Hospodársky denník
USD43,349 Sk
EUR41,526 Sk
CHF26,344 Sk
CZK1,141 Sk
  Štvrtok  13.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Na úvod lotyšský rival


Slovenská realita pre futbalový pohár UIC
Naša najvyššia futbalová súťaž má po utorkovom 23. kole za sebou už väčšiu časť svojho jarného programu. V lige sa bojuje o titul, záchranu, ale aj o miestenky v európskych pohárových súťažiach sezóny 2000/2001. Prvé sa pretriasali už v týchto dňoch, išlo o účasť v medzinárodnej letnej súťaži UEFA - Intertoto - Cup (UIC), z ktorej sa na záver traja najlepší kvalifikujú do novej edície Pohára UEFA. Zaujímalo nás, ako sa v ňom črtala kvóta slovenského zastúpenia, o bližšie informácie sme požiadali vedúcu zahraničného úseku SFZ Janu Antalovú: „Dávnejšie bolo známe, že sme Európsku futbalovú úniu požiadali o pridelenie druhej miestenky do letného UEFA - Intertoto - Cup, kde máme na základe bodového koeficientu miesto pre jedného zástupcu. Záujem o štart v tejto súťaži však prejavilo až osem našich prvoligistov: Inter, 1. FC Košice, Trenčín, Prešov, Ružomberok, Slovan, Žilina a Dubnica. Na základe informácií od UEFA sme vedeli, že z asociácií, ktoré sú v koeficientoch pred nami, tri svojich zástupcov do súťaže nevyšlú. Absenciou Portugalska (2 miesta), Ukrajiny a Škótska (po 1) sa uvoľnili štyri miesta, a preto sme videli ako reálne, že jedno z nich by mohlo zaplniť naše mužstvo.“ Realita bola iná, Slovensku zostal jediný reprezentant, ktorý sa podľa vyžrebovania krajín stretne v 1. kole (17./18. 6. a 24./25. 6.) s lotyšským tímom. Ak by postúpil, čaká ho v 2. kole dánsky súper, v prípade úspechu s ním by sa v 3. kole stretol s talianskym zástupcom. Za každý odohraný zápas v prvých troch kolách zinkasuje tím 50 000, v ďalšej etape 40 000 švajč. frankov. J. Antalová: "Výhodou nesporne je, že nemusíme stanovovať, po ktorom ligovom kole sa určí náš zástupca, stačí tak urobiť až po odohratí súťaže. Vtedy už bude známy majster, druhý v tabuľke i držiteľ Slovenského pohára - tí všetci idú do pohárovej Európy automaticky.“ (ľud)

počasie

Zvýšená intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť u meteosenzitívnych osôb s poruchami krvného obehu zvýšenie zdravotných ťažkostí. Reakčný čas je predĺžený - znížená je schopnosť rýchlych a správnych reakcií. Zvyšuje sa frekvencia astmatických záchvatov. Na severozápadnom Slovensku sa mierne zvyšujú ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho, pohybového, prípadne zažívacieho systému. Zvýšená je bolestivosť jaziev a starších poranení. Mierne sa môže znížiť telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia. Častejšie sa vyskytuje aj pocit nervozity, podráždenosti, únavy a depresie. n Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Na severozápadnom Slovensku možnosť ústupu zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového, srdcovo-cievneho a zažívacieho systému. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť a miestami občasný dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na krajnom severe okolo 11 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m napoludnie okolo 5 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade cez deň okolo 8 m/s. n V piatok a sobotu bude prevažne polojasno, popoludní až oblačno a ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v horských dolinách miestami okolo 2 stupňov. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhu aj vyššie. n Slnko vyjde zajtra o 6.05 a zapadne o 19.40 hod.

Amsterdamobčasný dážď9
Atényjasno17
Belehradpolojasno20
Berlínpolojasno10
Bratislavaoblačno15
Bruselobčasný dážď9
Budapešťveľká oblačnosť17
Frankfurtoblačno13
Helsinkidážď5
Istanbuldážď13
Kodaňdážď9
Kyjevoblačno12
Lisabonveľká oblačnosť15
Londýnobčasný dážď9
Madridobčasný dážď11
Milánodážď16
Moskvapolooblačno11
Oslodážď5
Paríždážď13
Prahaveľká oblačnosť12
Rímjasno17
Sofiapolooblačno19
Štokholmdážď8
Varšavapolooblačno14
Viedeňpolooblačno17
Záhreboblačno19
Ženevadážď15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.