Hospodársky denník
USD43,482 Sk
EUR41,541 Sk
CHF26,406 Sk
CZK1,14 Sk
  Pondelok  17.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Hrozí americkej ekonomike „ tvrdý dopad“?


Riziká radostných prognóz pre svetové hospodárstvo
Planéte sa začína dariť. Aspoň pokiaľ ide o ekonomické výsledky, prezentované v posledných správach svetových inštitúcií a organizácií. Podľa Svetovej obchodnej organizácie (WTO) svetový obchod v minulom roku vzrástol o 4,5 percenta, čo je síce pod priemerom deväťdesiatych rokov, no odhady na rok 2000 sú už pozoruhodných 6,5 percenta. Medzinárodný menový fond (MMF) zasa zvýšil prognózu globálneho hospodárskeho rastu na tento rok z jesenných 3,4 percent na 4,2 percenta. WTO za hnacie motory svetového hospodárstva označilo trvalý spotrebný dopyt v USA a zotavenie sa hospodárstva v Ázii. No práve táto skutočnosť nesie v sebe riziká, ktoré môžu negatívne ovplyvniť optimistické scenáre. „Je naliehavou úlohou zabezpečiť prechod k udržateľnejšiemu globálnemu rastu. Prioritou z tohto hľadiska je potlačenie dopytových tlakov v Spojených štátoch,“ tvrdí správa MMF. „Je otázkou času, ako dlho rast produkcie a dopytu v USA potrvá bez inflačného tlaku,“ pripája sa k znepokojeniam Svetová obchodná organizácia. O čo teda ide? MMF pri svojich prognózach odhaduje pre USA 4,4-percentný rast na tento rok a „mäkké pristátie“ na 3,0 v roku 2001. Takýto scenár fond zakladá na nedávnom zvyšovaní úrokových mier v USA. MMF však zároveň poukazuje na hrozbu, že americké pristátie v roku 2001 nemusí byť až také mäkké. Stane sa tak v prípade, že vnútorný dopyt v USA, bude rásť rýchlejšie, než sa očakáva. Nadhodnotený akciový trh, zvýšenie čerpania úverov, rekordne nízke úroky, ako aj zvyšujúci sa deficit bežného účtu sú totiž prejavom nerovnováh, ktoré môžu vyústiť v omnoho výraznejší útlm,“ varuje MMF. Sú tu aj ďalšie priame a nepriame inflačné tlaky, ako napríklad rast počtu pracovných miest. Len v marci sa ich vytvorilo 416-tisíc. Menej optimistický scenár preto znie: Výraznejší rast inflácie, prepad cien akcií o štvrtinu a 20-percentný pokles dolára s nasledovným odlevom kapitálu. To by rast americkej ekonomiky takmer zastavilo, zatiaľ čo globálnej ekonomike by ubralo jedno percento. Zásahy FED-u
MMF preto v každom prípade odporúča americkému Federálnemu rezervnému fondu (FED) ďalšie zvyšovanie jednodňových úrokových mier. Počas posledných deviatich mesiacov FED už päťkrát zvyšoval sadzby o štvrť percenta na súčasných šesť percent. Tým sa však zásahy FED-u zrejme nekončia. „Americký Federálny rezervný fond bude postupne zvyšovať úrokové sadzby, až kým nedosiahne spomalenie vnútorného dopytu,“ tvrdia predstavitelia samotného FED-u. Aj podľa nich sa totiž začínajú ukazovať signály nerovnováhy v americkej ekonomike. Debata sa však v súčasnosti sústreďuje na otázku, ako rýchlo by úrokové sadzby mali rásť. „Existuje nebezpečenstvo, že FED tentoraz nebol dostatočne razantný. Sú tu dôkazy, že jej politika je neúčinná," tvrdí pre Financial Times Sung Won Sohn, hlavný ekonóm vo Wells Fargo Bank. Znižovanie úrokových mier totiž americkú ekonomiku vôbec nepribrzdilo. Naopak, produkcia v poslednom štvrťroku 1999 medziročne vzrástla o 7,3 percenta, čo je rekord desaťročia. Aké je optimálne tempo rastu?
Denník Financial Times sa však pozastavuje aj na ďalšími otázkami. Napríklad: Aké je optimálne tempo rastu pri fungovaní tzv. novej ekonomiky? Inými slovami v nových podmienkach nie je jednoduché stanoviť makroekonomické ciele, ktoré sa centrálna banka snaží dosiahnuť zmenou úrokových sadzieb. Šéf FED-u Alan Geenspan tvrdí, že správna stratégia je tá, ktorú určuje trh. No, FT aj tu poukazuje na nebezpečenstvo. Zatiaľ čo sa Greenspan spolieha na trhové mechanizmy, trhové subjekty s očakávaním pozorujú na jeho kroky. Zakaždým, keď FED zvýši úrokové sadzby s cieľom spomaliť rast ekonomiky, na Wall Streete vznikne pocit, že centrálna banka dostáva ekonomiku pod kontrolu. Výsledok je rast cien akcií a nižšie trhové úrokové sadzby. (by)
Odhad hospodárskeho rastu (%)
1999* 2000 2001
USA 4,1 4,4 3,0
Svet 3,3 4,2 3,9
*oficiálny údaj
Zdroj: MMF

Počasie

Prevládajúce počasie môže nepriaznivo pôsobiť na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia sa. Reakcie môžu byť pomalšie a menej presné. To môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd, preto je nevyhnutná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave a v prevádzkach vyžadujúcich dobrú koncentráciu a pohotové reakcie. Častejšie sa môžu vyskytovať migrenózne bolesti hlavy, mrzutosť a podráždenosť. U pacientov s prieduškovou astmou je zvýšený sklon k dýchacím ťažkostiam.Zajtra pretrvávanie uvedených vplyvov počasia bez podstatnejšej zmeny na východe územia, na západe zvyšovanie nepriaznivých vplyvov počasia.(zč)

Dnes bude prevažne polojasno a cez deň teplo. Najvyššia denná teplota 20 až 25 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, cez deň na juhozápade zosilnie na 5 až 10 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m bude napoludnie okolo 11 stupňov. V utorok a stredu bude jasno až polojasno. V západnej polovici územia v utorok a v noci na stredu veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, ojedinele búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 7 stupňov, najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov, v utorok na západe okolo 19 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamoblačno12
Aténypolojasno22
Belehradoblačno23
Berlínpolooblačno19
Bratislavapolojasno24
Bruselpremenlivo13
Budapešťpolojasno24
Bukurešťslnečno27
Frankfurtpolojasno16
Helsinkioblačno9
Istanbulpolooblačno25
Kodaňprehánky10
Kyjevpolooblačno25
Lisabonpolooblačno18
Londýnoblačno9
Madridpolooblačno18
Milánoobčasný dážď17
Moskvapolooblačno20
Oslodážď7
Parížpolooblačno12
Prahapolooblačno19
Rímprehánky19
Sofiaslnečno25
Štokholmobčasný dážď9
Varšavapremenlivo18
Viedeňpolojasno23
Záhrebprehánky19
Ženevapolooblačno17

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 13. 4. 2000: Bratislava 98,66, Sliač 96,83, Košice 97,81, Poprad 92,33, za 14. 4. 2000: Bratislava 98,78, Sliač 96,97, Košice 98,02, Poprad 92,53, za 15. 4. 2000: Bratislava 98,43, Sliač 96,72, Košice 97,81, Poprad 92,34. .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.