Hospodársky denník
USD43,482 Sk
EUR41,541 Sk
CHF26,406 Sk
CZK1,14 Sk
  Pondelok  17.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vrcholí stretnutie MMF a SB


Hlavnou témou globalizácia a pomoc rozvojovým krajinám
V sobotu sa vo Washingtone začala hlavná časť programu jarného zasadania Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB), ktoré vyvrcholí v pondelok. Spojené štáty a vedenie MMF však už vopred udali tón stretnutia, keď sa vyslovili pre globalizáciu ako nástroj zmierňovania chudoby a pre väčšiu transparentnosť pri voľbe vedúceho predstaviteľa MMF. Opačný názor na globalizáciu zastávajú rôzni aktivisti, ktorí zatiaľ začali vo washingtonských uliciach s pokojnou demonštráciou proti otváraniu trhov a uvoľňovaniu obchodu. Kritike sa nevyhli ani obidve svetové finančné inštitúcie za predlžovanie chudoby zužujúcej rozvojové krajiny. V prospech globalizácie svetovej ekonomiky sa vo štvrtok vyslovil úradujúci výkonný riaditeľ MMF Stanley Fischer. Jednoznačnú podporu slobodnejšiemu obchodu a väčšej integrácii svetovej ekonomiky poskytli Spojené štáty. Americký minister financií Lawrence Summers vo štvrtok tiež naliehal na to, aby obe finančné inštitúcie volili svojich šéfov prehľadnejšie, pomocou externého kontrolného výboru, vyberajúceho z panelu niekoľko kandidátov pri stanovení jasných kritérií voľby. V tomto duchu sa ponesie pravdepodobne aj zasadanie Medzinárodného finančného a rozpočtového výboru, ktorý je novým orgánom, poskytujúcim Rade guvernérov Medzinárodného menového fondu odporúčania o fungovaní medzinárodného menového systému. V pondelok by sa mal zísť Výbor pre rozvoj, ktorý je spoločným panelom MMF a SB pre debatu o smeroch k znižovaniu stále sa rozširujúcej biedy. Motiváciou pre aktivistov bude pravdepodobne správa, ktorú chce Svetová banka vydať ešte tento týždeň. Podľa nej prináša globalizácia nesporné výhody a je v dlhodobom výhľade jediným spôsobom boja proti biede rozvojových krajín. Z globalizácie však budú v prvom rade ťažiť stabilné krajiny so zabehanými a výkonnými inštitúciami, ktoré si ľahšie než iné krajiny poradia hlavne s fluktuáciou rizikového kapitálu, masovo sa odlievajúceho s prvými náznakmi nebezpečenstva, čím zvyčajne spôsobia krízu. Podľa posledných údajov žije vo svete na hranici chudoby asi jedna pätina svetovej populácie, čo predstavuje 1,2 miliardy ľudí, ktorí majú k dispozícii menej než jeden dolár mzdy denne. Počet najchudobnejších ľudí sa za posledných desať rokov nemení a podľa kritikov MMF a SB ide o dôkaz, že návody poskytované MMF a projekty, ktoré realizuje SB, nie sú účinné. Chudoba pretrváva
Skupina rozvojových krajín v rámci Medzinárodného menového fondu konštatovala na sobotňajšom zasadaní, že aj napriek zlepšeniu svetovej ekonomickej a finančnej situácie v minulom roku pretrváva v rozvojovom svete chudoba a zadlženosť. Podľa komuniké vydaného na záver stretnutia v rámci zasadania Medzinárodného menového fondu vo Washingtone na tom nemení nič ani fakt, že niektoré krajiny zaznamenali rast skôr, než sa pôvodne očakávalo. Ako uviedla skupina ministrov financií a predstaviteľov centrálnych bánk vo svojom komuniké, až dosiaľ pretrvávajú v mnohých krajinách významné riziká, obmedzenie a vysoký stupeň chudoby. Skupina dvadsiatich štyroch ministrov pôsobí od roku 1972 a má za úlohu reprezentovať rozvojové krajiny pri rokovaniach o finančných záležitostiach. Hlavný problém predstavuje podľa vydaného komuniké nadmerné zvyšovanie krátkodobých úrokových sadzieb v priemyselných krajinách, ktoré tak môže ohroziť vyhliadky globálneho rastu, a tým aj možnosti úverov pre rozvojové krajiny. Ďalším rizikom je kolísanie menových kurzov hlavných svetových mien, nevypočítateľnosť finančných trhov a momentálna obchodná politika vyspelých štátov. V záujme udržania vyhliadok na stabilný rast a odbúravania chudoby vyzvala Skupina 24 k urýchlenému strhávaniu bariér na vývoz z rozvojových krajín, ktoré sa však musia aktívnejšie zapojiť do rokovaní o obchode v „citlivých odvetviach“, z ktorých by mohli ťažiť výhody. Medzi tieto odvetvia patrí podľa komentátorov napríklad poľnohospodárstvo a textilný priemysel. Ministri tiež podporili snahu MMF a Svetovej banky o zníženie zadlženosti najchudobnejších krajín a vyjadrili znepokojenie, že sa do príslušného fondu na odpisovanie dlhov nedostáva potrebné množstvo finančných prostriedkov. Uznali argumenty
MMF je v zásade ochotný argumenty demonštrantov bojujúcich proti šíreniu chudoby a zároveň snažiacim sa paralyzovať rokovania MMF a Svetovej banky uznať. Zásadne však odmieta tvrdenie, že by politika fondu biedu v rozvojových krajinách ďalej zhoršovala. Podľa vyjadrenia úradujúceho výkonného riaditeľa MMF S. Fischera totiž všetko nasvedčuje tomu, že na zabezpečenie rastu je najlepšia integrácia do globálnej ekonomiky, v čom MMF rozvojovým krajinám rozhodne nebráni. „Máme rovnaké ciele ako demonštranti, a tak ako oni, aj my chceme odstrániť biedu, predovšetkým v tých najchudobnejších krajinách,“ dodal Fischer. Demonštranti, medzi ktorými sú aj ekológovia, aktivisti za ľudské práva, odporcovia voľného obchodu a iné záujmové skupiny, plánovali rad protestov predovšetkým v nedeľu a v pondelok, keď sa ministri zídu v ústredni MMF vo Washingtone. Prezident Svetovej banky James Wolfensohn vyhlásil, že demonštrácie považuje za demoralizujúce, avšak neočakáva žiadne zmeny v už stanovenom harmonograme víkendového zasadania. V nedeľu sa Medzinárodný menový fond a finančný výbor zaoberali otázkou výhľadu svetovej ekonomiky a možnosťami zefektívnenia komplikovaného výberu krajín, ktorým bude poskytovať úvery. Zároveň sa zameral aj na problematiku vhodného využitia poskytnutých prostriedkov a na to, či nie sú peniaze využívané k iným než stanoveným účelom. Nasledujúci deň by sa mal Rozvojový výbor zo skupiny Svetovej banky zaoberať budúcou úlohou banky, plánmi na zliberalizovanie obchodných pravidiel a otázkami súvisiacimi s bojom členských krajín proti šíreniu vírusu aids, postihujúcemu osobitne rozvojové krajiny. Medzinárodný menový fond, ktorý v priebehu svetovej finančnej krízy v rokoch 1997 až 1999 poskytol pôžičky za desiatky miliárd dolárov, sa tiež dostal pod silný tlak zo strany amerických zákonodarcov, považujúcich fond za príliš uzatvorený a neefektívny. Dôvodom nespokojnosti Spojených štátov sú často až "moc štedré" pôžičky, ktoré chudobné krajiny priam nabádajú k bezhlavému utrácaniu finančých prostriedkov na účely, pre ktoré sa väčšiou ani nehodia. Nadchádzajúce výročné zasadanie Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky sa uskutoční v septembri tohto roka v Prahe. (ČTK/pm)

Počasie

Prevládajúce počasie môže nepriaznivo pôsobiť na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia sa. Reakcie môžu byť pomalšie a menej presné. To môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd, preto je nevyhnutná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave a v prevádzkach vyžadujúcich dobrú koncentráciu a pohotové reakcie. Častejšie sa môžu vyskytovať migrenózne bolesti hlavy, mrzutosť a podráždenosť. U pacientov s prieduškovou astmou je zvýšený sklon k dýchacím ťažkostiam.Zajtra pretrvávanie uvedených vplyvov počasia bez podstatnejšej zmeny na východe územia, na západe zvyšovanie nepriaznivých vplyvov počasia.(zč)

Dnes bude prevažne polojasno a cez deň teplo. Najvyššia denná teplota 20 až 25 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, cez deň na juhozápade zosilnie na 5 až 10 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m bude napoludnie okolo 11 stupňov. V utorok a stredu bude jasno až polojasno. V západnej polovici územia v utorok a v noci na stredu veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, ojedinele búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 7 stupňov, najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov, v utorok na západe okolo 19 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamoblačno12
Aténypolojasno22
Belehradoblačno23
Berlínpolooblačno19
Bratislavapolojasno24
Bruselpremenlivo13
Budapešťpolojasno24
Bukurešťslnečno27
Frankfurtpolojasno16
Helsinkioblačno9
Istanbulpolooblačno25
Kodaňprehánky10
Kyjevpolooblačno25
Lisabonpolooblačno18
Londýnoblačno9
Madridpolooblačno18
Milánoobčasný dážď17
Moskvapolooblačno20
Oslodážď7
Parížpolooblačno12
Prahapolooblačno19
Rímprehánky19
Sofiaslnečno25
Štokholmobčasný dážď9
Varšavapremenlivo18
Viedeňpolojasno23
Záhrebprehánky19
Ženevapolooblačno17

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 13. 4. 2000: Bratislava 98,66, Sliač 96,83, Košice 97,81, Poprad 92,33, za 14. 4. 2000: Bratislava 98,78, Sliač 96,97, Košice 98,02, Poprad 92,53, za 15. 4. 2000: Bratislava 98,43, Sliač 96,72, Košice 97,81, Poprad 92,34. .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.