Hospodársky denník
USD43,349 Sk
EUR41,526 Sk
CHF26,344 Sk
CZK1,141 Sk
  Štvrtok  13.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

ZMOS: Obce a mestá živoria a sú bez peňazí


Na sneme obcí a miest dominuje diskusia o reforme a financiách „Vláda síce reformu schválila, ale súčasne si ponechala priestor na ďalšiu diskusiu o zásadných otázkach.“ Táto veta, ktorú včera na 10. sneme Združenia miest a obcí Slovenska povedal jeho predseda Michal Sýkora, nastolila tón rokovania 730 delegátov 57 regionálnych pracovísk združenia. Jeho prvý deň sa teda v neniesol v oslavnom tóne, ako by sa mohlo zdať po utorkovom schválení koncepcie reformy vládou. O práci samospráv v uplynulom roku, aj o úlohách, ktoré ju v súvislosti s reformou v najbližšom období čakajú, ale aj o finančnom bytí či nebytí sa hovorilo vecne, triezvo, na základe argumentov. Napokon tak, ako je to pre starostov a primátorov typické. Nepomohla ani stratégia premiéra efektne oznámiť schválenie reformy či finančné sumy, ktoré samosprávy dostávajú, priamo na sneme. Tieto jeho slová sa síce stretli so zdvorilostným potleskom, ale všetci vieme, o čo ide. V podstate sa včera za predsedníckym stolom zišla celá slovenská politická a hospodárska elita. Medzi nimi aj tí, ktorí schválenie reformy odmietali alebo ho doteraz brzdili a brzdia... Michal Sýkora v tejto súvislosti zdôraznil odvedenú prácu a názory ZMOS-u v súvislosti s reformou za uplynulý rok. Pritom sa ohradil proti ich účelovému zneužívaniu. Zdôraznil, že na ďalšiu úspešnú prácu združenia a samospráv ako takých bude nevyhnutné ponechanie väčšinového volebného systému, lebo iba ten dokáže ochrániť mestá a obce pred prepolitizovaním. ZMOS sa bude aktívne podieľať na príprave novely zákona o obecnom zriadení, kde nepovažuje za potrebné meniť základné princípy. Osobitne sa Michal Sýkora pristavil pri finančnej situácii obcí a miest. „Je vyslovene zlá, malé obce živoria, čoraz väčšie problémy majú mestá. Zatvárajú a rušia sa kultúrne strediská, knižnice, mestské polície, príspevky na školstvo, verejné osvetlenie a odvoz komunálneho odpadu. Komunikácie sa neopravujú. Krátky čas, ktorý uplynul od schvaľovania štátneho rozpočtu, nám dal za pravdu: mestá a obce mali dostať požadovaný podiel na republikových daniach vo výške 9,8 mld. Sk.“ Premiér M. Dzurinda sa síce snažil nepriamo kontrovať tým, že na rok 2000 dostali samosprávy 10, 2 mld. Sk, v ktorých sú okrem podielových daní zahrnuté aj priame finančné transfery a príspevky z výťažku lotérií. Rovnako si akože uvedomoval, že je to málo. Ale tým sa všetka ľútosť skončila. Mohol však pokračovať, prečo samosprávy nedostali požadovaných 9,8 mld. namiesto 8,25 mld. Sk napríklad z rozpočtu FNM SR ako výnos z privatizácie, na úkor zbytočne hýčkanej armády či rozšafne financovanej SIS. No nestalo sa tak, tejto fáze jeho vystúpenia ďalšie očakávané čísla zanikli v politických proklamáciách výhod reformy. Dnes rokovanie snemu pokračuje schvaľovaním stanoviska ZMOS k reforme verejnej správy a programového zamerania na budúce obdobie. Peter Višváder

počasie

Zvýšená intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť u meteosenzitívnych osôb s poruchami krvného obehu zvýšenie zdravotných ťažkostí. Reakčný čas je predĺžený - znížená je schopnosť rýchlych a správnych reakcií. Zvyšuje sa frekvencia astmatických záchvatov. Na severozápadnom Slovensku sa mierne zvyšujú ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho, pohybového, prípadne zažívacieho systému. Zvýšená je bolestivosť jaziev a starších poranení. Mierne sa môže znížiť telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia. Častejšie sa vyskytuje aj pocit nervozity, podráždenosti, únavy a depresie. n Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Na severozápadnom Slovensku možnosť ústupu zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového, srdcovo-cievneho a zažívacieho systému. (zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť a miestami občasný dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na krajnom severe okolo 11 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m napoludnie okolo 5 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade cez deň okolo 8 m/s. n V piatok a sobotu bude prevažne polojasno, popoludní až oblačno a ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v horských dolinách miestami okolo 2 stupňov. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhu aj vyššie. n Slnko vyjde zajtra o 6.05 a zapadne o 19.40 hod.

Amsterdamobčasný dážď9
Atényjasno17
Belehradpolojasno20
Berlínpolojasno10
Bratislavaoblačno15
Bruselobčasný dážď9
Budapešťveľká oblačnosť17
Frankfurtoblačno13
Helsinkidážď5
Istanbuldážď13
Kodaňdážď9
Kyjevoblačno12
Lisabonveľká oblačnosť15
Londýnobčasný dážď9
Madridobčasný dážď11
Milánodážď16
Moskvapolooblačno11
Oslodážď5
Paríždážď13
Prahaveľká oblačnosť12
Rímjasno17
Sofiapolooblačno19
Štokholmdážď8
Varšavapolooblačno14
Viedeňpolooblačno17
Záhreboblačno19
Ženevadážď15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.