Hospodársky denník
USD43,482 Sk
EUR41,541 Sk
CHF26,406 Sk
CZK1,14 Sk
  Pondelok  17.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Európa „motorom“ sveta


Prehodnotili vývoj svetového hospodárstva
Počas minulého víkendu sa vo Washingtone konalo jarné stretnutie predstaviteľov krajín G7, kde sa prehodnotil súčasný vývoj svetového hospodárstva, ako aj budúce makroekonomické vyhliadky jednotlivých členov. Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk USA, Japonska, Nemecka, Veľkej Británie, Talianska a Kanady sa takmer nevyjadrovali k problému oslabovania akciových búrz, kde dominuje prepad Wall Streetu. Hospodárstvo by sa nemalo hodnotiť len striktne podľa výkonnosti jednotlivých burzových centier, ale hlavne by sa malo prihliadať na základné makroekonomické indikátory krajín. Priemyselné štáty G7 vychádzajú z predpokladu, že krajiny eurozóny by mali prebrať úlohu konjunkturálneho motora svetového hospodárstva od USA. Ako nevyhnutné vidia dosiahnutie vyváženého svetového hospodárskeho rastu, kde v prípade výskytu známok ekonomickej krízy by mal podpornú úlohu prevziať Medzinárodný menový fond. Na adresu tejto inštitúcie sa zniesla silná vlna kritiky najmä zo strany predstaviteľov krajín EÚ, podľa ktorých by sa mal MMF orientovať na bližšie sledovanie finančných systémov prostredníctvom intenzívnej kontroly. Ako nevyhnutnú úlohu fondu vidia aj v prípade celosvetového odstraňovania chudoby a hospodárskej pomoci rozvojovým krajinám. Vyhlásenia predstaviteľov krajiny vychádzajúceho slnka sa niesli pod vplyvom súčasnej silnej pozície japonského jenu na svetových devízových trhoch. Kontinuálne posilňovanie jenu je z hľadiska exportnej orientácie krajiny neprípustné, stavia japonskú produkciu do negatívnej konkurenčnej pozície na svetových trhoch. Centrálna banka Japonska (BoJ) každý deň potvrdzuje toto smerovanie intervenciami v neprospech domácej meny. Silnejúci jen môže mať negatívne dôsledky aj na stále viditeľnejšie oživenie japonského hospodárstva, ktoré avizovala BoJ. Optimistické vyhliadky vychádzajú zo silnejúceho domáceho dopytu, ako aj lepšej investičnej pozície podnikového sektora. Napriek svetovému klesajúcemu trendu technológií je v súčasnosti motorom rozvoja najmä odvetvia tradičného priemyslu. Pozornosť členov sa orientovala aj na Rusko, ktoré je členom skupiny pod pracovným názvom G8. Potvrdili optimistické ekonomické vyhliadky krajiny a pozorne očakávajú nové ekonomické smerovanie Ruska pod vedením Západom akceptovaného prezidenta V. Putina. (REUTERS, TASR/mt)

Počasie

Prevládajúce počasie môže nepriaznivo pôsobiť na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia sa. Reakcie môžu byť pomalšie a menej presné. To môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd, preto je nevyhnutná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave a v prevádzkach vyžadujúcich dobrú koncentráciu a pohotové reakcie. Častejšie sa môžu vyskytovať migrenózne bolesti hlavy, mrzutosť a podráždenosť. U pacientov s prieduškovou astmou je zvýšený sklon k dýchacím ťažkostiam.Zajtra pretrvávanie uvedených vplyvov počasia bez podstatnejšej zmeny na východe územia, na západe zvyšovanie nepriaznivých vplyvov počasia.(zč)

Dnes bude prevažne polojasno a cez deň teplo. Najvyššia denná teplota 20 až 25 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, cez deň na juhozápade zosilnie na 5 až 10 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m bude napoludnie okolo 11 stupňov. V utorok a stredu bude jasno až polojasno. V západnej polovici územia v utorok a v noci na stredu veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, ojedinele búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 7 stupňov, najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov, v utorok na západe okolo 19 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamoblačno12
Aténypolojasno22
Belehradoblačno23
Berlínpolooblačno19
Bratislavapolojasno24
Bruselpremenlivo13
Budapešťpolojasno24
Bukurešťslnečno27
Frankfurtpolojasno16
Helsinkioblačno9
Istanbulpolooblačno25
Kodaňprehánky10
Kyjevpolooblačno25
Lisabonpolooblačno18
Londýnoblačno9
Madridpolooblačno18
Milánoobčasný dážď17
Moskvapolooblačno20
Oslodážď7
Parížpolooblačno12
Prahapolooblačno19
Rímprehánky19
Sofiaslnečno25
Štokholmobčasný dážď9
Varšavapremenlivo18
Viedeňpolojasno23
Záhrebprehánky19
Ženevapolooblačno17

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 13. 4. 2000: Bratislava 98,66, Sliač 96,83, Košice 97,81, Poprad 92,33, za 14. 4. 2000: Bratislava 98,78, Sliač 96,97, Košice 98,02, Poprad 92,53, za 15. 4. 2000: Bratislava 98,43, Sliač 96,72, Košice 97,81, Poprad 92,34. .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.