, popoludní až oblačno a ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v horských dolinách miestami okolo 2 stupňov. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhu aj vyššie. n Slnko vyjde zajtra o 6.05 a zapadne o 19.40 hod.

Amsterdamobčasný dážď9
Atényjasno17
Belehradpolojasno20
Berlínpolojasno10
Bratislavaoblačno15
Bruselobčasný dážď9
Budapešťveľká oblačnosť17
Frankfurtoblačno13
Helsinkidážď5
Istanbuldážď13
Kodaňdážď9
Kyjevoblačno12
Lisabonveľká oblačnosť15
Londýnobčasný dážď9
Madridobčasný dážď11
Milánodážď16
Moskvapolooblačno11
Oslodážď5
Paríždážď13
Prahaveľká oblačnosť12
Rímjasno17
Sofiapolooblačno19
Štokholmdážď8
Varšavapolooblačno14
Viedeňpolooblačno17
Záhreboblačno19
Ženevadážď15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.