Hospodársky denník
USD43,869 Sk
EUR41,669 Sk
CHF26,51 Sk
CZK1,144 Sk
  Streda  19.Apríla 2000

Zabezpečiť úspech „dobrodružstva“



Slovenská republika má záujem, aby sa proces prípravy na jej vstup do EÚ skončil do roku 2002 tak, aby sa od 1. januára 2004 mohla stať jej členom. Uviedol to včera predseda Národnej rady SR Jozef Migaš v prejave na deviatom stretnutí šéfov zákonodarných zborov kandidátskych krajín s predsedníčkou Európskeho parlamentu Nicole Fontainovou v slovinskej Ľubľane.

Zároveň vyhlásil, že SR má ambície dobehnúť krajiny Vyšehradskej štvorky, aby sa mohla stať členom EÚ v približne rovnakom čase. Dôležitým je pritom princíp rovnocennosti a skutočnosť, že asociované krajiny netreba brať ako rivalov, ale ako partnerov.

Podľa J. Migaša je tiež potrebné, aby tá-ktorá krajina bola pripravená na účasť občanov na voľbách do EP v roku 2004. Ocenil preto predložený návrh, aby v jednotlivých krajinách boli vytvorené informačné strediská na tento druh prípravy.

SR so záujmom sleduje aj štrukturálnu reformu v rámci EÚ, pričom nepodporuje rotačný systém v Európskej komisii, ale zastáva názor, aby každá krajina mala svojho komisára.

Pri reforme a rozširovaní únie treba podľa J. Migaša vyriešiť problematiku rozporu medzi identitou EÚ a identitou jednotlivých národov. Výrazný posun vpred očakáva predseda slovenského parlamentu za nadchádzajúceho predsedníctva Francúzska.

J. Migaš počas svojho vystúpenia načrtol aj otázku zavádzania vízovej povinnosti voči slovenským občanom. Poukázal pritom na skutočnosť, že o azyl v zahraničí žiada stále tá istá, dobre situovaná skupina rómskeho obyvateľstva, ktorá len využíva azylový systém jednotlivých krajín. Význam rovnováhy veľkých a malých

Rozšírenie skupiny kandidátskych krajín na vstup do EÚ o ďalšie štáty ocenila včera predsedníčka EP Fontainová v úvodnom prejave. Zdôraznila, že prijatie takého veľkého množstva nových krajín je podmienené veľmi dobrou pripravenosťou EÚ. Rozširovanie únie bude do veľkej miery závisieť od toho, ako k tomu prispeli jednotlivé krajiny, pričom treba brať ohľad aj na verejnú mienku ich obyvateľov. Za podstatnú pritom označila skutočnosť, že EÚ musí splniť očakávania obyvateľstva jednotlivých krajín.

V snahe vytvoriť silnú Európu predstaviteľka EP poukázala na nevyhnutnosť dosiahnutia rovnováhy medzi veľkými a malými krajinami v rámci únie, čo by malo pomôcť kandidátskym krajinám pri súčasnom zachovaní vlastnej identity. Nie je teda nevyhnutná len dobrá vôľa zo strany kandidátskych krajín, ale aj istá obeta zo strany členských štátov únie, ktoré musia urobiť isté zmeny s cieľom zabezpečiť úspech „tohto veľkého dobrodružstva“. (TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.