Hospodársky denník
USD43,349 Sk
EUR41,526 Sk
CHF26,344 Sk
CZK1,141 Sk
  Štvrtok  13.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Budeme brať vyhoreté palivo


J. O. Adamov: Ruská jadrová energetika je ostrovom stability Včera sme uverejnili prvú časť exkluzívneho rozhovoru s ministrom atómovej energie RF Jevgenijom O. Adamovom, v ktorom sa zaoberal najmä otázkami globálnej bezpečnosti, ruskej stability a jej vplyvu na bezpečnosť jadrovej energetiky. Dnes uvádzame druhú a záverečnú časť. Podľa Thatcherovej sa demokracia rovná disciplína, disciplína a ešte raz disciplína. Aj atómová energetika vyžaduje predovšetkým precíznosť a disciplínu. Možno váš rezort v rámci hospodárstva prirovnať obrazne k „štátu v štáte“? - To je dobrý postreh. Jadrová energetika aj kozmický priemysel boli izolovaným systémom v štáte. Nebolo totiž možné v celej krajine zabezpečiť rovnakú úroveň kvality a chýbali aj skutočne kvalifikovaní odborníci. Vaše slová o štáte v štáte sa na sto percent hodia na výrobu jadrových zbraní. Všetko, začnúc od ťažby uránu až po výrobu súčiastok do jadrových hlavíc, sa vyrábalo na ministerstve stredného strojárstva, ktoré vlastne bolo ministerstvom jadrovej energetiky. Pod to však už nepatrila výstavba budov elektrární. A zoberme si vaše Mochovce. Ani tam by nebolo treba nič meniť, keby sa nemuselo meniť „okolie“. Pripomeňme si aj, pod ktorý rezort patril Černobyľ, keď tam došlo k havárii. Všetci si myslia, že černobyľská elektráreň patrila do rezortu jadrovej energie. Lenže ona patrila pod ministerstvo energetiky a elektrifikácie. Keby bola patrila do nášho rezortu, kde existovala najvyššia kvalita, disciplína a morálka či zodpovednosť, tak by bola černobyľská havária vylúčená. Zostáva takým váš rezort aj po zmene priorít Ruska?
- Terajšie hranice „štátu v štáte“ trochu miznú práve zmenami priorít krajiny. Ale ešte stále v rezorte pôsobia tie najkvalifikovanejšie kádre a pracovná morálka sa tam berie absolútne inak. V tomto zmysle je môj rezort stále ostrovom stability, ktorý krajina ako taká musí len dosiahnuť. Napriek tomu na jadrové reaktory v Železnogorsku, Majaku či na jeden z najstarších na svete Seversk (bývalý Tomsk 7), ktoré patria pod váš rezort, dnes Západ sype kritiku, že sú staré a nespĺňajú najprísnejšie bezpečnostné kritériá. - Pomôžme si takýmto príkladom: rapídne stúpa počet nových automobilov. Ľudia presedlali na nové volvá či mercedesy, o ktorých kvalite niet pochýb. Iní zase jazdia na starších žigulíkoch. Ale jazdia. Keď sa človek rozumie do techniky a má k tomu zodpovedný vzťah, napriek tomu, že audi aj mercedes je vyššej kvality, výsledok jazdy na oboch môže byť rovnaký. Absolútne súhlasím s tým, že sú to staré reaktory, absolútne súhlasím aj s tým, že nezodpovedajú súčasným požiadavkám na bezpečnosť, pretože sa budovali v 50. rokoch. Ale daj Boh iným krajinám taký personál, aký pracuje napríklad v Seversku, v Krasnojarsku 26 či Železnogorsku. Personál tam dokáže obsluhovať reaktory doslova so zatvorenými očami. Keďže technika je zastaraná, ľudský faktor je pre nás bázou bezpečnosti. Už niekoľko rokov sa najmä USA snažia presvedčiť Rusko, aby odstavilo tieto reaktory. - Americko-ruský flirt na zatvorenie vami spomenutých reaktorov trvá už asi sedem rokov. Za tento čas sme však sami, bez USA, vyradili z prevádzky desiatky takýchto reaktorov. My máme plutónia dosť, môžeme ho aj rozdávať. Lenže problém je inde. Seversk aj Krasnojarsk produkujú zároveň kurivo pre celý región. Takže akokoľvek môžu chcieť na brehoch Potomacu, ja ak mám v Železnogorsku päťdesiattisíc ľudí, nemôžem ich nechať bez tepla len preto, že si na Potomacu niečo želajú. A prečo hovorím, že je to len flirt? Môžeme diskutovať o variantoch, ako okrem plutónia zabezpečiť inými druhmi teplo pre tieto mestá. Ale vypracovanie štúdií stojí stovky miliónov dolárov. Za sedem rokov investovala ruská aj americká strana 10 miliónov dolárov, každá strana po polovici. To je podľa mňa flirtovanie, nie seriózny záujem. Dajú sa zo spomínaného plutónia vyrábať bomby?
- Nie, pretože od chvíle, čo sme sa s americkou stranou dohodli, prechádza toto plutónium okamžite do oxidovej formy. Dáva sa do kovových nádrží, každý sa zapečaťuje ruskou a americkou stranou. Uskladňujú sa na sklade, v ktorom sa z času na čas uskutočňuje previerka. Podľa tlače dostal váš rezortný kolega z USA B. Richardson od vás ústny prisľúb, že do roku 2000 uzavriete Majak. Aká je dnes situácia? - Neviem, kto si vymyslel, že som Richardsonovi sľúbil odstaviť Majak. V komunikácii s USA sa snažíme nájsť styčné body, a tým je najmä prístup k nešíreniu jadrových zbraní. Ani USA nechcú, aby sa objavili nové jadrové mocnosti, aj keď mám skôr pocit, že my si to želáme viac ako Američania. Veď väčšina krajín, ktoré sa potenciálne snažia mať jadrové zbrane, sú z našej strany oceána. Teda pre nás sú oveľa nebezpečnejšie ako pre USA. Keďže v tomto sa naše názory zhodujú, uvažujeme o tom, aby do čias, kým plutónium nebude treba vyrábať, sa takpovediac ani nevylučovalo z ožiareného paliva. To znamená, že ho budete len uskladňovať?
- Áno. Keby napríklad priviezli palivo aj z Mochoviec, je lepšie ho v takej forme uskladniť. Zo zmesi izotopov sa totiž len tak nevyrobí bomba. Aká by teda bola v súčasnosti reakcia Ministerstva atómovej energie RF na prípadnú žiadosť slovenskej strany o vývoz a skladovanie vyhoretého paliva? - Postoj ministerstva atómovej energie zostáva nezmenený. Nepleťme si však odpad a ožiarené palivo. Keď hovoríme vyhoretý, znie to ako odpad. Preto používam termín ožiarené palivo a odpadom potom to, čo sa už nedá použiť. Ožiarené palivo, ktoré napríklad prešlo raz blokom v Mochovciach, obsahuje toľko uránu, koľko bolo v čase, keď ho do bloku dávali. Dokonca aj plutónia, ktoré vzniklo pre prítomnosť uránu. Prečo by som teda odhadzoval palivo, ktoré má rovnaký jadrový potenciál? Dnes je možno lacnejšie zobrať čerstvý urán, ale ten druhý si môžeme uskladniť do zásoby. Procedúra a technológia sú jednoduché. Takže ožiarené palivo sme brali, berieme a sme pripravení ho brať v budúcnosti aj naďalej. Nebudete teda iniciovať zmenu ruskej legislatívy?
- Keď sme hovorili o vzťahu k jadrovému palivu, za dvesto rokov by mohla mať Zem rovnakú úroveň rádioaktivity, akú má teraz. Ak by sme pri dnešnom skutočne aktívnom vývoze uránových produktov nebrali ožiarené palivo späť, spôsobili by sme „negatívnu rovnováhu“ rádioaktivity zeme. Náš postoj sa teda zmenil len v jedinom bode. Kým doteraz nám zákonodarstvo nezakazovalo zobrať palivo z iných krajín, teraz hovoríme, že musíme prichádzať na západné trhy, využívať naše technológie a modernizovať závody. To si vyžaduje zmenu súčasnej legislatívy. Všetko, čo som vám teraz povedal, vysvetľujeme aj poslancom. Kým predtým sme sľúbili, že pri dodaní paliva ho definitívne ako vyhoreté zoberieme späť, dnes nemienime nič vracať. Dostanete palivo, my ho vyhoreté zoberieme späť a vy na neho môžete zabudnúť. Peter Kasalovský
Slávka Blazseková

počasie

Zvýšená intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť u meteosenzitívnych osôb s poruchami krvného obehu zvýšenie zdravotných ťažkostí. Reakčný čas je predĺžený - znížená je schopnosť rýchlych a správnych reakcií. Zvyšuje sa frekvencia astmatických záchvatov. Na severozápadnom Slovensku sa mierne zvyšujú ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho, pohybového, prípadne zažívacieho systému. Zvýšená je bolestivosť jaziev a starších poranení. Mierne sa môže znížiť telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia. Častejšie sa vyskytuje aj pocit nervozity, podráždenosti, únavy a depresie. n Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Na severozápadnom Slovensku možnosť ústupu zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového, srdcovo-cievneho a zažívacieho systému. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť a miestami občasný dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na krajnom severe okolo 11 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m napoludnie okolo 5 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade cez deň okolo 8 m/s. n V piatok a sobotu bude prevažne polojasno, popoludní až oblačno a ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v horských dolinách miestami okolo 2 stupňov. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhu aj vyššie. n Slnko vyjde zajtra o 6.05 a zapadne o 19.40 hod.

Amsterdamobčasný dážď9
Atényjasno17
Belehradpolojasno20
Berlínpolojasno10
Bratislavaoblačno15
Bruselobčasný dážď9
Budapešťveľká oblačnosť17
Frankfurtoblačno13
Helsinkidážď5
Istanbuldážď13
Kodaňdážď9
Kyjevoblačno12
Lisabonveľká oblačnosť15
Londýnobčasný dážď9
Madridobčasný dážď11
Milánodážď16
Moskvapolooblačno11
Oslodážď5
Paríždážď13
Prahaveľká oblačnosť12
Rímjasno17
Sofiapolooblačno19
Štokholmdážď8
Varšavapolooblačno14
Viedeňpolooblačno17
Záhreboblačno19
Ženevadážď15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.