Hospodársky denník
USD43,349 Sk
EUR41,526 Sk
CHF26,344 Sk
CZK1,141 Sk
  Štvrtok  13.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nezamestnanosť v eurolande


Najnovšie pôsobivé štatistiky sú skôr dielom pružných kúzel V desiatich krajinách eurolandu porátali na začiatku roka 12,4 milióna nezamestnaných, čo je asi 10 % pracovnej sily. Tento údaj, nárokujúci si potlesk za mierny pokles počtu ľudí vyradených v posledných rokoch z ekonomického procesu, je, pravda, z viacerých dôvodov veľmi ohľaduplný. Do značnej miery je produktom štatistických kúzel, ktoré majú dokázať, že v trhovej ekonomike liberálneho kapitalizmu nie je nezamestnanosť systémovým javom, ale len produktom zdedenej konzervatívnej nepružnosti, najmä v Nemecku a Taliansku, ktoré produkujú polovicu HDP eurolandu a väčšiu polovicu jeho nezamestnaných. Štatistiky predovšetkým hovoria len o oficiálne registrovaných nezamestnaných, teda nie o všetkých, čo nemôžu nájsť prácu. K novým kúzlam „novej ekonomiky“ ďalej patrí stratégia flexibility trhu práce a obmedzenie vplyvu odborov na dohody o práci a mzde. Poukazuje sa na príklad Holandska či Británie (hoci tá nepatrí do zóny eurolandu), ktoré pružnými opatreniami dokázali znížiť nezamestnanosť na 3 a 4 %, teda ešte viac ako USA, čo je hlboko pod priemer eurozóny. O akú pružnosť ide? V niektorých štátoch ako v Nemecku (vlani 10,5 %) či Taliansku (11,5 %) jestvujú prekážky na uzatváranie pracovných zmlúv na fixné obdobie a na čiastočný pracovný čas. Za pozitívny príklad sa uvádza Francúzsko a Španielsko, kde od týchto prekážok najnovšie upustili, čo privítali najmä odvetvia služieb. V Španielsku to okrem iných faktorov prispelo k zníženiu nezamestnanosti z 24 % v roku 1994 k dnešným vyše 15 %. Vo Francúzsku flexibilný prístup k pracovnej sile mal vlani prispieť k 3,9-percentnému rastu tvorby pracovných miest v službách, v Španielsku k 2,9-percentnému rastu. Vzniká podozrenie, že rast pracovných miest je len produktom matematiky, ktorý delí jedno osemhodinové pracovné miesto na dve po štyroch hodinách. Vo Francúzku sa na raste pracovných príležitostí celkom určite zúčastňuje aj legislatívne skrátenie pracovnej doby na 35 hodín týždenne. Pri skracovaní pracovného času ide o dve paradigmy. Francúzskych 35 hodín týždenne má zachovať doterajšiu úroveň mzdy, pravda, pri adekvátnom zvýšení výkonnosti zamestnanca. Iné krátenia pracovného času však sprevádza adekvátne krátenie mzdy. Také „riešenie“ nezamestnanosti formou polozamestnanosti síce prináša pôsobivé čísla, je to však len delenie sa zamestnancov o jednu mzdu. Z tohto hľadiska nepôsobia už krajiny s „novou ekonomikou“ nijako šokujúco. Holandsko s 3-percentnou nezamestnanosťou má 30 percent ľudí v čiastočnom pracovnom čase, Británia so 4 percentami nezamestnaných poskytuje dokonca temer 40 percentám zamestnancov len čiastkové zamestnanie. Ak by pracovali naplno, potom by sa aj tam vyšplhala nezamestnanosť k 10 percentám. Jaroslav Brabec

počasie

Zvýšená intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť u meteosenzitívnych osôb s poruchami krvného obehu zvýšenie zdravotných ťažkostí. Reakčný čas je predĺžený - znížená je schopnosť rýchlych a správnych reakcií. Zvyšuje sa frekvencia astmatických záchvatov. Na severozápadnom Slovensku sa mierne zvyšujú ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho, pohybového, prípadne zažívacieho systému. Zvýšená je bolestivosť jaziev a starších poranení. Mierne sa môže znížiť telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia. Častejšie sa vyskytuje aj pocit nervozity, podráždenosti, únavy a depresie. n Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Na severozápadnom Slovensku možnosť ústupu zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového, srdcovo-cievneho a zažívacieho systému. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť a miestami občasný dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na krajnom severe okolo 11 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m napoludnie okolo 5 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade cez deň okolo 8 m/s. n V piatok a sobotu bude prevažne polojasno, popoludní až oblačno a ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v horských dolinách miestami okolo 2 stupňov. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhu aj vyššie. n Slnko vyjde zajtra o 6.05 a zapadne o 19.40 hod.

Amsterdamobčasný dážď9
Atényjasno17
Belehradpolojasno20
Berlínpolojasno10
Bratislavaoblačno15
Bruselobčasný dážď9
Budapešťveľká oblačnosť17
Frankfurtoblačno13
Helsinkidážď5
Istanbuldážď13
Kodaňdážď9
Kyjevoblačno12
Lisabonveľká oblačnosť15
Londýnobčasný dážď9
Madridobčasný dážď11
Milánodážď16
Moskvapolooblačno11
Oslodážď5
Paríždážď13
Prahaveľká oblačnosť12
Rímjasno17
Sofiapolooblačno19
Štokholmdážď8
Varšavapolooblačno14
Viedeňpolooblačno17
Záhreboblačno19
Ženevadážď15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.